Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aż 40 lat oczekiwania, że wieloryb ożyje...

31-08-2022 22:00 | Autor: Piotr Celej
Wiosną przyszłego roku betonowe zagłębienie pod Kopą Cwila, zwane wielorybem – może napełnić się wodą. Urząd dzielnicy otworzył koperty z ofertami wykonawców. Do przebudowania wieloryba jest pięciu chętnych.

Ceny zaproponowane przez wykonawców wahają się od 5,2 mln złotych do ponad 8 mln. To drożej niż przygotowane przez dzielnicę 4,8 mln złotych. Ursynów jednak zakłada wyrównanie w formie 0,5 mln dodatkowych środków. Winna zmian jest inflacja na rynku budowlanym.

W okolicach 15 września planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą. Stare oczko wodne zostanie zlikwidowane, na jego miejscu powstanie nowy zbiornik. Pojawią się także nowe nasadzenia zieleni. - Jeśli nie będzie ostrej zimy, to być może już 30 kwietnia nastąpi otwarcie - mówi burmistrz dzielnicy Robert Kempa. Najniższą ofertę w przetargu złożyła firma AKG Architektura Krajobrazu.

Projekt ma na celu wybudowanie w miejscu niecki w kształcie wieloryba nowego oczka wodnego i fontanny oraz zagospodarowanie ich otoczenia poprzez budowę nawierzchni, publicznej toalety, ogrodu deszczowego, oraz budowę i montaż obiektów małej architektury i nasadzenia zieleni (wraz z budową przyłącza wodociągowego, podziemnej komory technicznej i niezbędnych instalacji).

Na dnie zbiornika wodnego przewidziano ułożenie ścieżki z płaskich głazów, po których będzie można spacerować. W miejscu „ogona” wieloryba powstanie plac wodny z atrakcjami takimi jak fontanny posadzkowe, sztuczny strumień i dysza mgielna, służącymi dla schłodzenia się.

Całości kompozycji dopełni rozmieszczona wokół mała architektura w postaci drewnianych pomostów, ławek, leżanek, pergoli z siedziskiem o zmiennym nachyleniu, a także poidełek, stojaków dla rowerów, koszy na śmieci. Teren będzie nocą podświetlany.

Polany rekreacyjne wokół „wieloryba” zostaną uzupełnione zróżnicowaną roślinnością, dającą cień i tworzącą wnętrza ogrodowe. Wokół niecki zaprojektowano nasadzenia drzew i krzewów iglastych i liściastych, pnączy oraz traw ozdobnych i bylin.

Teren ma zostać podzielony na trzy strefy: strefę z fontannami "dry plaza" i podestami do siedzenia, strefę oczka wodnego z fontanną, z pomostami i sztucznym strumieniem oraz strefę trawnika wypoczynkowego wokół obiektów wodnych, z nasadzeniami drzew, krzewów, bylin i traw ozdobnych i rozstawionymi ławkami i leżakami, umożliwiającymi odpoczynek wśród zieleni.

Dzielnica skorzysta z 2,5 mln złotych dofinansowania, pochodzącego z budżetu samorządu Mazowsza w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

Teren zielony wraz z Kopą Cwila powstał 40 lat temu podczas budowy osiedla w rejonie Koński Jar/Nutki. Park im. Romana Kozłowskiego wciąż służy mieszkańcom i cieszy oko zielenią. Obecnie zieleniec wokół Kopy wyposażony jest w plac zabaw, siłownię zewnętrzną, urządzenia do ćwiczeń Street Workout, ściankę wspinaczkową, stoliki do ping-ponga, stoliki do gier planszowych, ścieżkę rowerową czy stojaki rowerowe. W latach 80-tych poprowadzono chodnik na szczyt i zbudowano prosty wyciąg narciarski, który jednak szybko został zdewastowany i rozkradziony, tym bardziej, że bezśnieżne lata czyniły jego ponowne uruchomienie bezsensownym lub wymagałoby to użycia igielitu. Odbudowa „wieloryba” z pewnością podniosłaby atrakcyjność tego popularnego wśród ursynowian miejsca.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA