Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Audio w stylu retro

02-09-2020 21:22 | Autor: ABU
W Domu Sztuki SMB „Jary” odbyła się premiera pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Cenrit Fonia. Polski dźwięk – zapomniana historia”, który jest autorskim dziełem ursynowianina Wiktora Metko: scenarzysty i reżysera oraz kompozytora i realizatora muzyki. Operatorem obrazu i montażystą był Wojtek Kaczor.

Film powstał w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. Opowiada o istniejącej w latach 1967-2007 wytwórni analogowych urządzeń do realizacji dźwięku w radiofonii, telewizji czy fonografii – owej tytułowej Cenrit Fonii, która mieściła się w Warszawie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, tam gdzie dziś jest Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, czyli FINA.

Oglądamy ocalone przez zapaleńców z Fonii, do dziś sprawne cuda polskiej myśli technicznej, konkretnie: studyjnej aparatury dźwiękowej, a więc kolumny głośnikowe, mniejsze lub większe podzespoły, a przede wszystkim konsolety realizatorskie. Wśród tych ostatnich prym wiedzie legendarna Fonia SMM-104s, z pomocą której w latach 60., 70. i wczesnych 80. ubiegłego stulecia nagrano niezliczone przeboje gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, m. in. Maanamu, Perfektu, Budki Suflera, Skaldów czy Krzysztofa Krawczyka.

Te cacka nadal zapewniają piękny analogowy dźwięk, o czym przekonuje scena ekspresyjnego występu współczesnego zespołu Metko Project, w składzie: Agnieszka Metko (wokal), Wojciech Ruciński i Wiktor Metko (gitary), Grzegorz Poliszak (perkusja).

Rozprawiają zaś o tych urządzeniach – z pasją i niebywałym znawstwem, czasem nawet zbytnio szpikując wypowiedzi detalami technicznymi – ich konstruktorzy, teraz już starsi panowie, rozmiłowani w tym świecie audio w stylu retro, który znajduje coraz więcej entuzjastów również wśród młodych osób. Na ekranie wypowiadają się nie tylko zasłużeni inżynierowie, ale także znakomici muzycy – Józef Skrzek i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Na premierę do ursynowskiego Domu Sztuki przybyli weterani: byli pracownicy Cenrit Fonii: Hubert Waliszewski – twórca Muzeum TVP oraz Krzysztof Wojtowicz, 96-letni pionier powojennej techniki radiowej i telewizyjnej (w Polskim Radio pracował już w 1945 roku!).

Frapujący, a do tego niezwykle ważny dokument Wiktora Metko, któremu udało się w nim „zapomnianą historię” ocalić od zapomnienia (chwała mu za to), można już oglądać w sieci, klikając: https://youtu.be/mt YhEblJRI.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA