Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Arctic Riff na Starówce

19-08-2020 21:50 | Autor: Mirosław Miroński
W upalne dni już sama myśl o Arktyce może przynieść ulgę. Z pewnością jednak „Arktyczny riff” nie ostudzi zapału publiczności 26. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazzowego na warszawskiej Starówce. Arctic Riff to najnowszy projekt zespołu Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk. Nagrany został z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano dla słynnej wytwórni ECM Records.

Zamiast Joe Lovano zagra wybitny polski saksofonista, Adam Pierończyk. Grupa wystąpi w składzie: Marcin Wasilewski - fortepian, Sławek Kurkiewicz - kontrabas, Michał Miśkiewicz - perkusja, Adam Pierończyk - saksofon tenorowy.

Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za unikatową, jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych nie tylko w Europie. Zyskał sobie popularność wśród fanów jazzu na całym świecie. To najbardziej znane na polskie trio jazzowe. Od lat nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z koncertami z okazji 50. rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat towarzyszyli Tomaszowi Stańce w jego Kwartecie.

Mają własny bogaty dorobek płytowy, a za sobą współpracę z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych).

Zespół znajduje się na fali wznoszącej w karierze. Trio ma na swoim koncie wiele nagród polskich i międzynarodowych, m. in. pięć statuetek Fryderyka w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku (2005, 2009, 2012, 2015, 2019) oraz 4 statuetki Fryderyka – wspólnie z kolegami z Tria – w kategorii Najlepszy Album Roku (2005, 2009, 2015 i 2019).

Trio wystąpi 22 sierpnia o godzinie 19:00 na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Wstęp wolny!

Organizator: Fundacja Jazz Art. Patronat honorowy: minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezydent m. st. Warszawy.

Dyrektor generalny festiwalu: Krzysztof Wojciechowski. Dyrektor artystyczny, rzecznik festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska.

Podczas festiwalu obowiązują zalecenia i procedury epidemiologiczne.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA