Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Archiwum województwa mazowieckiego

19-05-2021 20:31 | Autor: Piotr Celej
Przy ulicy Elektronicznej w Piasecznie wybudowana zostanie siedziba dla Archiwum Województwa Mazowieckiego. Przeniesiona zostanie tam również delegatura urzędu marszałkowskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Na realizację inwestycji w budżecie samorządu Mazowsza zarezerwowano ponad 43 mln zł.

Od kilku lat mówiło się o potrzebie stworzenia takiego archiwum. Dzięki niemu jednostki samorządu odzyskają przestrzeń, którą obecnie przeznaczają na magazynowanie archiwaliów.

Archiwum i delegatura

W dwóch budynkach o łącznej powierzchni ok. 10 tys. m² zlokalizowane będzie Archiwum Województwa Mazowieckiego, a także siedziba delegatury urzędu marszałkowskiego w Piasecznie. Archiwum pomieści dokumenty archiwalne nie tylko urzędu marszałkowskiego, ale również szpitali, instytucji kultury oraz innych jednostek podległych samorządowi województwa, które nie posiadają miejsca do przechowywania dokumentacji lub wynajmują powierzchnie magazynowe do archiwizacji dokumentów. Dodatkowo w tym samym miejscu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje obwód drogowy – budynek administracyjno-socjalny, magazyny m.in. soli oraz garaż. Na zalety takiego rozwiązania wskazuje marszałek Adam Struzik.

– Stworzenie nowoczesnych powierzchni archiwizacji, to nie tylko więcej miejsca do przechowywania, ale również możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań zabezpieczających dokumentację – podkreśla marszałek. – Z kolei inwestycja, która będzie realizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ułatwi pracę służbom drogowym, dzięki czemu poprawi się też bezpieczeństwo na drogach – dodaje.

Piaseczno zaangażowane

Odciążone zostaną dzięki temu szpitale, jednostki kultury i inne. W ramach porozumienia gmina Piaseczno zrealizuje przebudowę ulicy Elektronicznej wraz z zabezpieczeniem towarzyszącej infrastruktury technicznej oraz opracuje dokumentację projektową na potrzeby rozbudowy ulicy Opornikowej, która ma stanowić drugą, alternatywną drogę dojazdową do nieruchomości.

W zamian za to samorząd województwa mazowieckiego zarezerwuje dla gminy Piaseczno do ok. 300 metrów bieżących powierzchni do przechowywania dokumentacji spraw zakończonych w budynku archiwum. Na budowę archiwum samorząd Mazowsza zarezerwował ponad 43 mln zł. Podpisana została już umowa na dokumentację projektową, a realizacja inwestycji może potrwać około trzy lata.

Fot. pixabay

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA