Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ambitne plany i energia do działania

12-05-2021 21:07 | Autor: Wojciech Dąbrowski
Urzęduje dopiero od dwóch tygodni. Krzysztof Czubaszek, nowo mianowany dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.

Urzęduje? Nie, to źle powiedziane. Urzędnik kojarzy się często z kimś siedzącym za biurkiem, działającym schematycznie, bezdusznym wykonawcą poleceń. Dyrektor Czubaszek jest inny. Przynajmniej takie sprawia wrażenie przy pierwszym spotkaniu. Jest kompetentny, ambitny, rzeczowy, otwarty na nowe idee i prądy, wolny od ideologicznych uprzedzeń. Ma swoją wizję, wie, czego chce i ma pomysły, jak je zrealizować.

Obejmuje to stanowisko nieprzypadkowo. Nawet pobieżne zapoznanie się z notką biograficzną ujawnia jego imponujący dorobek. Jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem, menedżerem kultury. Swoją pracę zawodową rozpoczął jako dziennikarz „Życia Warszawy”. Ukończył podyplomowe studia w Instytucie Badań Literackich PAN i na Wydziale Zarządzania UW. Ma wieloletnie doświadczenie samorządowca, jest specjalistą ds. komunikacji społecznej, był zastępcą, a następnie burmistrzem warszawskiego Śródmieścia, tam też założył gazetę „Życie Śródmieścia” i został jej redaktorem naczelnym.

Ale zna dobrze potrzeby naszej dzielnicy. Mieszka z żoną i dwoma synami na Ursynowie od ponad 20 lat. Przystąpił do konkursu, bo dostrzegł w tym szansę swojego rozwoju i realizacji swej wizji. Chce, żeby Ursynów stał się znaczącym miejscem na mapie kulturalnej nie tylko stolicy, ale i całej Polski, aby uruchomione tu Centrum Kultury przyczyniło się do stworzenia ośrodka promującego dzielnicę, otwartego na potrzeby mieszkańców, ściągającego artystów i produkcje z najwyższej półki. I to są atuty dyrektora „Alternatyw”. As w rękawie to doświadczenie samorządowca. Tym zaskarbił sobie uznanie i zaufanie komisji konkursowej i zasłużył na rekomendację prezydenta Warszawy.

Nie znam ofert przedstawionych przez pozostałych kandydatów. Ale nie umniejszając wartości innych propozycji, sądzę, że wybór pana Krzysztofa jest strzałem w dziesiątkę.

Obiekt oddany do użytku będzie dysponować jedną z najlepiej wyposażonych sal widowiskowych w Warszawie, najnowocześniejszym sprzętem nagłośnieniowym i oświetleniowym oraz znakomitym zapleczem. To stwarza warunki do realizacji widowisk teatralnych i muzycznych z wielkim rozmachem, imprez artystycznych na najwyższym poziomie. Tej szansy zaprzepaścić nie można. I dyrektor Czubaszek doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Wie, że dziś puste jeszcze przestrzenie muszą tętnić życiem.

Nie obiecuje gruszek na wierzbie. Jego program jest konkretny i realny. Szczegóły są już dostępne na założonej stronie internetowej Centrum. Na ursynowskich portalach pojawiły się pierwsze wywiady i informacje, sylwetkę dyrektora przedstawił już zastępca burmistrza Klaudiusz Ostrowski.

Wybrana przez mieszkańców Ursynowa nazwa „Alternatywy”, abstrahując od jej symbolicznego charakteru, zobowiązuje. To oznacza mnogość propozycji, bogactwo repertuarowe, miejsce żywe, odpowiadające na potrzeby ludzi w różnym wieku.

– Sam tego nie zrealizuję – zastrzega się dyrektor. – Stawiam na pracę zespołową. Chcę dobrać pasjonatów, ludzi o bogatej osobowości, którzy udźwigną trud budowania placówki o światowym formacie. Załoga musi być kreatywna, mieć nowatorskie pomysły, opierać się na doświadczeniu. Widzę także potrzebę uwzględnienia szerokich konsultacji z mieszkańcami.

Przyznaję, że po pierwszej rozmowie z dyrektorem wyszedłem usatysfakcjonowany i dotąd pozostaję pod wrażeniem. Ostatnio odwykłem od takich rozmów. Coraz częściej, słuchając nowo mianowanych notabli na różnych stanowiskach, ogarnia mnie przerażenie z powodu niekompetencji rozmówcy, nieporadności, prymitywnych, żeby nie powiedzieć dosadniej, wypowiedzi.

Tym razem rozmowa sprawiła mi przyjemność. Rozmowa z człowiekiem, który nie buja w obłokach, ale twardo stąpa po ziemi, mając jednocześnie wizję, rozmach, chęć działania, energię. Pomijam już, że posługuje się nienaganną polszczyzną. Mogę się podpisać pod każdym jego słowem, w pełni akceptuję pomysły, formę realizacji. Osobiście podzielam jego entuzjazm. Wiem z własnego doświadczenia (bo sam kiedyś organizowałem od podstaw pierwszy na Ursynowie Zespół Szkół Ogólnokształcących), ile satysfakcji daje możliwość tworzenia czegoś od zera. Żałuję, że nie jestem młodszy, bo z przyjemnością przyłączyłbym się do jego zespołu, ale współpracę deklaruję.

Mieszkańcy Ursynowa wiążą z Centrum Kultury ogromne nadzieje. Obserwując budowę, czekaliśmy z niecierpliwością na jej ukończenie i pierwsze decyzje władz dotyczące uruchomienia placówki. Wybór dyrektora jest decyzją kluczową. Wszystko wskazuje na to, że trafny wybór jest gwarancją sukcesu.

Mam nadzieję, że się nie zawiedziemy.

Będziemy teraz bacznie obserwować poczynania nowego dyrektora, informować o zamiarach, rekomendować wydarzenia. Otwarcie Centrum Kultury, jak informuje pan Czubaszek, ma nastąpić już we wrześniu br.

Panu Krzysztofowi serdecznie gratulujemy. Życzymy sukcesów, wytrwałości i pełnej realizacji ambitnych zamierzeń.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA