Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

„Alternatywy" w styczniu!

03-01-2022 13:27 | Autor: red.
Repertuar Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” na styczeń 2022.

5.01 (środa) 19:00 kino „Supernova” 93 min.

reż. Harry Macqueen

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej wspólnie spędzonej chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę.

 

7.01 (piątek) 18:00

literatura „Podróże z Pazurem” – spotkanie z Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi

sala Bareja | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Izabella i Piotr Miklaszewscy są podróżnikami, autorami bloga „Podróże z Pazurem” i współtwórcami komiksu pod tym samym tytułem. Bohaterowie spotkania odwiedzili 37 państw na 5 kontynentach, przejechali ponad 60 tys. kilometrów i przepłynęli ponad 3,5 tys. mil morskich. Wspinali się na góry mierzące ponad 5 tys. metrów i przekroczyli Amazonkę. „Próba okrążenia świata bez korzystania z samolotu i w towarzystwie psa zamieniła się w nasz tryb życia” – mówią Iza i Piotr Miklaszewscy, którzy próbują opowiadać o swoich podróżniczych doświadczeniach, zwracając uwagę na istotne kwestie ekologiczne i społeczne.

 

8.01 (sobota) 18:00

muzyka „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Koncert noworoczny

120 min. (przerwa 15 min.)

sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

Koncert noworoczny w wiedeńskim stylu. Niepowtarzalny klimat zapewni muzyka wybitnych kompozytorów, między innymi Johanna (ojca) i Johanna (syna) Straussów, Emmericha Kálmána, Franza Lehára, Karla Zellera, Iona Ivanovicia i Roberta Stolza. Wystąpią znakomici soliści śpiewacy: primadonna operetki Małgorzata Długosz (sopran), pierwszy amant Andrzej Wiśniewski (tenor), solistka Polskiego Baletu Narodowego Ana Kipschidze, tancerz i choreograf Eduard Bablidze, wirtuoz skrzypiec Kamila Malik, utalentowani uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie w towarzystwie Orkiestry Romantica. Koncert poprowadzi Anna Barańska-Wróblewska.

 

9.01 (niedziela) 12:00

kino (7+) „Jak ocalić smoka” | 82 min.

reż. Katarina Launing

sala Bareja| bilety: 10 zł

W sennym miasteczku trwają przygotowania świąteczne. Mieszkańcy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która, nie mając gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów w poszukiwaniu jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada zagubiony smok, wszystko wywraca się do góry nogami. Przejęci losem stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Okazuje się, że wcale nie jest to proste zadanie.

 

9.01 (niedziela) 18:00

muzyka Włodzimierz Nahorny Trio

sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

W programie koncertu znajdą się utwory stanowiące przekrój twórczości kompozytora, pianisty i saksofonisty Włodzimierza Nahornego – autora przeboju „Jej portret” i głośnego albumu „Heart”, a także odważnych interpretacji twórczości Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Jako saksofonista Włodzimierz Nahorny występował między innymi z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego i Andrzeja Kurylewicza, a bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie debiutanckiego albumu grupy Breakout.

 

11.01 (wtorek) 19:00

literatura „Alternatywy” i Muzeum Warszawy: spotkanie wokół książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Służące, ciche i nieznane bohaterki warszawskiej codzienności, to główne postacie książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”. Opowieść o nich zaczyna się na przełomie XIX i XX w., kiedy zawody związane z usługami domowymi wykonywała blisko jedna czwarta osób pracujących w stolicy, a zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety. Autorzy i autorki tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji opisują losy służących w sposób podmiotowy, a przy tym – niezwykle barwnie i ciekawie. Przyglądają się procesom ich zatrudniania, badają różnice kulturowe pomiędzy nimi i ich chlebodawcami, analizują kierowany do nich przekaz (również polityczny), a także skalę uprzedzeń napędzających konflikty klasowe. Co więcej, badaczki i badacze nie zatrzymują się na tym, co było, ale nawiązują do współczesności: zastanawiają się, co stało się z pracą domową po 1945 r. i kto – oraz na jakich warunkach – obecnie ją wykonuje.

 

12.01 (środa) 19:00

kino „Bukolika” | 70 min.

reż. Karol Pałka

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Film dokumentalny. Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, lecz wywołuje tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. „Bukolika” to poruszająca przypowieść o ludziach żyjących inaczej niż pozostali oraz czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

 

13.01 (czwartek) 19:00

kino „Wróg doskonały” | 88 min. | Best Film

reż. Kike Maíllo

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Pierwsza anglojęzyczna rola główna Tomasza Kota. Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje są zmuszeni czekać na kolejny lot. Początkowo ich rozmowa wydaje się zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Jeremiasz, coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem, nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki, a tymczasem dziewczyna popycha architekta ku coraz mroczniejszej pułapce...

 

14.01 (piątek) 20:00

muzyka Angela Gaber & Tomasz Dybała | „Dobre duchy” 60 min.

sala Bareja | bilety: 20 zł

Wokalistka Angela Gaber i gitarzysta Tomasz Dybała zapraszają na muzyczną podróż przez kultury i tradycje: od Bieszczad aż po Azję Wschodnią. Angela Gaber to znana na scenie folkowej artystka, która poszukuje inspiracji w muzyce różnych kultur, kontakcie z przyrodą i własnych intuicjach. Na swoim koncie ma trzy płyty, na których śpiewa zarówno tradycyjne pieśni karpackie, jak i autorskie piosenki. Gaber stosuje szeroką gamę technik wokalnych, nawiązując do ludowych tradycji, dziecięcych zabaw głosem czy odrealnionej ekspresji prewerbalnej. Artystce na scenie towarzyszy Tomasz Dybała grający na gitarze i bouzouki.

 

15.01 (sobota) 16:00

cykl „Jak u Barei”

sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Trzecie spotkanie z cyklu poświęconego Stanisławowi Barei i jego kultowemu serialowi „Alternatywy 4”. Rafał Dajbor, autor książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział” poprowadzi spotkanie z Marcinem Rychcikiem, autorem biografii Romana Wilhelmiego. Zaraz po rozmowie pokażemy trzeci odcinek serialu, który rozsławił Ursynów.

 

16.01 (niedziela) 12:00

kino (4+) „Filonek Bezogonek” | 67 min.

reż. Christian Ryltenius

sala Bareja | bilety: 10 zł

Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek Filonek, dziewczynka odczuwa wielką radość. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje cały zastęp barwnych postaci. Może znajdzie się wśród nich ktoś, kto wskaże Filonkowi drogę do domu?

 

18.01 (wtorek) 19:00

literatura „Koniec lipca” – spotkanie z Marią Rostocką

sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Spotkanie z autorką powieści graficznej „Koniec lipca”. Akcja tego utworu toczy się w połowie lata w małej miejscowości. Dwunastoletni Alek, wysłany przez matkę na wakacje do domu babci, stara się znaleźć jakieś zajęcie, by zabić nudę, ale także by odpędzić dręczącą myśl: „On tutaj jest. Tuż obok. Wystarczy przejść przez łąkę”… Zaraz zacznie się sierpień. Jeszcze tylko piątek, sobota i niedziela, i już nic nie będzie takie samo jak wcześniej.

 

19.01 (środa) 18:00

kino „Faraon” | 175 min.

reż. Jerzy Kawalerowicz

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Pokaz specjalny odrestaurowanego arcydzieła Jerzego Kawalerowicza. Bohaterem filmu jest młody następca tronu w starożytnym Egipcie, Ramzes XIII, który usiłuje zreformować kraj pozostający pod faktyczną władzą kapłanów, w szczególności zaś – pod władzą arcykapłana Herhora. Sytuację Ramzesa komplikuje uczucie do Żydówki Sary. Jerzy Kawalerowicz traktował adaptację powieści Prusa jako szczególne wyzwanie. Zrealizowany w Zespole Filmowym „Kadr” film był kręcony przez trzy lata, z udziałem nawet dwóch tysięcy statystów w scenach batalistycznych. Zdjęcia powstawały w Uzbekistanie, w Egipcie oraz w łódzkiej wytwórni filmowej. „Faraon” został nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, był także pokazywany na zamknięcie 19. MFF w Cannes. Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja krytyka Sebastiana Smolińskiego.

 

20.01 (czwartek) 19:00

kino „Ostatni komers” | 84 min.

reż. Dawid Nickel

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Ostatni tydzień nauki w gimnazjum w polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę grupa uczniów, tytułowy komers, spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni posmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń staje się zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i jednocześnie portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. Pokazowi będzie towarzyszyć prelekcja krytyka Radosława Korzyckiego.

 

21.01 (piątek) 20:00

muzyka Tęskno | „Ginczanka – Tęskno gra poezję”. Koncert premierowy

sala Szekspir | bilety: 20/30 zł

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Jej muzykę charakteryzuje rozpoznawalne brzmienie, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. Ostatnio artystka wzięła na warsztat twórczość poetki Zuzanny Ginczanki, wzbogacając liryczne teksty skrupulatnie skomponowaną muzyką wykonywaną w szerokim, dziewięcioosobowym składzie.

 

22.01 (sobota) i 23.01 (niedziela) 10:00, 11:00, 12:00

„Międzypokoleniowe taekwondo”

warsztaty w parach: babcia lub dziadek i wnuczka lub wnuk

sala Isadora | bilety: 10 zł (za parę)

Dziadkowie od wnuków czy wnuki od dziadków? Kto od kogo czerpie więcej energii? Kto ma więcej chęci do zabawy i bardziej lubi zmęczyć się na sali? Teraz mamy okazję przekonać się o tym na zajęciach, które organizujemy z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Pobawimy się wspólnie przy muzyce, a przy okazji nauczymy podstaw samoobrony. Będzie super!

 

22.01 (sobota) 15:00

cykl Sąsiedzi zapraszają sąsiadów: „Kawałeczek smyczka” 60 min.

sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Koncert dzieci z Warszawskiego Centrum Suzuki, miejsca, gdzie uczą się one kochać muzykę i dorastają wraz z nią. Motto szkoły brzmi: „Karmieni miłością” – co widać i słychać na każdym koncercie. W programie karnawałowego występu znalazły się utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz kolędy w unikalnych opracowaniach. Będzie inspirująco, radośnie i interaktywnie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Sąsiedzi zapraszają sąsiadów”, którego celem jest popularyzowanie twórczości artystów związanych z Ursynowem.

 

23.01 (niedziela) 12:00

kino (7+) „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” | 82 min.

reż. Lorenzo Mattotti

sala Bareja | bilety: 10 zł

Wędrowny opowiadacz i jego mała asystentka spotykają w jaskini starego niedźwiedzia. Opowiadają mu historię słynnej inwazji jego braci na Sycylię. A było to tak: stado niedźwiedzi, pod przywództwem swojego króla, wyrusza na poszukiwanie porwanego przez ludzi królewskiego syna. Zwierzęta trafiają do ludzkiej krainy, która nie jest im przyjazna. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić?

 

23.01 (niedziela) 17:00

taniec Woda na Młyn | „Pogranicza”. Koncert urodzinowy 75 min.

sala Szekspir | bilety: 30 zł

Woda na Młyn powraca po przerwie! A główną inspiracją nowego repertuaru stały się tańce Łemków i Rusinów karpackich, ale przede wszystkim to, co dziś dzieje się z rusińską muzyką – jak jest ona ożywiana, przetwarzana i grana. Tak powstała choreografia „LemKolaż”, której założeniem jest brak fabuły, surrealizm, nielinearność, wyrazistość i jaskrawość podkreślone także współczesnymi kostiumami nawiązującymi do ludowych strojów Rusnaków. Drugi filar koncertu to kompozycja „Kresy” oparta na tańcach z pogranicza polsko-litewsko-ruskiego, a więc z terenów nizinnych, leśnych, nadrzecznych.

 

25.01 (wtorek) 19:00

literatura „Kości, które nosisz w kieszeni” – spotkanie z Łukaszem Barysem

sala Mrożek | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Spotkanie z autorem jednego z najgłośniejszych debiutów literackich 2021 r. Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

 

26.01 (środa) 19:00

kino „Sound of Metal” | 120 min.

reż. Darius Marder

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

 

27.01 (czwartek) 12:00

kino „1970” | 70 min.

reż. Tomasz Wolski

sala Szekspir | bilety: 10/15 zł

Kiedy w „1970” roku wybuchają protesty, w Warszawie zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki, padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy, a „1970” staje się filmową opowieścią o buncie – przedstawionym z punktu widzenia oprawców. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, który opowie o kulisach pracy nad filmem. Spotkanie poprowadzi krytyk Sebastian Smoliński.

 

27.01 (czwartek) 19:00

kino „Ostatni etap” | 111 min.

reż. Wanda Jakubowska

sala Szekspir | bilety 10/15 zł

Jeden z najwcześniejszych filmów poruszających tematykę Zagłady, częściowo zrealizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Akcja filmu obejmuje kilka równoległych wątków. Marta jest polską Żydówką, tłumaczką, działa w obozowym ruchu oporu; ginie podczas próby ucieczki. Rosyjska więźniarka – lekarka Eugenia, próbująca ratować chorych, zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka Anna trafia do obozowego bunkra. Reżyserka Wanda Jakubowska, była więźniarka obozu, przekazała w swoim filmie syntetyczny obraz rzeczywistości obozowej: tragiczne losy więźniarek i sadyzm niemieckiej załogi. W efekcie „Ostatni etap” to jeden z najbardziej wstrząsających obrazów II wojny światowej.

 

28.01 (piątek) 20:00

muzyka Mordor Muzik

sala Bareja | bilety: 20 zł

„Polski grime, a nie szanty” – rapowali w przebojowym „Nie wiem jak ty” prekursorzy brytyjskiej muzyki basowej na rodzimej scenie. Od tamtej pory minęły lata, a fani Mordor Muzik wciąż czekali na debiutancki album poznaniaków. Ten ukazał się jesienią 2021 roku, zbierając bardzo pozytywne recenzje zarówno w środowisku hiphopowym, jak i w ogólnopolskich mediach. Na albumie „Mordor CD” członkowie składu, Ginger i Majki, prezentują autorską wariację na temat brytyjskiej muzyki elektronicznej. Także w „Alternatywach” rozbrzmią charakterystyczne połamane rytmy i głębokie basy.

 

30.01 (niedziela) 18:00

muzyka Komety | Koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

sala Szekspir | wstęp wolny, obowiązują wejściówki

„Bal nadziei” to tytuł jednego z przebojów zespołu Komety. To także trafne określenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która 30 stycznia już po raz 30. zagra w całym kraju. Także w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, gdzie będziemy gościć Lesława i jego kultowy zespół. Uformowany w 2002 roku jako następca Partii, ma na koncie siedem albumów studyjnych i piosenki, które wpisały się na stałe w muzyczny obraz Warszawy. Także Ursynowa – by wspomnieć utwory „Ursynów Calling” czy „Ostatnie lato XX wieku” rozgrywające się „Pod bezchmurnym niebem/ Na Północnym Ursynowie”. Przed koncertem będzie okazja, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Support przed Kometami zagra zespół Pavement Pizza.

 

13.01 (czwartek) i 27.01 (czwartek) godz. 18:00

projekt Hip hop szansą

Cykl poświęcony ludziom nieodłącznie związanym z kulturą hip hop. Raperzy, didżeje, producenci spotykają się ze słuchaczami i słuchaczkami, a z pasjonujących rozmów płyną inspirujące wnioski.

 

„Obcy. Inny. Gość” | Projekt społeczno-artystyczny, czyli tymczasowa „wypożyczalnia ludzi”

Projekt społeczno-artystyczny „Obcy. Inny. Gość” podejmuje próbę obalenia stereotypów i pozbycia się uprzedzeń w jeden dzień. Przestrzeń Galerii „Alternatywy” na kilka tygodni zamieniła się w wypożyczalnię ludzi, w miejsce dialogu i porozumienia, wymiany wiedzy i doświadczenia. Jest to również okazja do spotkania osób, które nie zawsze są w społeczeństwie akceptowane, często za to wykluczane ze względu na religię, pochodzenie, orientację seksualną, wygląd lub styl życia.

Tymczasowa „wypożyczalnia ludzi” to miejsce, w którym się czyta, słucha i rozmawia. Można tu „pożyczyć” na 30 minut Prawdziwą Osobę – osobę z grup postrzeganych stereotypowo lub spotykających się na co dzień z uprzedzeniami. Miejsce działa tak, jak zwykła wypożyczalnia. Czytelniczka lub czytelnik wybiera Osobę, a następnie ją „wypożycza”. Może porozmawiać z Prawdziwą Osobą o jej życiu, osobistych doświadczeniach, sytuacjach, w których się znajduje. Może wejść z Prawdziwą Osobą w dialog, może jej zadać pytania na dowolny temat, np. którego nie można by było podjąć w zwykłym życiu. Obie strony otrzymują tutaj możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością. Mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego i być może zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.

Gośćmi projektu będą:

Matka Wielodzietnej Rodziny – 4 stycznia

Romka – 7 stycznia

Trzeźwa Alkoholiczka – 8 stycznia

Samotna Matka – 10 stycznia

Uchodźczyni – 12 stycznia

Rodzic Dziecka z In Vitro – 18 stycznia

Były Ksiądz – 20 stycznia

Lesbijka – 21 stycznia

Osoba z Niepełnosprawnością – 24 stycznia

Osoba Transpłciowa – 27 stycznia

Spotkania odbywają się od godziny 17:00 do 20:00 i są bezpłatne. Obowiązują zapisy w recepcji lub online: recepcja@alternatywy.art.

Wydarzenie trwa do 15 lutego. Zapraszamy do Galerii „Alternatywy”!

Projekt nie realizuje celów politycznych, religijnych, ideologicznych, reklamowych i niezgodnych z prawem.

 

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 22 276 20 71 lub mailowego: promocja@alternatywy.art.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA