Program darmowych żłobków w Warszawie funkcjonuje od 1 września 2019 r. W tym czasie powstał system bezpłatnych żłobków i została zwiększona liczba miejsc o ponad 100% - z niespełna 8 tysięcy do prawie 17 tysięcy.
– Program żłobkowy to nasze oczko w głowie. Od samego początku mojej pierwszej kadencji udało nam się podwoić liczbę darmowych miejsc w żłobkach w Warszawie do 17 tysięcy. Bardzo się cieszę, że rząd Donalda Tuska w pewnym sensie inspirował się tymi rozwiązaniami, które w Warszawie wprowadziliśmy i pojawił się projekt wprowadzenia tego typu rozwiązań w całym kraju. My w dalszym ciągu będziemy się koncentrować na tym, żeby ta oferta w Warszawie była jak najlepsza – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. - Wielkie gratulacje dla pani ministry, która jest odpowiedzialna za ten projekt i wszystkich, którzy ten projekt przygotowują. My dzięki środkom z rządowego programu będziemy mogli realizować kolejne inwestycje i podnosić jakość opieki w warszawskich placówkach – dodaje prezydent stolicy.
Niebawem w stolicy zostaną oddane kolejne dwie placówki – na Woli (ul. Ludwiki i ul. Kasprzaka) oraz żłobek na Ochocie, przy ul. Korotyńskiego, dla łącznie 450 małych mieszkanek i mieszkańców.
– Jakość opieki, która jest świadczona w warszawskich placówkach jest najwyższa w całej Polsce, jest to ogromne dokonanie. Do tego standardu chcemy doprowadzić, aby obowiązywał na terenie całej Polski, niezależnie od tego czy to jest mała gmina czy duże miasto. Chcemy gwarantować rodzicom poczucie, że w żłobkach publicznych i prywatnych standard opieki jest wdrożony, monitorowany i my jako rodzice mamy absolutne poczucie bezpieczeństwa i komfortu, że możemy łączyć nasze życie rodzinne z naszymi aktywnościami, tymi zawodowymi i innymi które pozwalają dzieciom po prostu najlepiej się rozwijać – powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Najważniejsza jest zabawa
W Warszawie corocznie organizowane jest badanie opinii rodziców o instytucjach opieki, do których uczęszczają ich dzieci. Rodzice mają możliwość oceny funkcjonowania żłobków. To właśnie dzięki ich głosom wprowadzona została aplikacja mobilna Warszawskie Żłobki, która jest na bieżąco uaktualniania czy nowy system rekrutacji oraz zmiany na stronach internetowych. Wyniki corocznej ankiety wskazują na wysoką ocenę warszawskich placówek, która utrzymuje się na przestrzeni ostatnich lat.
Personel żłobków prowadzi codziennie różnorodne zajęcia, zabawy oraz aktywności dla dzieci i z dziećmi. Najmłodsi mają możliwość rozwoju ruchowego, kulturowego (jak organizacja teatrzyków przez opiekunki), plastycznego czy muzycznego. Program opiera się na najnowszych osiągnięciach pedagogiki i psychologii małego dziecka, jak również zabawie, która jest najważniejszą aktywnością w życiu dziecka.
Rządowy Program „Aktywny Rodzic/Aktywnie w Żłobku”
Wprowadzenie programu wymaga od Warszawy zmian w finansowaniu opieki dzieci do lat 3. Warszawskie żłobki dla małych warszawianek i warszawiaków pozostaną bezpłatne, zmienia się tylko sposób pokrywania opłat.
Świadczenie „Aktywnie w żłobku” będzie kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech, tj. żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Rodzicom będzie przysługiwało do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.
Ustawa wprowadza także górną granicę wysokości opłat żłobkowych, której przekroczenie wykluczy daną instytucję opieki lub dziennego opiekuna z procesu przyznawania świadczenia „aktywnie w żłobku”, w celu uniknięcia sytuacji, w której w wyniku wprowadzenia ww. świadczenia nastąpiłby znaczący wzrost opłat za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna.
Świadczenia "aktywny rodzic" będą realizowane od 1 października 2024 r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.