Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

78. rocznica likwidacji więzienia Pawiak

27-07-2022 21:45 | Autor: Mirosław Miroński
W dniu 28 lipca 2022 roku o godz. 15.00 na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak, oddziału Muzeum Niepodległości, odbędą się uroczystości poświęcone upamiętnieniu tragicznej likwidacji więzienia Pawiak w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego.

W planie obchodów przewidziane są okolicznościowe przemówienia, złożenie wieńców pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego w asyście warty honorowej Wojska Polskiego oraz przedstawienie teatralne „Pawiak’ 44”.

Niemcy w latach II wojny światowej wprowadziły w stolicy Polski terror na niespotykaną dotąd skalę. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń, jakie zapisały się na kartach historii Warszawy jest brutalna likwidacja Pawiaka i zacieranie śladów zbrodni, jakich dopuszczali się Niemcy przez pięć lat okupacji na Pawiaku i w areszcie śledczym na Szucha. Likwidacja więzienia Pawiak pod koniec lipca 1944 pociągnęła za sobą ogromną liczbę ofiar. W ostatnich dniach lipca 1944 z Pawiaka wywieziono w nieludzkich warunkach ok. 1800 więźniów do obozów koncentracyjnych. W czasie transportu bez wody i powietrza setki więźniów udusiło się. Gestapo spaliło ich ciała na stacji kolejowej w Skierniewicach. Dziesiątki więźniów rozstrzelano w ruinach getta. Wielu więźniów z tego transportu nie przeżyło obozów koncentracyjnych.

„Niestety, fakt bestialskiej likwidacji więzienia Pawiak, który miał miejsce tuż przed 1 sierpnia 1944, jest mało znany. Trzeba o nim mówić, aby żyjącym kombatantom i byłym więźniom Pawiaka, powiedzieć PAMIĘTAMY! Chcemy, aby fakty związane z II wojną światową były znane i ostrzegały przed nienawiścią i nazizmem” – mówi Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak.

Na oficjalny program uroczystości, w oprawie honorowej Wojska Polskiego złożą się: przemówienia okolicznościowe, w tym byłych więźniów Pawiaka, modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oraz część artystyczna – przedstawienie teatralne „Pawiak’44” w reżyserii Marii Reif – na podstawie wspomnień byłych więźniów z transportów likwidacyjnych Pawiaka.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA