Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

18 mld zł – dotychczasowe wsparcie UE dla Warszawy

04-05-2021 13:09 | Autor: MBL
Od wielu lat Warszawa jest liderem w pozyskiwaniu funduszy z budżetu Unii Europejskiej na szczeblu samorządu lokalnego. Największą inwestycją wspieraną z tych środków jest metro.

Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE prawie 18 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Warszawa to europejska metropolia, napędzana przedsiębiorczością, aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców. Rozwój stolicy sprawia, że już dziś jest to miasto otwarte, przyjazne i funkcjonalne. Nowoczesne rozwiązania planowane są zgodnie z potrzebami społecznymi i poszanowaniem zrównoważonego środowiska.

Zmiany te nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia funduszy europejskich – najbardziej widocznej korzyści członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Unijny Fundusz Spójności (FS), finansuje w Warszawie zarówno projekty z zakresu mobilności miejskiej, jak i większość projektów związanych z ochroną środowiska. Łączna kwota dofinansowania projektów z FS to około 14,6 mld zł. Priorytetem jest infrastruktura transportowa oparta głównie na niskoemisyjnym transporcie publicznym. Dlatego też największe środki przeznaczone są na rozwój komunikacji miejskiej, tak aby stała się ona dobrą alternatywą dla transportu indywidualnego. Najpopularniejszą warszawską inwestycją wspieraną ze środków FS jest budowa II linii metra i zakup nowoczesnego taboru (7,37 mld zł dofinansowania z trzech projektów). Oprócz niej dofinansowane są projekty rozbudowy sieci tras tramwajowych, ekologiczne autobusy, kolej aglomeracyjna oraz ważne trasy drogowe.

W ostatnich latach duża uwaga została skierowana na zagospodarowanie brzegów Wisły – dzięki środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zrealizowano efektowny projekt renowacji bulwarów wiślanych oraz przyciągający publiczność Multimedialny Park Fontann. Z kolei dla rozwoju stołecznego biznesu uruchomiono na Powiślu Centrum Przedsiębiorczości Smolna, a na Starej Pradze – Centrum Kreatywności Targowa. Przygotowany został także projekt bezpłatnych rozwiązań mobilnych, które ułatwią poruszanie się w przestrzeni publicznej, a także projekt dotyczący rozbudowy systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Łączna kwota dofinansowania projektów z EFRR to ponad 2,5 mld zł.

Trzecim z najważniejszych unijnych źródeł wsparcia rozwoju Warszawy jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). Duży nacisk został położony m.in. na aktywizację społeczno-zawodową niepełnosprawnych mieszkańców stolicy, wsparcie usług opiekuńczych, a także pomoc rodzinom. Łączna kwota dofinansowania projektów z EFS to ponad 700 mln zł.

Pozostałe dofinansowanie projektów pochodzi z innych źródeł UE np. dotacji zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską, z których realizowane są projekty międzynarodowe.

Uzupełnieniem funduszy unijnych są środki z innych funduszy pomocowych Unii Europejskie skierowane głównie na naukę, badania i rozwój. Ważne są także środki z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w ramach którego Norwegia, Islandia i Liechtenstein przekazują wkład na realizację projektów o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym. Dzięki tym środkom zmodernizowano kamienice na Starym Mieście, w których ma siedzibę Muzeum Warszawy. Pozyskano także wsparcie systemowe dla stołecznych Domów Pomocy Społecznej i przywrócono naturalne łąki nad brzegami Wisły.

Unijne wsparcie obejmuje całą warszawską metropolię. Powstał specjalny instrument finansowy - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Dzięki niemu Warszawa z 39 sąsiednimi gminami - przy wsparciu funduszy unijnych - realizuje projekty o skali ponadlokalnej takie jak trasy rowerowe, parkingi P+R, e-usługi publiczne, edukacja dzieci i młodzieży, tworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Gminy Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozyskały dotychczas ponad 682 mln zł dofinansowania z funduszy UE.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA