Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

12 mln zł dofinansowania dla Warszawy

28-07-2021 21:15 | Autor: MBL
Miasto stołeczne Warszawa podpisało umowy o dofinansowanie dla trzech realizowanych projektów. Oficjalnie przekazano środki dla Pałacyku Konopackiego, Teatru Baj, a także projektu związanego z opieką zdrowotną podczas epidemii COVID.

6 mln zł otrzymał projekt „Zwiększenie zdolności systemu opieki zdrowotnej na terenie m.st. Warszawy w walce z wirusem SARS-COV-2”. Dzięki niemu został kupiony sprzęt medyczny dla trzech warszawskich szpitali - dla Szpitala Solec, Szpitala Bielańskiego oraz Szpitala Wolskiego. Ponadto w dwóch ostatnich placówkach zostały dofinansowane kontenery medyczne, służące do opieki nad osobami zgłaszającymi się po pomoc do szpitala z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-COV-2.

Fundusze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowy podpisywali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski i dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski.

Głównym celem projektu jest zwiększenie potencjału podmiotów leczniczych na terenie miasta, by ratować zdrowie i życie pacjentów zarażonych wirusem. Dzieje się to poprzez zakup sprzętu i innych środków, niezbędnych do walki z epidemią – mówił zastępca prezydenta Michał Olszewski. Pacjenci, którzy ciężko przechodzą COVID-19, korzystają już z 30 w pełni wyposażonych stanowisk dla oddziałów intensywnej terapii – dodał Olszewski.

Zakupiono m.in. respiratory stacjonarne z kompresorem, stacje pomp infuzyjnych 6+1, aparaty do terapii nerkozastępczej z podgrzewaczem, łóżka OIT, kardiomonitory, EKG, ssaki akumulatorowe i elektryczne z wózkiem, urządzenia i systemy do biodekontaminacji, defibrylator, ultrasonograf i system kardiomonitorujący.

Na terenie Szpitala Bielańskiego i Szpitala Wolskiego funkcjonują również zespoły kontenerów medycznych, mających na celu uporządkowanie ruchu chorych, usprawnienie izolacji pacjentów potencjalnie zakażonych od pozostałych pacjentów, a także zapewnienie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych przy przyjmowaniu pacjentów do SOR. Dzięki temu poprawiło się m.in. bezpieczeństwo personelu medycznego, bo stworzono odpowiednie warunki dla kadry medycznej takie jak łazienka dla personelu, stanowisko lekarza w Szpitalu Bielańskim czy też kontener pielęgniarski z pokojem przygotowawczym, punktem pielęgniarskim, pomieszczeniem porządkowym i łazienką w Szpitalu Wolskim. Dodatkowo w ramach projektu Szpital Bielański zakupił środki ochrony indywidualnej.

Kolejny projekt to „Modernizacja zabytkowego budynku Pałacyku Konopackiego i jego otoczenia w celu aktywizacji społecznej i gospodarczej warszawskiej Pragi” to projekt dla tzw. Nowej Pragi. Modernizację zabytkowego budynku przy ul. Strzeleckiej oraz zagospodarowanie jego otoczenia wpływa bezpośrednio na tę część miasta. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia z funduszy UE wynosi 5 mln zł.

Remont pałacyku został zakończony, a sama inwestycja jest jednym z flagowych przedsięwzięć zaplanowanych w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r. Już niebawem budynkiem zaopiekuje się Dom Kultury Praga, a mieszkańcy zyskają nową funkcjonalną przestrzeń do spotkań i rozwijania swoich zainteresowań.

„Poprawa dostępności do zasobów kultury poprzez rewitalizację i modernizację Teatru Baj w Warszawie” to projekt, który ma zwiększyć potencjał turystyczny i dostępności do kultury dla mieszkańców i turystów odwiedzających Warszawę. Dofinansowanie ze środków UE wyniesie prawie 1 mln zł.

Dzięki rewitalizacji jeden z najsłynniejszych zabytków na Pradze odzyskał swój blask a Teatr Baj zyskał nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń do swoich działań.

Ponieważ Miasto wyłożyło już pieniądze na realizację przedsięwzięć, to dofinansowanie w wysokości 12 mln zł pokryje koszty innych ważnych dla Warszawy przedsięwzięć, w tym m.in. inne projekty rewitalizacyjne czy miejski program polityki zdrowotnej.

Podpisanie umów odbywało się w scenerii ogródków działkowych przy al. Waszyngtona. Przedstawiciele zarządów Mazowsza i Warszawy uroczyście wręczyli dziś działkowcom umowy o dotacjach. Do 27 stołecznych ogrodów trafi pół miliona złotych.

Wsparcie pochodzi z dwóch źródeł: z budżetu m.st. Warszawy - 250 000 zł i tyle samo z budżetu samorządu wojewódzkiego. Podobnie jak w ubiegłym roku pomoc finansowa to efekt Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców MAZOWSZE 2021.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA