Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zostań członkiem komisji wyborczej

26-02-2020 21:33 | Autor: red.
Do dnia 10 kwietnia 2020 r. (do godz. 16.00) przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP. Prawo zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mają pełnomocnicy wyborczy. Lista zarejestrowanych komitetów wyborczych dostępna jest na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej.

Członkiem obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która:

– jest obywatelem polskim;

– najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;

– nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

– nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;

– nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

WAŻNE!  Kandydatem do składu komisji może być osoba, która na stałe zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłoszona do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Urząd Dzielnicy Ursynów prowadzi również zapisy kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, ale tylko w charakterze uzupełnienia. Inaczej mówiąc, w sytuacji gdy komitety wyborcze nie zgłoszą odpowiedniej liczby kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, skład komisji będzie uzupełniany o osoby, które zgłosiły się do Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Zgłoszenia należy złożyć na druku, który można uzyskać w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (w informacji głównej oraz w pok. 243, II piętro).

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Wysokość diety:

– dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 500 zł;

– dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 400 zł;

– dla członków obwodowych komisji wyborczych 350 zł.

W przypadku drugiej tury wyborów za pracę w obwodowej komisji wyborczej przysługuje dieta w wysokości takiej samej, jaka przysługuje za pierwszą turę.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA