Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zielone światło dla aktywnych

01-08-2018 21:59 | Autor: Mirosław Miroński
Każdy, kto odwiedził więcej niż raz warszawskie baseny, musiał zauważyć, że w pewnych godzinach robi się na nich tłoczno. Mam na myśli przede wszystkim obiekty kryte, bo otwierane jedynie w sezonie letnim pływalnie odkryte są niemal zawsze zatłoczone. Widać to m. in. w Powsinie, w parku Szczęśliwickim, na Moczydle i przy ul. Inflanckiej.

W dodatku prowadzone są na nich prace konserwacyjne i remonty np. wymiana powłoki pneumatycznej, czy instalacji do uzdatniania wody. Prace remontowe do dobry „pretekst”, by zamykać latem również baseny znajdujące się przy szkołach. Zwykle remonty trwają kilka tygodni, co oznacza że basen jest nieczynny przez całe wakacje, właśnie wtedy gdy mogłyby korzystać z nich dzieci i młodzież także spoza danej szkoły. Nasuwa się oczywisty wniosek, że basenów w Warszawie jest za mało. Zresztą, dotyczy to również innych obiektów sportowych. Być może przyczyną jest to, że nie są one dochodowe. Ich budowa i eksploatacja stanowią obciążenie dla budżetu miasta. Jednak pod naciskiem mieszkańców, władze decydują się na budowę nowych obiektów.

W dobie wszechobecnej informatyzacji, która zmieniła całkowicie nasz tryb życia, w efekcie czego spędzamy coraz więcej czasu przed komputerem, ruch w jakiejkolwiek formie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście, są i tacy, którzy uważają, że do aktywności fizycznej niepotrzebne są żadne obiekty, bo wystarczy jakikolwiek sportowy strój i chodnik, po którym można biegać lub spacerować. Nie można się z tym zgodzić, bo obiektów sportowych nic nie zastąpi. Można dzięki nim zacząć swą przygodę ze sportem pod okiem doświadczonych instruktorów. Pozwala to na uniknięcie częstych błędów prowadzących do kontuzji. Obiekty przeznaczone do uprawiania sportu i rekreacji są ważnym czynnikiem w kształtowaniu właściwych nawyków od najmłodszych lat. Potrzeba ruchu zaszczepiona wśród dzieci i młodzieży skutkuje zwykle tym, że jako dorośli chętniej garną się do sportu i czynnego wypoczynku również jako dojrzali ludzie. Z grona najmłodszych sportowców wyrastają przyszli mistrzowie. Im liczniejsza jest rzesza amatorów, młodzików, tym większa szansa, że znajdą się wśród nich ci, którzy zasilą kadry sportowców wyczynowych.

Niezależnie od wyników w sporcie wyczynowym, zainteresowanie sportem w młodości ma wpływ na dalsze życie. Zaowocuje wyższą sprawnością i lepszym zdrowiem przez następne lata, co jest istotne zwłaszcza w późniejszym okresie życia. Aktywność ruchowa jest dobra w każdym wieku, a korzyści są wymierne. Przekładają się choćby na obniżenie kosztów leczenia. Wielu tzw. cywilizacyjnych chorób dałoby się uniknąć lub opóźnić ich pojawienie się prowadząc odpowiedni tryb życia. Wiem, wiem… Już słyszę głosy malkontentów.

– Ktoś palił i pił od dawna, nie uprawiał żadnych sportów a dożył późnego wieku. I co?

– I to, że nie wiemy ile dożyłby, gdyby nie palił i nie pił, a zamiast tego uprawiał sport w jakiejkolwiek formie?

Mówi się, że wyjątki potwierdzają regułę. Tak jest również w tym przypadku, o czym niestety świadczą smutne statystyki. Wynika z nich jedno – aktywny tryb życia jest dla nas lepszy niż gnuśnienie przed telewizorem czy komputerem. Opóźnia lub zapobiega wiele chorobom określanym mianem cywilizacyjnych.

W stolicy działa blisko trzydzieści krytych basenów. Warto o tym pamiętać, planując aktywny wypoczynek w mieście.

Z zapowiedzi niektórych polityków wynika, że zamierzają doprowadzić do znaczącego zwiększenia liczby obiektów sportowych, w tym boisk do piłki nożnej. Niezależnie od tego, czy obietnice te padają w kampaniach wyborczych, czy poza nimi, warto takim inicjatywom przyklasnąć. Z realizacji składanych obietnic będą rozliczać ich wyborcy.

Jako obywatele powinniśmy wymagać, aby oprócz takich (niezwykle potrzebnych) inwestycji jak: budowa ulicy Czerniakowskiej, budowa II linii metra, budowa przedszkoli i rewitalizacja miasta zadbano również o miejsca do aktywnego wypoczynku, sportu i rekreacji. Aby rozwijająca się gwałtownie i niezwykle proekologiczna komunikacja rowerowa była wspierana przez władze miasta. Aby przybywało tras, a istniejące drogi były przystosowane do ruchu rowerowego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA