Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

19°
11°

Żądamy instalacji filtrów spalin z POW!

27-09-2017 21:44 | Autor: Bogusław Lasocki (Projekt Ursynów)
Akcje ukierunkowane na filtrowanie spalin z POW, prowadzone przez "Projekt Ursynów", osiągnęły kolejny punkt kulminacyjny. Aktywiści PU wraz z grupą niezadowolonych mieszkańców utworzyli pikietę pod siedzibą wojewody mazowieckiego.

Przedstawiciel wojewody przyjął od uczestników pikiety maskę antysmogową i petycję podpisaną przez ponad 3600 mieszkańców Ursynowa. Pomimo deszczowej pogody dosyć liczna grupa mieszkańców Ursynowa dołączyła do aktywistów PU, żeby wyrazić protest przeciwko zagrożeniu spalinami z budowanej Południowej Obwodnicy Warszawy. Dwie wyrzutnie, każda wysokości 15 metrów, będą docelowo zlokalizowane w pobliżu osiedli mieszkalnych. Przebiegający przez Ursynów tunel POW, wbrew wcześniejszym zapowiedziom projektantów i inwestora GDDKiA, będzie pozbawiony filtrów na wyrzutniach spalin, co spowoduje przy niesprzyjającym wietrze i warunkach smogowych bardzo silną ich koncentrację, zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu dzieci, osób chorych i starszych.

– No, wszyscy w promieniu kilometra od wyrzutni spalin są zagrożeni.  Jeżeli zrobimy sobie taki okrąg od dwóch wyrzutni spalin, to w takim rejonie mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób –  odpowiedział na pytanie dziennikarza radia Eska Kamil Orzeł, przewodniczący Stowarzyszenia Projekt Ursynów.

– Bardzo dużo dzieci mieszka w tym rejonie. Naprawdę, to jest zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, którzy mieszkają wokół – dodała pani Maria, mieszkająca niespełna 100 metrów od planowanej wyrzutni Ursynów Zachód.

Mieszkańcy Ursynowa bardzo dobrze pamiętają kilkutygodniowe okresy smogu, które ostatniej jesieni i zimy bardzo im dokuczały. Są świadomi, że docelowo tunelem POW pod Ursynowem będzie przejeżdżać nawet 100 tys. samochodów w ciągu doby. Pół biedy latem czy podczas wietrznych dni. Jednak w okresie tworzenia się bezwietrznych zimnych wyżów  i innych warunków sprzyjających tworzeniu się smogu, dotychczasowe przykre doświadczenia będą drobiazgiem w sytuacji koncentracji i osiadania wielodniowych zasobów spalin z tunelu, zalegających na Ursynowie.

W trakcie swojego wystąpienia do pikietujących ursynowian Kamil Orzeł zwrócił uwagę na trzy podstawowe aspekty dotyczące filtrów i stosunku decydentów do mieszkańców:

- uczciwości inwestora i urzędników, którzy obiecywali instalację filtrów spalin,

- sprawę godnego życia w zdrowym środowisku, które było jedną z istotnych motywacji zamieszkania na Ursynowie,

- wartości mieszkań, które będąc zlokalizowane na terenie skażonym spalinami, ponieważ będą trudniej i gorzej zbywalne na rynku.

Przybyły wkrótce reprezentant wojewody – Sylwester Janeczko – odebrał przygotowaną petycję i maskę antysmogową.

– Przekazuję panu wojewodzie maskę jako symbol, że jeżeli nie podejmie decyzji o instalacji filtrów, to mieszkańcy będą musieli w takich maskach chodzić, bo do najbliższych bloków do wyrzutni jest 110 metrów – wyjaśnił Kamil Orzeł.

Przybyli dosyć licznie przedstawiciele prasy, radia i telewizji rozmawiali z uczestnikami pikiety, którzy dali upust swojej irytacji sytuacją.

– Obok jest ogromny szpital onkologii, gdzie ludzie walczą o życie, jest budowany Szpital Południowy, a to jest w ogóle bez wyobraźni. Zresztą sądzę, że i tak te filtry będą zrobione. Jak przyjdą niezależni ekolodzy, to okaże się, że to jest niezbędne. Tylko że wtedy koszty będą cztery razy wyższe niż teraz – stwierdził zdesperowany Dariusz z Kabat w rozmowie z TVP3

– I jeszcze gigantyczne koszty leczenia, tego nikt nie liczył. Choroby układu krążenia, oddechowego, tego władze nie biorą pod uwagę. To jest w ogóle krępujące, że musimy o tym mówić. Przy takim zanieczyszczeniu, jakie jest w Polsce i w Warszawie – dodał pan Marek z Imielina.

Uczestnicy pikiety jeszcze dłuższą chwilę wymieniali uwagi, przy czym wszyscy wyrazili zadowolenie z powodu przybycia reprezentanta wojewody oraz przyjęcia petycji i maski antysmogowej  przez wojewodę.

To kolejna akcja Projektu Ursynów w sprawie filtrów spalin z POW, znów zakończona niewątpliwym sukcesem, tym ważniejszym, że uczestniczyła w niej – pomimo bardzo nieprzyjaznej, deszczowej pogody – stosunkowo liczna grupa mieszkańców Ursynowa. 

Kolejnym, bardzo ważnym wydarzeniem była wtorkowa (26.09.2017) sesja Rady Dzielnicy Ursynów, podczas której Rada przyjęła stanowisko skierowane do wojewody mazowieckiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, o uwzględnienie wniosku, aby na obu wyrzutniach zlokalizowanych przy portalach tunelu, zostały zainstalowane urządzenia/filtry oczyszczające powietrze.

Fakty te wskazują, że środowisko ursynowian coraz aktywniej występuje przeciwko zatruwaniu naszego środowiska. Lokalne organizacje społeczne, w tym Projekt Ursynów, nie czują się już osamotnione w walce o zdrowie naszych dzieci i nas samych.

Wróć

Inne artykuły

Mundial 2018 pod Kopą Cwila Na cześć Krychowiaka wszyscy hip-hip-huuurrra! – nawoływał spiker po zakończonej transmisji meczu z Senegalem. Kibice podjęli wyzwanie, jednak nie było słychać wielkiego entuzjazmu. Przecież ten zdawałoby się prosty mecz został przegrany.
MAL już działa!! W sobotę 16 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) na Zielonym Ursynowie przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b.
Nowa parkowa alejka Mieszkańcy Ursynowa Północnego, zwłaszcza ci z okolic Puszczyka, Pięciolinii i Wiolinowej, mają kolejny powód do dumy. Na terenie zielonym, znajdującym się pomiędzy tymi ulicami, powstała zupełnie nowa, parkowa alejka – wykonana w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego.
Głosujmy na projekty BP jak najszybciej! Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.