Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Z trollami na „ty”

06-11-2019 20:43 | Autor: Bożena Dybowska
W październiku Szkołę Podstawową nr 16 im. Tony Halika odwiedzili niezwykli goście. Na parapetach, pod biurkiem nauczyciela, czy pod ławkami jednej z klas pochowały się trolle. Przyglądały się drugoklasistom zza roślin, a kiedy już stwierdziły, że ludzie nie są tak niebezpieczni, jak im się na początku wydawało (nie tylko my obawiamy się tego, co inne), postanowiły się z nimi zaprzyjaźnić.

Aktorzy zaprosili uczniów do wspólnej zabawy. Dzieci mogły zbadać miękkość trollowego futra, próbowały z trollami rozmawiać, a na koniec wspólnie z gośćmi nagrały piosenkę. Było bardzo wesoło - uczniowie zamiast uczestniczyć w normalnej lekcji obejrzeli spektakl Teatru 21.

Czym jest Teatr 21? Grupą ludzi z zespołem Downa i autyzmem, absolwentami Zespołu Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie, którzy pod kierunkiem Justyny Sobczyk założyli teatr. Teatr istnieje od 2005 roku. Jego przedstawienia można oglądać na warszawskich scenach, a także na festiwalach w kraju i za granicą. Od niedawna mogą go również zobaczyć uczniowie klas 1-3, którzy do swojej szkoły zaproszą spektakl "Trolle".

Dla naszej szkoły było to pierwsze tak bliskie spotkanie z niepełnosprawnością - zwykle dzieci tylko słyszą o zespole Downa, czasem widzą kogoś chorego z daleka. Tym razem mieliśmy okazję nie tylko się zobaczyć, ale też zrobić coś razem. Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez jedną z aktorek oraz przez edukatora teatru. Była okazja do wymiany myśli, podzielenia się emocjami, zadania pytań, a nawet do poudawania trolli.

Na pamiątkę po niezwykłej wizycie został nam w klasie kawałek trollowego futerka - czasem dobrze jest pogłaskać coś miłego :) Przypomina tam też ono o tym, że strach nie jest najlepszym doradcą, dużo lepiej sprawdza się otwartość i życzliwość.

Jeśli chcielibyście, aby i w Waszej szkole zagościły trolle napiszcie: szkoły@teatr21.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA