Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

21°
8°

XII Ursynowskie Dyktando już za nami!

21-11-2017 12:59 | Autor: red.
Już po raz dwunasty miłośnicy polszczyzny z całego kraju zmierzyli się z arcytrudnym Ursynowskim Dyktandem. Spod piór wybitnych językoznawców: profesora Jerzego Bralczyka i doc. Grażyny Majkowskiej wyszedł przeznaczony jedynie dla najodważniejszych tekst, który z okazji 40-lecia Ursynowa traktował o urokach i oryginalności naszej dzielnicy.

Najtrudniejsze polskie (i nie tylko) słowa po raz kolejny rozbrzmiały w sali Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Dereniowej. Z dyktandem zmierzyli się śmiałkowie z różnych części Polski. Tradycyjnie miłośnicy języka konkurowali ze sobą w kilku kategoriach: dzieci w grupie Młodzików, młodzież wśród Juniorów, a osoby o wykształceniu filologicznym, zajmujące się zawodowo językiem polskim oraz laureaci dyktand, w tym poprzednich edycji Ursynowskiego Dyktanda, w kategorii Ekspert. Pozostali dorośli uczestnicy brali udział w dyktandzie w kategorii Open. Z przygotowanym na ten rok tekstem zmierzyło się 241 osób.

Burmistrz Ursynowa Robert Kempa, zwycięzca X Ursynowskiego Dyktanda w kategorii VIP-ów, konkurował w tym roku ze znawcami ortografii w kategorii Ekspert. – Mój cel na dzisiaj to nie być najgorszym w swojej kategorii. Chociaż i tak wiem, że to będzie kompletna porażka – żartował, witając uczestników dwunastej edycji dyktanda i życząc im powodzenia.

Zgodnie z podejrzeniami weteranów Ursynowskiego Dyktanda, tekst w tej edycji – odbywającej się w roku 40. urodzin Ursynowa – poświęcony był właśnie naszej dzielnicy. W treści dyktanda znalazły się m.in. nawiązania do kolorów ursynowskiego nieba – „lapisu-lazuli”, błękitno perłowego, przypominającego „dziecięce bohomazy”, a także Kopy Cwila, którą można przejść „w poprzek i w skos”. Najwięcej trudności sprawiły jednak uczestnikom słowa w języku francuskim, w które obfitował tekst. Mimo to wszystkim udało się napisać go ze słuchu do końca (choć nikomu bezbłędnie).

Po przerwie kawowej i odpoczynku po zmaganiach z pułapkami polszczyzny i francuszczyzny nadszedł czas na tradycyjny punkt programu, czyli dyskusję o języku polskim z prof. Bralczykiem i doc. Majkowską. Językoznawcy odpowiadali na pytania publiczności, żartując   z uczestnikami, dyskutując i – co również jest tradycją naszego dyktanda – przekomarzając się ze sobą. Z sali padły pytania m.in. o rodzaj nazwy rejonu Ursynowa (Olkówek czy Olkówka?), Starej Miłosnej, nazw mórz… Poruszono także temat ewolucji języka i tego, czy miłośnicy polszczyzny powinni używać gwary warszawskiej i promować ją. Profesor Bralczyk podsumował tę dyskusję słowami „Świat bez języka polskiego przetrwałby, ale byłby znacznie uboższy”.

A oto wyniki tegorocznych zmagań:

Kategoria „Open” (wszyscy uczestnicy Dyktanda)

1. Anna Płochocka – Mistrz Ortografii – Ursynów 2017 – mieszkanka Mińska Mazowieckiego

2. Tomasz Marcinkowski – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 – mieszkaniec Mokotowa

3. Tomasz Łada – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 – mieszkaniec Mokotowa

 

Kategoria „Juniorzy” (roczniki 1998-2003)

1. Krzysztof Mirowski – Mistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Juniorzy” – mieszkaniec Pragi Północ

2. Michała Krysiak – Wicemistrz  Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Juniorzy” – mieszkaniec Ursynowa

3. Maja Faszczewska – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Juniorzy - mieszkanka Konstancina Jeziornej

 

Kategoria „Młodziki” (roczniki 2004 i młodsi)

1. Jan Opalski – Mistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Młodziki” – mieszkaniec Ursynowa

2. Łucja Wilkans  – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Młodziki” – mieszkanka Mokotowa

3. Hanna Szczerbińska – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Młodziki” – mieszkanka Wilanowa

 

Kategoria „Ekspert” (kategoria honorowa)

1. Aleksander Meresiński – Mistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Ekspert” – mieszkaniec Kielc

2. Michał Gniazdowski – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Ekspert” – mieszkaniec Ursynowa

3. Marek Szopa – Wicemistrz Ortografii – Ursynów 2017 w kategorii „Ekspert”

 

Oto treść naszego dyktanda:

Ursynowskie bloki w późnojesiennym słońcu to by mógł malować Marc Chagall. Użyłby świetlistożółtej ochry, błękitnoperłowgo koloru chalcedonu czy intensywnego lapisu-lazuli. Dla niejednego niemalarza to istny miszmasz(, – !.) (S) spotykany w dziecięcych bohomazach.  Ale to arcyciekawe zestawienie barw, zresztą podobne zastosował Chagall w obrazie wiszącym w foyer frankfurckiej opery, a przedstawiającym postaci komedii (commedi) dell’arte. Niechby  jakikolwiek bądź jego witraż czy fresk mógł cieszyć oczy ursynowian, np. w ekstrawysublimowanym, jasno oświetlonym wnętrzu kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, a nie tylko mieszkańców Metz czy Reims.

Wprawdzie Ursynów to nie Montmartre, gdzie znajduje się najwyższe wzgórze Paryża, ale przecież Kopa Cwila tylko ciut-ciut od niego niższa. Każdy prawdziwy ursynowianin przeszedł ją wzdłuż i wszerz, w poprzek i w skos.

No i gdzieżby na Montmartrze przetrwał ponadsześćsetdwudziestoletni dąb Mieszko?

Ursynów zresztą na francuszczyznę wydaje się uodporniony, dlatego nie znajdziesz tu architektonicznego kiczu à la Le Corbusier. Za to możesz podziwiać wpółukryty i częściowo zadaszony niby-pasaż nieopodal Domu Sztuki, gdzie fani shoppingu, bukiniści, a nawet skateboardziści czują się jak u siebie.

Tylko dobrze zorientowani wiedzą, że by  posłuchać oldskulowego boogie-woogie czy w irlandzkim pubie zatańczyć gigue (giga, gigue’a), należałoby zajrzeć do Szyszki Chmielu („Szyszki Chmielu”).

Jakkolwiek by patrzeć, Ursynów to Francja-elegancja, kuszące, wpółsenne kafejki, dostatek połączony z estetyką. Niehonor tu nie zajrzeć.

Wróć

Inne artykuły

Pasy rowerowe do wymiany! Minęły 2 lata od kiedy na Ursynowie utworzono na ul. Cynamonowej pierwsze pasy rowerowe. Ten eksperyment miał zachęcić mieszkańców do korzystania z rowerów i jednocześnie ograniczyć ruch samochodowy w dzielnicy. Po ostatniej zimie malowane na jezdni pasy niemal całkowicie się już zatarły, podobnie jak i korzyści, które miały nam ze sobą przynieść.
Czeka nas weekend wyjątkowych atrakcji! Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Łukaszem Ciołko.
Chcemy wydłużenia godzin pracy urzędu! Jako Otwarty Ursynów, uważamy, że obecna siatka godzinowa pracy Urzędu m. st. Warszawy (w tym oczywiście Urzędu Dzielnicy Ursynów) nie odpowiada oczekiwaniom mieszkańców.
Galeria Komiksu w DOK Ursynów Stworzenie stałej galerii komiksu, na pewno pierwszej na Mazowszu, ale też chyba pierwszej w Polsce, ma na celu popularyzację tego gatunku sztuki wśród wszystkich grup wiekowych, animowanie polskiego środowiska komiksowego, edukację i podnoszenie świadomości warsztatowej komiksu.