Głównym celem konkursu jest wyróżnienie oraz promowanie miejsc na terenie m.st. Warszawy, które nie tylko zapewniają seniorom przyjazną i życzliwą atmosferę, ale także uwzględniają ich potrzeby i oczekiwania, dostosowują swoją infrastrukturę oraz oferują usługi i zniżki adresowane do tej grupy społecznej.
Certyfikaty zostały przyznane w czterech kategoriach: kultura, edukacja i oświata, sport i rekreacja oraz zdrowie i pomoc społeczna. Przyznano 29 certyfikatów dla miejsc oraz 12 wyróżnień indywidualnych dla osób przyjaznych seniorom za działalność na rzecz starszych mieszkańców Warszawy.
W kategorii kultura wyróżniono 17 instytucji: Białołęcki Ośrodek Kultury, Międzypokoleniowe Centrum Edukacji Filię Centrum Kultury Wilanów, Dom Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Bemowskie Centrum Kultury, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów, Dom Kultury Dorożkarnia, Fundację BO WARTO i Fundację „Kluboteka Dojrzałego Człowieka”, cztery Wypożyczalnie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Włochy (nr 71, nr 28, nr 30 i nr VI) oraz Biblioteki Publiczne: im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów, im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe i im. Janiny Englert w Dzielnicy Targówek. W kategorii sport i rekreacja: Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów. Za udogodnienia dla seniorów w kategorii edukacja i oświata odznaczono: Klub „Panorama” Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Torwar”, Oddział ,,Książka na telefon” Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Czytelnię Naukową nr XX Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. W kategorii zdrowie i pomoc społeczna: Dział Wsparcia Społecznego Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego, Dzienny Dom Pomocy przy ul. Potrzebnej 10, Dzienny Dom Pomocy przy ul. Robotniczej 15, Dom Dziennego Pobytu „Z Ochotą”, Miejsce Aktywności Lokalnej SURMA, Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM i Fundacja Senior w Koronie.
Za działania na rzecz osób starszych przyznano także wyróżnienia indywidualne: Adamowi Kiełbusowi, Arturowi Gronzio, Izabeli Zwierz, Marcie Pestce, Jakubowi Gręziakowi, Krzysztofowi Rosińskiemu, Piotrowi Kobierskiemu, Renacie Głowackiej, Leszkowi Kornelukowi, Aleksandrze Czarnej-El Baz, Ireneuszowi Wrześniewskiemu i Agnieszce Kołaczek.
Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom jest zgodny z „Polityką senioralną m.st. Warszawy” przyjętą uchwałą Rady m.st. Warszawy. Dokument wyznacza kierunki działań Miasta na rzecz starszych mieszkańców Warszawy. Zawiera również rekomendacje, które wskazują, czym powinny charakteryzować się realizowane w mieście programy i projekty.
Miejsca wyróżnione w ramach konkursu otrzymują certyfikat oraz są oznaczone specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu. Konkurs ma charakter cykliczny i przeprowadzany jest corocznie.