Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wybraliśmy Sportowca Roku Warszawy

05-02-2020 20:26 | Autor: Bogusław Lasocki
Teraz już wiemy: najlepszym sportowcem 2019 roku w Warszawie został Marcin Brzeziński, zawodnik Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Jego kariera i rozwój zawodniczy wskazują, że w sporcie warto być cierpliwym.

Marcin Brzeziński, podobnie jak jego koledzy z czwórki bez sternika (Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski), pływał długo w ósemce. Były finały olimpijskie, brązowy medal mistrzostw świata, trzy mistrzostwa Europy. Ale dopiero, gdy wsiedli do łódki we czterech, zostali mistrzami świata - działo się to w Linzu. Wcześniej w Lucernie zajęli drugie miejsce w mistrzostwach Europy. Mają kwalifikację olimpijską, więc w Tokio cel będzie oczywisty. 

XX Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy wzbudzał zrozumiałe emocje zarówno wśród miłośników sportu, jak i zawodników oraz działaczy. Od 2 grudnia kibice mogli zgłaszać swoich kandydatów, a następnie głosować na wybrane kandydatury. Plebiscyty na Najlepszych Sportowców stolicy są już wpisane od wielu lat w kalendarz wydarzeń sportowych Warszawy. Celem Plebiscytu jest promowanie idei sportu wśród mieszkańców Warszawy oraz wyłonienie zwycięzców w następujących kategoriach: Najlepszy Sportowiec Roku, Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku, Trener Roku, Sportowa Osobowość Roku, Najpopularniejszy Sportowiec Roku, Sportowa Impreza Roku oraz Sportowa Drużyna Klubowa Roku.

W piątkowy wieczór 31 stycznia hala Arena Ursynów stała się specyficznym królestwem warszawskiego sportu. Widoczna już z daleka hala, skąpana w czerwonej i niebieskiej iluminacji, gościła najznamienitszych warszawskich i nie tylko, sportowców, działaczy i trenerów, parlamentarzystów, radnych, przedstawicieli władz samorządowych, przedsiębiorców, i wreszcie zapalonych kibiców, tworzących widownię imprez sportowych. Wielka sala widowiskowa UCSiR przy okrągłych stolikach zmieściła ponad 600 osób, które po uroczystej Gali uczestniczyły w jej kontynuacji - Balu Mistrzów Sportu Warszawy.

Sala wypełniała się gośćmi, i pomimo przyjaznej atmosfery towarzyskiego spotkania czuć było pewne napięcie. Nominowani byli znani, ale poszczególne miejsca i zwycięzcy... Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment. Otwierająca Galę Mistrzów Sportu Warszawy Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m. st. Warszawy mówiła:

- Warszawa po raz dwudziesty wybrała w dorocznym plebiscycie swoich najlepszych sportowców i trenerów. Dwadzieścia lat to naprawdę godny jubileusz. Zawdzięczamy go Wam - wspaniałym mistrzom sportu i trenerom. To Wasze sukcesy pozwoliły mieszkańcom Warszawy przeżywać w 2019 roku niezapomniane chwile dumy, radości i wzruszenia. Pokazaliście na wielu sportowych arenach swoją siłę i mistrzostwo. Pokazaliście nam również swoją moc i hart ducha. Wasze triumfy są sukcesami całej Warszawy. Dziękujemy Wam - mówiła pani wiceprezydent.

Decydujący głos o pierwszym i kolejnych miejscach w kluczowej kategorii Najlepszego Sportowca Roku miała Kapituła Plebiscytu, pracująca pod przewodnictwem Tomasza Majewskiego - kulomiota, dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego, obecnie wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W składzie Kapituły byli znani, wybitni sportowcy: Dorota Idzi, Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski, Erwina Ryś-Ferens, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron.

Zgodnie z werdyktem Kapituły poszczególne miejsca zajęli:

1. Marcin Brzeziński - wioślarstwo - Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie,

2. Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa,

3. Szymon Pośnik i Dominik Czaja – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa,

4. Magdalena Piekarska-Twardochel –  szermierka -  AZS AWF Warszawa,

5. Marcin Rudawski – żeglarstwo – MKS Dwójka Warszawa,

6. Marcin Krukowski – lekkoatletyka – KS „Warszawianka”

7. Maciej Mazur – karate shinkyokushin - Bielański Klub Kyokushin Karate,

8. Mateusz Mróz – taekwon-do ITF – Taekwo Klub Wschodnich Sportów Walki,

9. miejsce – Michał Luto – sumo sportowe – UKS Niedźwiadek,

10. miejsce – Iga Świątek – tenis ziemny – Legia Warszawa

Śledząc różnorodne imprezy sportowe, zawsze ze szczególnym wzruszeniem patrzę na zawodników niepełnosprawnych. Jak wszyscy sportowcy muszą dać z siebie wielki wysiłek, trenować intensywnie i systematycznie. Ale również muszą walczyć i bohatersko pokonywać utrudnienia, które narzucił im los. Tu nie ma taryfy ulgowej, przede wszystkim są oni zwycięzcami samych siebie, swoich ułomności, inwalidztwa. A oprócz tego muszą wkładać analogiczną pracę jak inni sportowcy. Zanim osiągną szczyty kariery, w początkowej fazie swojej drogi sportowej, często borykać się muszą z trudnościami bytowymi, dostępem do sal treningowych, problemami zdrowotnymi, z czym jest im nieporównywalnie trudniej niż zawodnikom w pełni sprawnym. Jednak pokonują bariery, przeciwności losu, pokonują często nadludzkim wysiłkiem swoje słabości. I osiągają fantastyczne wyniki. Właśnie im, tym niepełnosprawnym, wielka chwała za trud, wysiłek, samozaparcie. Dlatego też podczas prezentacji wyników i osiągnięć, niepełnosprawni podczas XX Gali zostali zaprezentowani w pierwszej kolejności.

W kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku zwyciężczynią została Katarzyna Marszał  - mistrzyni tenisa stołowego. Mistrzyni świata w singlu oraz mistrzyni paraolimpijska w drużynie. Na wrześniowych mistrzostwach Europy w Helsingborgu zdobyła złoty medal drużynowo w parze z Dajaną Jastrzębską.

Trenerem Roku  został  Adam Skwarski  - członek zarządu i koordynator sekcji wioślarskiej w klubie AZS-AWF Warszawa. Dzięki niemu bielański klub jest jedną z wioślarskich potęg.

Tytułem  Sportowej Osobowości Roku  została nagrodzona  Joanna Pajkowska.  Jest ona pierwszą Polką, która samotnie i bez zawijania do portu w ciągu 216 dni opłynęła świat pod żaglami.

Spośród trzech kategorii w głosowaniu zwycięzców wyłonili sami mieszkańcy Warszawy. Byli to:

– w kategorii  Sportowa Impreza Roku laureatem został bieg "Wybiegaj Krew i Szpik" na PGE Narodowym,

– w kategorii  Sportowa Drużyna Klubowa Roku  nagroda powędrowała do  piłkarskiej Legii Warszawa,

– w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec Roku  zwycięzcą został został  Maciej Mazur  - pierwszy Polak, który wszedł do finału mistrzostw świata w karate kontaktowym i zdobył srebrny medal.

Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia, zainicjowane przez partnerów Plebiscytu:

– Nadzieją Olimpijską (z inicjatywy Veolia Energia Warszawa) została  Agnieszka Kobus-Zawojska –  wioślarka, zawodniczka AZS  AWF Warszawa, 

– lauratami nagrody "Woda bez barier" (z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.) zostali pływak Radosław Kawęcki  oraz  Klub Sportowy Four Kings Warszawa, jeden z najstarszych i największy klub rugby w Polsce.

Organizatorami XX Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji, Stołeczna Estrada oraz Dzielnica Ursynów m. st. Warszawy.

Gratulując Marcinowi Brzezińskiemu, sympatycy sportu zauważyli na pewno, że w gronie laureatów zabrakło bezkonkurencyjnej przez wiele lat warszawskiej sportsmenki, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i czterokrotnej mistrzyni świata i światowej rekordzistki tej konkurencji w rzucie młotem Anity Włodarczyk, która po pierwsze – zmieniła barwy klubowe, przenosząc się ze stołecznej Skry do AZS AWF Katowice, po drugie zaś, musiała się poddać skomplikowanej operacji i nie była w stanie osiągnąć w 2019 wyników na swoim normalnym poziomie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA