Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wsparcie dla seniorów podczas pandemii

18-11-2020 20:17 | Autor: red.
Warszawa już od ośmiu miesięcy aktywnie pomaga seniorom w trudnych czasach pandemii. Osoby starsze mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, pomoc w zakupie leków i żywności czy specjalny program szczepień na grypę.

We wszystkich dzielnicach miasta działają dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera”, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy (łącznie ponad 580 osób). Wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej docierają do seniorów oraz osób potrzebujących, dla których np. robią zakupy żywności, leków na receptę, środków higienicznych czy wynoszą śmieci. Zapewniają także wsparcie psychologiczne.

Na Mokotowie zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku pod numerem tel.22 443 67 71 lub mailem: mokotow.wsparcie@um.warszawa.pl.

Wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą skorzystać ze specjalnej Linii telefonicznej dla osób potrzebujących pomocy w sytuacji epidemii uruchomionej przez Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego. Telefon 22 299 04 31 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00.

Seniorzy, którzy potrzebują wsparcia w obsłudze urządzeń cyfrowych (komputera, tableta, smartphona itp.) mogą skorzystać z porady pod numerem tel. 782 510 779 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00.

Dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej udzielają wsparcia osobom potrzebującym, w tym osobom starszym, samotnym, z niepełnosprawnościami. Ośrodki we współpracy z dzielnicowymi zespołami „Warszawa Wspiera” dostarczają darmowe posiłki dla potrzebujących seniorów. Z tej formy pomocy mogą skorzystać również inne osoby i rodziny wymagające wsparcia. Każda racja żywnościowa zawiera 10 kg produktów, które wystarczają do przygotowania trzech posiłków dziennie przez tydzień dla jednej osoby oraz jadłospis opracowany przez dietetyka.

Osoby starsze mogą odczuwać również inne poza fizycznymi skutki trwania epidemii. Pod numer telefonu zaufania 22 635 09 54 mogą zadzwonić osoby starsze, samotne, potrzebujące wsparcia psychologicznego.

Sytuację epidemiczną komplikuje rozpoczynający się sezon grypowy. Warszawa jest w stanie sfinansować bezpłatne szczepienia dla kilkudziesięciu tysięcy osób z największej grupy ryzyka. W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów, w tym roku bezpłatnie zaszczepiło się już blisko 39 tys. stołecznych seniorów.

Prowadzona jest także kampania #pomocsąsiedzka, której celem jest zachęcenie warszawiaków do wspierania sąsiadów, w tym seniorów i osób, które w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa potrzebują pomocy, w zaspokajaniu codziennych potrzeb, bez narażania ich na zbędne wychodzenie z domu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA