Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

24°
12°

Wiosenny namiot burmistrza przy Metrze Ursynów

09-05-2018 22:27 | Autor: Bogusław Lasocki
Namiot stanął tym razem przy północno - wschodnim wyjściu stacji metra Ursynów. Rozmowy we wtorkowe popołudnie, 8 maja, z mieszkańcami głównie Stokłosów i Jarów przebiegły bez większych emocji, towarzyszącym wcześniejszym spotkaniom.

Wojownicze często dyskusje zwolenników i przeciwników "uspokojenia ruchu" i zwężenia do jednego pasma ul. Bartóka, Jastrzębowskiego i Surowieckiego wyciszył argument powrócenia do tematu po uruchomieniu Południowej Obwodnicy Warszawy i wprowadzenia nowej organizacji ruchu. Stąd też częściej pojawiały się pytania typu "co, jak, kiedy", niż nagminne dotychczas żądania zmian i korekt.

Dawne problemy ciągle aktualne

Miejsca parkingowe wzdłuż ul. Bartóka, doświetlenie przejść dla pieszych, parkowanie w obrębie osiedla i na trawnikach przez przyjezdnych spoza Ursynowa, więcej zieleni i nasadzeń drzew - te wątki często przewijały się w rozmowie. Mieszkańcy sygnalizowali problemy od dawna, jednak obecnie wyraźnie pojawiły się światełka w tunelu.

– Z doświetleniem przejść trzeba jeszcze chwilę poczekać – wyjaśniał burmistrz. – Będzie frezowana powierzchnia jezdni, żeby oczyścić starą farbę. Na tym zostaną wymalowane nowe oznakowania i przejścia, i wtedy dopiero będzie sens instalowania doświetleń – przekonywał.

Pojawią się również obiecywane miejsca parkingowe przy Bartóka. – Zdarzyła nam się pomyłka przy szacowaniu zakresu prac i ilości usuniętych krzewów, musieliśmy więc wykonanie podzielić na dwie części. Czekamy teraz na niezbędne zgody i po ich uzyskaniu powstaną brakujące miejsca parkingowe - tłumaczył Robert Kempa.

Mieszkańcy Koncertowej łakomie patrzą na parking P+R, który po południu jest najczęściej pusty. Już dawniej obiecywano im, że po godzinie 17 będzie on udostępniany mieszkańcom. - Sprawdzimy tę możliwość -–obiecywał Kempa. – Okazjonalnie parking ten jest udostępniany na potrzeby dzielnicy, choćby w najbliższym czasie, podczas pikniku 20 maja br. z okazji Dnia Cichociemnych pod Kopą Cwila. Szansa jest duża, tym bardziej, że są precedensy – takie rozwiązanie wykorzystujące wolne miejsca parkingu P+R dla okolicznych mieszkańców funkcjonuje np. przy stacji PKP w Ursusie.

Ważne dobre wrażenie przy wjeździe

– Dlaczego jest taki koszmarny widok przy wjeździe na Ursynów, żadnej zieleni, jakieś krzaki – dopytywał się wyraźnie poirytowany mieszkaniec Koncertowej. – Zieleń to sprawa spółdzielni, z nimi proszę się kontaktować – odparował burmistrz. – Ale na pocieszenie powiem, że jeszcze w tym roku planujemy nowe nasadzenia przed parkingiem P+R, więc na pewno będzie dużo ładniej i przyjemniej.

– Ludzie wjeżdżają na Ursynów i widzą trzeci świat – włączył się do rozmowy mieszkaniec ul. Symfonii.– Różne rodzaje, warstwy asfaltu, popękane płyty chodnikowe, to wygląda strasznie, inne części Ursynowa są bardziej zadbane!!!

– Proszę pamiętać, że Ursynów budowało się ponad 40 lat – stwierdził burmistrz Kempa. – Wszelkie zmiany, naprawy, to są duże pieniądze. Jedna ulica to kilka milionów złotych. Od ubiegłego roku obowiązuje nowe zarządzenie prezydenta dotyczące unifikacji remontu dróg i nawierzchni. Drogi rowerowe mają być asfaltowe, kostki chodnikowe zastąpione przez płyty 50 x 50. Nie da się tego zmienić zaraz, to sprawa kilku lat. Jednak już teraz naprawy dróg dokonywane są jednym rodzajem nawierzchni. Na całej alei KEN drogi rowerowe są już w asfalcie, nowo budowane DDR-y na Wąwozowej też takie będą. Ale to wymaga czasu – tłumaczył burmistrz.

– No dobrze, ale co zrobić, żeby w ogóle było ładniej – upierał się mieszkaniec. – Zainwestowaliśmy dużo pieniędzy w zieleń wokół naszego bloku. Co zrobić, żeby sąsiadujące ulice też takie były?

– Nie będziemy rozmawiać z całym blokiem – stwierdził burmistrz. – Ale niech skontaktuje się ze mną jakaś reprezentacja. Spotkamy się, porozmawiamy. Znajdziemy architekta krajobrazu, usiądziemy razem z Zarządem Zieleni, zastanowimy się, jak to zrobić zrobić – obiecywał burmistrz.

Wraca linia 195, reszta po uruchomieniu POW

Obecnie jakiekolwiek zmiany czy usprawnienia komunikacyjne są zarówno niewskazane jak i niemożliwie – wyjaśniał burmistrz. Buspasy czy inne rozwiązania muszą poczekać na oddanie do użytkowania POW. Wtedy ulegnie zmianie, i zarazem stabilizacji, układ komunikacyjny. Przed tym nie ma sensu robić coś tymczasowo i kosztownie. Dolina Służewiecka po 2020 r. przestanie być drogą krajową i na pewno spowoduje to mniejsze obciążenie. Trzeba jeszcze trochę poczekać.

Natomiast już w tym roku linia 195 powróci na starą trasę. Będzie dojazd do Śródmieścia, na Trakt Królewski, do pętli zapewne przy Dworcu Gdańskim. To jednak ostatecznie ustali ZTM.

Kolejne okazje spotkania burmistrza w godz. 16 - 18:

- 14 maja, poniedziałek - namiot przy MAL ul. Kłobucka 14

- 15 maja, wtorek - namiot przy stacji metra Natolin

Wróć

Inne artykuły

Za co wojewoda karze ursynowian? Decyzją wojewody mazowieckiego wstrzymana została inwestycja drogowa pod nazwą „Budowa ul. Rosoła/Relaksowej na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Rosnowskiego”. Ukończono odcinek od Wąwozowej do Rosnowskiego, przywracając przejezdność tej ostatniej dwupasmówki, natomiast nieoczekiwana decyzja powzięta przez wojewodę wstrzymuje poszerzanie Rosoła na odcinku Jeżewskiego - Wąwozowa.
Kolejna Noc Muzeów za nami! Po raz szósty mieszkańcy Ursynowa znaleźli w Noc Muzeów wiele atrakcji niedaleko swojego domu. Nie sposób policzyć ilu nas było dokładnie, ale bez wątpienia – wielu.
Sąsiedzki piknik przy Kajakowej W minioną sobotę 19 maja odbył się DZIEŃ SĄSIADA na Zielonym Ursynowie. Na terenie zielonym, przed Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b, na najmłodszych sąsiadów czekało wiele atrakcji.
Festiwal Kolorów na Ursynowie! Już 26 maja o godz. 15.00 na Kopie Cwila zagości Festiwal Kolorów! Będzie to już jego szósta odsłona, a pierwsza na Ursynowie. Oprócz niezapomnianej atmosfery wśród unoszących się w powietrzu kolorów Holi, uczestników czekać będzie m. in. koncert znanego i lubianego rapera B.R.O! Urząd Dzielnicy Ursynów jest partnerem przedsięwzięcia.