Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

17°
9°

Wielka muzyka na Ursynowie

10-10-2018 23:30 | Autor: red.
Trzy pytania do zastępcy burmistrza Łukasza Ciołko.

PASSA: Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzielnica organizuje cykl koncertów o tematyce patriotycznej. Co czeka ursynowian w najbliższych tygodniach?

ŁUKASZ CIOŁKO, zastępca burmistrza Ursynowa: Doniosłą rocznice świętujemy kulturalnie. Sądzę, że udział w naszym koncercie to bez wątpienia szansa na niezwykłe doznania muzyczne, ale też przejaw patriotyzmu. W czasie koncertów, poza samą muzyką, nie zabraknie motywów niepodległościowych. Wszyscy zgromadzeni słuchacze otrzymają od nas przygotowane specjalnie z okazji naszych koncertów kokardy narodowe. Pierwszy z cyklu koncertów odbył się 16 września i spotkał się z entuzjastycznym odbiorem. Dlatego w najbliższą niedzielę 14 października serdecznie zapraszam na kolejny koncert, zatytułowany tym razem „Ursynów dla Niepodległej”, który odbędzie się o godz. 16.30 w dolnym kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego – al. KEN 101. Będzie to wkład lokalnej społeczności, w tym ursynowskich muzyków, w dzieło uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten koncert to gratka dla wymagającej ursynowskiej publiczności, ponieważ nasz sąsiad, a zarazem kompozytor, Sławomir Czarnecki podjął się napisania niedokończonego dzieła I.J. Paderewskiego – Suity G-dur. I choć mistrz Paderewski nie dokończył kompozycji i nie miał czasu do niej powrócić, zrobił to po 100 latach znakomity kompozytor mieszkający na Ursynowie, który obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Zatem po raz pierwszy od ponad stu lat utwór ten zostanie wykonany w całości w zamierzonej formie.

Podobno nie obędzie się też bez wspaniałego koncertu w innej świątyni ursynowskiej...

Wielkim finałem naszego cyklu, a zarazem niezwykłym wydarzeniem artystycznym, będzie uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, który odbędzie się 11 listopada w kościele Bł. Władysława z Gielniowa Przy Bażantarni 3. Usłyszymy najsłynniejsze utwory fortepianowe i orkiestrowe Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz innych polskich kompozytorów. Często powtarzam, że wolność i niepodległość zawdzięczamy nie tylko wybitnym mężom stanu, żołnierzom i politykom, ale także genialnym twórcom, pisarzom, poetom oraz kompozytorom. Dlatego w naszym cyklu niepodległościowym oddajemy im należne miejsce w historii, a zarazem rozkoszujemy się ich wspaniałymi utworami.

Co jeszcze dla miłośników muzyki poważnej przygotował urząd dzielnicy na najbliższe miesiące?

W następną sobotę, czyli 20 października, pragnę z najwyższą przyjemnością zaprosić ursynowskich melomanów na koncert, w czasie którego zabrzmi jedna z najwspanialszych kompozycji w dziejach muzyki czyli „REQUIEM” Wolfganga Amadeusza Mozarta. To niezwykłe wydarzenie zaplanowane jest także w kościele pw. bł. Wł. Gielniowa. Warto podkreślić, że w koncercie wystąpią nasi sąsiedzi, czyli Ursynowski Chór Iuvenis oraz Ars Chori, soliści: Aleksandra Klimczak, Małgorzata Bartkowska, Maciej Gronek oraz Tomasz Raff. Łącznie będzie aż 130 artystów pod dyrekcją ursynowianina Jakuba Kaczmarka. Koncerty ursynowskich chórów nieustannie gromadzą liczne grono wielbicieli. Jestem przekonany, że nie inaczej będzie i tym razem. Jesienny repertuar muzyki klasycznej na Ursynowie jest wyjątkowo bogaty, ale nie może być inaczej, bo ursynowscy melomani tego od nas oczekują.

 

Łukasz Ciołko jest zastępcą burmistrza Ursynowa z ramienia stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW. W zarządzie dzielnicy odpowiada za wydarzenia kulturalne, komunikację z mieszkańcami, lokale komunalne i Budżet Partycypacyjny.

Wróć

Inne artykuły

Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.
Rządzić dla dobra sąsiadów Rozmawiamy z radnym Kamilem Orłem z Projektu Ursynów.