Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wiązanki upamiętniające Jana Bytnara

06-04-2022 21:24 | Autor: red.
W 79. rocznicę śmierci Jana Bytnara ps. Rudy w imieniu mieszkańców, burmistrz Mokotowa wraz z członkami zarządu złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohatera Szarych Szeregów.

Jan Bytnar ps. Rudy został aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 r. w mieszkaniu przy al. Niepodległości 159 na Mokotowie. Był brutalnie bity podczas przesłuchań w siedzibie Gestapo w alei Szucha. Podczas przewożenia do więzienia na Pawiaku 26 marca 1943 roku został uwolniony w zaplanowanej przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów Akcji pod Arsenałem. Zmarł w wieku 21 lat, 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał podczas śledztwa. Jan Bytnar został w 1943 roku pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Kolejny wieniec został złożony w rocznicę Akcji pod Arsenałem przypadającej 26 marca. Pod głazem upamiętniającym brawurowe odbicie z rąk niemieckich Janka Bytnara władze samorządowe Mokotowa, w tym burmistrz Rafał Miastowski, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Mokotów Jacek Fałek oraz Janusz Badura – powstaniec warszawski z pułku AK Baszta, uczcili pamięć bohaterów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA