Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Weekend z historią

17-04-2019 22:22 | Autor: A.A.
W sobotę 13 kwietnia w Magdalence odbył się organizowany pod egidą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rajd pieszo-rowerowy "Szlakiem Naszej Historii".  To już 34. edycja rajdu na Mazowszu i 18. na terenie gminy Lesznowola.

Mimo niesprzyjającej pogody w rajdzie wzięło udział 200 osób, w tym rodziny z małymi dziećmi. Rajd odbywa się na terenie gmin Lesznowola oraz Raszyn i polega na dotarciu (pieszo lub na rowerze) do wyznaczonych miejsc pamięci historycznej z okresu I i II wojny światowej, na podstawie mapy  otrzymanej w miejscu zbiórki.

W najbliższej okolicy znajduje się dziewięć takich miejsc. To m. in. miejsce straceń w magdaleńskim lesie, gdzie w 1942 roku rozstrzelano więźniów Pawiaka, czy pozostałości umocnień ziemnych po armii pruskiej z okresu I wojny światowej przy ul. Jeża w Sękocinie-Lesie .

Przy danym obiekcie na uczestników rajdu czeka opiekun - przewodnik, który opowiada historię związaną z tym  miejscem. Jednym z przewodników był mieszkaniec Magdalenki, por. Janusz Kaźmierczak – żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie „Janusz” (na zdjęciu), który w Powstaniu Warszawskim walczył jako 16-letni chłopiec. Pan Janusz od lat bierze udział w rajdach . W tegorocznym pełnił dyżur przy kościele parafialnym w Magdalence, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa ku czci żołnierzy Armii Krajowej z Podrejonu „Polesie” z VI Rejonu Obwodu „Obroża”.

Po przejściu wyznaczonej trasy patrole wracają na miejsce zbiórki, a uczestnicy przekazują raporty z opisem jednego z odwiedzonych miejsc. Mniejsze dzieci oddają prace plastyczne. Na zakończenie na wszystkich miłośników historii czekała wojskowa grochówka i rozpalone ognisko.

Uroczyste podsumowanie Rajdu „Szlakiem Naszej Historii” z udziałem Wójta Gminy i przedstawicieli lesznowolskiego samorządu, odbędzie się na początku maja.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA