Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Weekend Borowczyka

06-02-2019 21:06 | Autor: ABU
Walerian Borowczyk to człowiek legenda. Dziesiątki lat temu współtworzył z Janem Lenicą nowatorskie filmy animowane. W Polsce nakręcił jeden film fabularny: „Dzieje grzechu” (1975) – adaptację powieści Stefana Żeromskiego. Od 1959 roku mieszkał we Francji, gdzie zasłynął jako twórca, ostrożnie mówiąc, odważnych filmów erotycznych.

Niektóre były wartościowe, o innych – zwłaszcza tych z ostatniego okresu jego kariery – lepiej zapomnieć. Walerian Borowczyk zmarł w Paryżu 3 lutego 2006 roku w wieku 82 lat.

W minioną niedzielę, dokładnie w trzynastą rocznicę śmierci reżysera „Dziejów grzechu”, Dyskusyjny Klub Filmowy „Dom Sztuki” zaprezentował nowiusieńką rekonstrukcję cyfrową tego interesującego, wysmakowanego plastycznie filmu. Dzień wcześniej Kino Dokumentu, również działające w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie, pokazało fascynujący film Jakuba Mikurdy – z wykształcenia psychologa i filozofa parającego się także filmoznawstwem –„Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”. Nie mniej interesujące było spotkanie z Jakubem Mikurdą (na fot. z Piotrem Śliwińskim ze Studia Filmowego Kalejdoskop): zarówno reżyser, jak i dyskutanci uzupełniali portret Waleriana Borowczyka ciekawostkami, wspomnieniami, anegdotami itp.

Oba pokazy zgromadziły prawie komplet widzów, przy czym sobotni, w Kinie Dokumentu, przyciągnął też znanych reżyserów dokumentalistów, m. in. Annę Brzozowską, Michała Bukojemskiego, Józefa Gębskiego i Piotra Morawskiego. Oba wywołały żywe i w większości bardzo przychylne reakcje publiczności. I oba zostały sfinansowane ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, a ten w Kinie Dokumentu był owocem współpracy Domu Sztuki także ze wspomnianym S.F. Kalejdoskop oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.