Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawskie żłobki i przedszkola ruszą 18 maja?

06-05-2020 22:07 | Autor: RK
Ze względu na brak szczegółowych wytycznych, stosownych rozporządzeń wykonawczych ze strony rządowej oraz czasu na przygotowanie, stolica podjęła decyzję o powstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli.

Od 4 maja, decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, został zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych. Rząd zapowiedział również, że przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja, jednak zakresu zapowiedzianych zmian nie skonsultował z samorządami.

30 kwietnia Rząd zamieścił na swoich stronach projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Samorządy miały dobę na przesłanie uwag do treści przepisów, które będą regulować życie mieszkańców i pracę gmin. Rozdział „Czasowe ograniczenie w dostępie do edukacji przedszkolnej i żłobków”, został całkowicie pominięty.

– Nie widzę możliwości otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli, które podlegają miastu. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo maluchów, ich rodziców i dziadków oraz personelu placówek. Chcemy rozmawiać z rządem i zwalczać epidemię, dlatego domagamy się jasnych wytycznych od rządu w sprawie reżimu sanitarnego – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Bez precyzyjnych wytycznych - wynikających z rozporządzenia - a nie na podstawie infografik lub informacji medialnych, Warszawa nie podejmie decyzji o uruchomieniu żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Potrzebne są informacje m.in. o zasadach zachowania odległości między dziećmi, spożywania posiłków, organizacji zajęć czy procedury odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa u opiekunów dziecka.

Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od środy 6 maja. Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja - warunkiem jest uszczegółowienie wytycznych sanitarnych oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli tak aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom.

Do ponad 70 tys. rodziców przedszkolaków i maluchów, uczęszczających do żłobka, wysłano ankiety z pytaniem czy zamierzają przyprowadzić swoje dzieci do placówek. Ratusz zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o doprecyzowanie wytycznych sanitarnych z dnia 30 kwietnia.

Jednocześnie miasto przygotowuje wewnętrzne instrukcje, oraz kupuje środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, przyłbice i fartuchy). Trzeba mieć pewność, że dzieci i ich opiekunowie oraz pracownicy placówek będą bezpieczni.

Intencją miasta jest, aby otwarcia przedszkoli i żłobków dokonać 18 maja. Jest to jednak uzależnione od przygotowania placówek, co jest wyzwaniem logistycznym i finansowym. Po zebraniu wyników ankiet od rodziców, będzie można określić zapotrzebowanie na miejsca w placówkach.

Z kolei, gdy będą znane precyzyjne wytyczne ze strony GIS, będzie można zakupić niezbędne środki ochrony dla pracowników i przygotować wnętrza, w których mają przebywać dzieci. Z szacunków wynika, że w skali jednego dnia na potrzeby przedszkoli i żłobków trzeba przeznaczyć 25 tys. maseczek i tyle samo par rękawiczek.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA