Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawskie Dni Zdrowia w dzielnicy

04-09-2019 21:25 | Autor: red.
Rozmawiamy z Jakubem Berentem – zastępcą burmistrza Dzielnicy Ursynów.

PASSA: Panie Burmistrzu, za nami wakacje. Przed nami jesień i zima, a więc okres w którym częściej niż latem myślimy o swoim zdrowiu, kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Czy w ofercie Dzielnicy na najbliższe tygodnie znajdą się wydarzenia związane z tematyką zdrowotną?

JAKUB BERENT: Jeszcze we wrześniu, na terenie Ursynowa, we współpracy z Biurem Polityki Zdrowotnej, zorganizowane zostaną trzy wykłady w ramach Warszawskich Dni Zdrowia. Tematy, które zostaną poruszone, nie będą łatwe, ale właśnie o nie prosili mieszkańcy w trakcie bezpośrednich spotkań. Dwa tematy zgłoszone zostały przez ursynowską Radę Seniorów.

Ten wstęp brzmi intrygująco. Jakie więc zagadnienia będą mogli zgłębić mieszkańcy Ursynowa podczas Warszawskich Dni Zdrowia?

Pierwszy wykład, na który serdecznie zapraszam do sali konferencyjnej ursynowskiego ratusza w sobotę 14 września o godz. 10.00, nosi tytuł ,,Otępienie – jak sobie dać radę?”. Wygłosi go prof. dr hab. Tadeusz Parnowski – psychiatra, geriatra, a prywatnie nasz sąsiad – mieszkaniec Ursynowa. Coraz częściej choroby otępienne dotykają naszych rodziców czy dziadków. Warto dowiedzieć się więcej o rodzajach zaburzeń otępiennych i symptomach, aby zareagować w przypadku ich wystąpienia u nas lub u naszych najbliższych. Ważne to zwłaszcza dla osób, które już dziś opiekują się osobą z chorobą otępienną. Istotne jest też właściwe pojmowanie swojej roli pomiędzy chorym a lekarzem. Po wykładzie zaplanowana jest także dyskusja i możliwość zadawania pytań.

Kiedy i gdzie planowany jest kolejny wykład?

Kolejny wykład odbędzie się 18 września o godz. 11.00 w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Cybisa 7. Tematem wykładu będą szczepienia przeciwko grypie. Tytuł mówi sam za siebie: ,,Szczepić, czy nie szczepić? – oto jest pytanie”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Lidia Brydak, wybitna znawczyni problematyki wirusa grypy, żarliwa propagatorka profilaktyki przeciwgrypowej. W świetle różnych, często niesprawdzonych informacji na temat szczepień, chcemy dać mieszkańcom Ursynowa możliwość zapoznania się z opinią autorytetu w tej dziedzinie, popartą rzetelnymi danymi naukowymi, aby skonfrontować i rozwiać swoje ewentualne wątpliwości co do szczepienia przeciwko grypie. Podobnie jak w przypadku pierwszego wykładu Pani Profesor także będzie odpowiadać na pytania uczestników.

Demencja, szczepienia… Co będzie tematem trzeciego wykładu?

Ostatnie z zaplanowanych wykładów odbędzie się w sobotę 21 września, o godz. 10.00, w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy. Tematem wykładu brzmi ,,Jak pomóc sobie i swoim bliskim – depresje, psychozy i inne zaburzenia psychiczne”. O depresji najczęściej dowiadujemy się niestety w tragicznych momentach, gdy ktoś odbiera sobie życie lub też, gdy o swoim problemie i zmaganiach z depresją decyduje się opowiedzieć ktoś znany: aktor, dziennikarz, sportowiec. Często ktoś, kto pozornie powinien wieść życie bez trosk i zmartwień. Depresja czy inne problemy psychiczne często rozwijają się powoli, w domowym zaciszu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak można pomóc osobie bliskiej, do kogo zwrócić się po pomoc i wsparcie. Na terenie Dzielnicy po wsparcie psychologiczne osoby w kryzysie zgłosić się mogą np. do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego, najpierw jednak muszą zdać sobie sprawę z wagi problemu i przełamać barierę lęku, wstydu i bezradności. Tym bardziej, jeśli jedynym wyjściem okazuje się terapia psychiatryczna. Wykład dotyczący depresji wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Parnowski. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w ww. wydarzeniach, wyrażając nadzieję, że zdobyta podczas nich wiedza przyczyni się do zwiększenia świadomości mieszkańców na temat problemów zdrowotnych nieodłącznie związanych z nadchodzącą jesienią i zimą.

Dziękujemy za rozmowę

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA