Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa wypłaciła już 38 mln przedsiębiorcom

20-05-2020 22:07 | Autor: RK
W ramach tarczy wpłynęło ponad 110 tys. wniosków. Wypłacono blisko 38 mln zł wsparcia. To już jedna trzecia wszystkich przyznanych przez rząd środków dla przedsiębiorców w Warszawie.

Rozpatrywaniem wniosków zajmują się w Urzędzie 73 osoby, od piątku dołączyło do nich kolejnych 20 pracowników. Kolejni pracownicy odbywają szkolenia i będą dołączali do realizacji zadania. Łącznie do pomocy urzędowi pracy skierowano 150 pracowników i sprzęt za 0,5 mln zł. Poza tymi pracownikami 17 osób realizuje inne zadania związane z tarczą antykryzysową.

W Warszawie jest ponad 460 tysięcy firm, które są uprawnione do uzyskania wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. To ponad dwu i trzykrotnie więcej niż w pozostałych metropoliach. W Krakowie takich firm są 142 tys., we Wrocławiu – blisko 120 tys., w Poznaniu – 111 tys., w Łodzi – 90 tys., a w Gdańsku – 77,5 tys.

Do stołecznego urzędu pracy, poza firmami, które są zarejestrowane w stolicy w rejestrze regon wnioski składają również firmy, które prowadzą tu swoją działalność oraz te, które prowadzą działalność w całym kraju.

Dotychczas w Warszawie przedsiębiorcy złożyli ok. 110 tys. wniosków. Rozpatrzono 10 tys. z nich. Daje to współczynnik rozpatrzonych wniosków na poziomie 9,1 proc. Do tej pory wypłacono 38 mln zł wsparcia. Jak na tle Warszawy wypadają inne miasta?

- Kraków: przedsiębiorcy złożyli 40,7 tys. wniosków, z czego rozpatrzonych zostało 2,4 tys., co oznacza rozdysponowanie 8,7 mln zł. W Krakowie do realizacji wniosków zaangażowano 39 osób. Współczynnik rozpatrzonych wniosków wynosi 5,9 proc.

- Poznań: przedsiębiorcy złożyli 39,6 tys. wniosków, z czego rozpatrzonych zostało 2,3 tys., co oznacza rozdysponowanie 11,4 mln zł. W Poznaniu do realizacji wniosków zaangażowano 60 osób. Współczynnik rozpatrzonych wniosków wynosi 5,8 proc.

- Gdańsk: przedsiębiorcy złożyli 31 tys. wniosków, co oznacza rozdysponowanie 19,4 mln zł. W Gdańsku do realizacji wniosków zaangażowano 71 osób. Współczynnik rozpatrzonych wniosków wynosi 14 proc.

- Bydgoszcz: przedsiębiorcy złożyli 16,8 tys. wniosków, z czego rozpatrzonych zostało 1,3 tys., co oznacza rozdysponowanie 6,5 mln zł. W Bydgoszczy do realizacji wniosków zaangażowano 37 osób. Współczynnik rozpatrzonych wniosków wynosi 7,7 proc.

Do wsparcia przedsiębiorstw w ramach Tarczy antykryzysowej – programu przygotowanego przez rząd, zostały skierowane miejskie urzędy pracy. Mimo braku wsparcia, realizują zadania.

W związku z sytuacją epidemiczną przedsiębiorcy, pracodawcy i organizacje pozarządowe mogą się starać o niskooprocentowane pożyczki i dofinansowanie z Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

– W ciągu miesiąca spłynęło do nas cztery razy więcej wniosków o wsparcie z Funduszu Pracy niż zwykle rozpatrujemy rocznie, a Ministerstwo nie udzieliło nam żadnego wsparcia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Wobec braku pomocy informatycznej, Warszawa inwestuje w zakup komputerów. Jest to niemal 500 tys. zł. Delegujemy też do urzędu pracy 150 pracowników urzędu miasta. Robimy wszystko, aby przyspieszyć rozpatrywanie wniosków, aby przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, mogli jak najszybciej uzyskać realną pomoc – dodaje.

Urząd Pracy w Warszawie pracuje nieprzerwanie stacjonarnie od początku ogłoszenia stanu epidemii, również w soboty, a od 17 marca w sposób, wyłączający bezpośrednią obsługę klientów. Co ważne, cały czas prowadzone są podstawowe zadania, takie jak: rejestracja osób bezrobotnych (za pośrednictwem portalu praca.gov.pl lub obsługa wniosków przesłanych pocztą tradycyjną), obsługa zasiłków, stypendiów, dodatków aktywizacyjnych, oferty pracy, obsługa dokumentów, związanych z legalizacją pracy cudzoziemców. Od początku kwietnia zarejestrowało się o ponad 30 proc. więcej bezrobotnych niż w przeciętnym miesiącu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA