Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa walczy z wandalizmem

01-09-2021 22:10 | Autor: MBL
Nielegalne malunki szpecące przestrzeń publiczną to problem wielu polskich miast. Na akty wandalizmu reaguje także Warszawa. Dlatego na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) już ponad 2000 wiat i koszy zostało oczyszczonych z pseudograffiti.

Pomazane, nieestetyczne, a w przypadku wiat także ograniczające widoczność. Tak wyglądają przystanki i kosze pokryte bazgrołami, które kwalifikują się na miano wandalizmu, a nie sztuki. Od początku roku na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta pseudograffiti usunięto z ponad 2000 elementów miejskiej infrastruktury – koszy na śmieci i wiat przystankowych.

Usuwanie pseudograffiti z wiaty przystankowej służby porządkowe traktują priorytetowo. W takich działaniach wyspecjalizowane są grupy interwencyjnego sprzątania, które usuwają nagłe zanieczyszczenia lub skutki wandalizmu. W tym roku ekipy porządkowe oczyściły już 1800 pomazanych przystanków.

Wandale nie oszczędzają nawet betonowych koszy na śmieci. Dlatego wśród zlecanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta prac jest czyszczenie pojemników z pseudograffiti. Podczas mycia kosza jego powierzchnia pokrywana jest środkiem czyszczącym, który następnie jest spłukiwany wodą pod dużym ciśnieniem. W tym roku z bazgrołów zostało wyczyszczonych już ponad 330 koszy. A lista tych, które pozostały do umycia, wciąż się zapełnia.

Monitoring stanu technicznego i estetycznego infrastruktury miejskiej prowadzą kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta. Bardzo pomocne są też zgłoszenia od mieszkańców, które można kierować do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Zarząd Oczyszczania Miasta dba o czystość 4000 przystanków autobusowych i tramwajowych, a od wiosny do jesieni regularnie zleca mycie wiat. Do obowiązków ZOM należy także organizacja regularnego opróżniania i dbania o estetykę 12 000 koszy na śmieci.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA