Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

21°
8°

Warszawa pnie się w górę

29-11-2017 20:57 | Autor: Mirosław Miroński
Przyzwyczailiśmy się, że na warszawski pejzaż wpływają głównie wieżowce. Budynki mające kilkanaście lub kilkadziesiąt pięter są lepiej widoczne. Widać je z daleka, szczególnie gdy panoramę stolicy ogląda się z punktu położonego poza miastem.

Warszawa rośnie i rozwija się razem z nami, zmienia się w widoczny sposób. W skali kilku pokoleń wyrosło niemal nowe miasto. Oczywiście, nie chodzi o warszawskie Nowe Miasto, które jest już w rzeczywistości starym miastem, a o nowe budynki i całe dzielnice wraz z ich infrastrukturą. Wprawdzie przedwojenna „tkanka” miasta jest wciąż zauważalna dla specjalistów, jednak coraz trudniej ją dostrzec zwykłemu mieszkańcowi. Wiele obszarów w stolicy zostało odbudowanych niemal od fundamentów, a inne zbudowano od podstaw w miejscach gdzie wcześniej były pola i nieużytki. Właśnie te nowe osiedla w istotny sposób zmieniają dzisiejszą stolicę. Jeśli prześledzimy historię warszawskich ulic, zorientujemy się, że są one usytuowane w miejscach dawnych miedz, śródpolnych ścieżek i dróg. Widać to na zachowanych zdjęciach lotniczych sprzed kilkudziesięciu lat, wykonanych z samolotu na potrzeby wojskowe (przy użyciu wysokiej rozdzielczości kamer). Rysuje się na nich siatka traktów i budynków pokrywająca się w dużej mierze z dzisiejszą zabudową miasta. Na niektórych zdjęciach widać nawet charakterystyczne kółka, które przy dokładniejszym przyjrzeniu się okazują się śladami wydeptanymi przez konie pracujące w kieracie. Co ciekawe, było ich na terenie dzisiejszej Warszawy wiele.

Na świecie nie brak metropolii, w których dominuje zabudowa niska. W których przeważają domy kilkukondygnacyjne. Inne wielkie miasta powstawały z przewagą wieżowców. To one stanowią ich wizytówkę, co widać w przypadku niektórych dużych miast amerykańskich, czy miast w rozwiniętych krajach azjatyckich. Zwykle, na obrzeżach mamy do czynienia z niższą zabudową mieszkalną, zaś w centrum (ang. downtown) skupiają się wieżowce z ulokowanymi tam instytucjami finansowymi, biznesowymi i handlowymi. Warszawa zachowuje w dużym stopniu zabudowę mieszaną, tzn. wysokie budynki przeznaczone na biura pojawiają się często z dala od centrum między osiedlami mieszkalnymi. Jak każde miasto, jest organizmem żywym.

Jej wygląd może się zmienić i to szybko. Już w najbliższych latach stolica wzbogaci się o kolejne wieżowce. Nowe inwestycje często wypierają stare, do których warszawiacy zdążyli się przyzwyczaić. Zniknął stary „Supersam”, by pojawić się w innym miejscu, zniknęła położona w centrum „Rotunda”. Na jej miejscu i sąsiadującego z nią budynku „Universalu” powstanie nowy gmach. Podobny los spotkał znany wszystkim warszawiakom sklep meblowy „Emilia”. który został przeniesiony, by zrobić miejsce pod 196-metrowy wieżowiec. Stary modernistyczny budynek ma być wykorzystany na cele kulturalne i artystyczne. Ma też znaleźć się w nim ogród zimowy.

Planowane i realizowane w stolicy kompleksy biurowe, w których powstaną wysokie wieżowce, zapewnią miastu atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń publiczną. Większość projektów, w których zaplanowano najwyższe budynki w Warszawie, jest już w fazie realizacji. Są one usytuowane głównie w okolicy ronda Daszyńskiego. Najwyższy z nich „wyrośnie” niedaleko Dworca Centralnego.

Wieżowce powstaną m. in. w kompleksie biurowym Generation Park, Spark, Mennica Legacy, Varso, Spinnaker, Browary Warszawskie, The Warsaw Hub i Skyliner. Są to kompleksy obejmujące po kilka budynków. I chociaż zaplanowane w nich drapacze chmur zostaną wzniesione zwykle w końcowej fazie inwestycji, to i tak zobaczymy je już wkrótce. W ostatnim kwartale bieżącego roku ma zostać oddany do użytku pierwszy budynek w kompleksie Generation Park (przy rondzie Daszyńskiego). Architektura tej inwestycji nawiązuje do modernizmu. Wykorzystano w niej proste formy brył z regularnymi podziałami elewacji.

Oddanie większości z realizowanych inwestycji zaplanowano na najbliższe lata. Na I kwartał przyszłego roku 2018 roku zaplanowano ukończenie pierwszego budynku w kompleksie Spark. Ten i inne wieżowce nadadzą nowego charakteru nie tyklo najbliższemu otoczeniu, ale całemu miastu . Będą bowiem widoczne z różnych miejsc, nawet odległych. Najwyższy z nowych drapaczy chmur Varso ma mierzyć wraz z iglicą 310 metrów. Będzie górował nad najwyższym dotychczas Pałacem Kultury. Będzie też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Z umieszczonego na nim tarasu widokowego będzie można spoglądać z wysokości 230 metrów, czyli z dwukrotnie większej niż punkt widokowy w PKiN. No cóż,Warszawa pnie się w górę.

Wróć

Inne artykuły

Pasy rowerowe do wymiany! Minęły 2 lata od kiedy na Ursynowie utworzono na ul. Cynamonowej pierwsze pasy rowerowe. Ten eksperyment miał zachęcić mieszkańców do korzystania z rowerów i jednocześnie ograniczyć ruch samochodowy w dzielnicy. Po ostatniej zimie malowane na jezdni pasy niemal całkowicie się już zatarły, podobnie jak i korzyści, które miały nam ze sobą przynieść.
Czeka nas weekend wyjątkowych atrakcji! Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Łukaszem Ciołko.
Chcemy wydłużenia godzin pracy urzędu! Jako Otwarty Ursynów, uważamy, że obecna siatka godzinowa pracy Urzędu m. st. Warszawy (w tym oczywiście Urzędu Dzielnicy Ursynów) nie odpowiada oczekiwaniom mieszkańców.
Galeria Komiksu w DOK Ursynów Stworzenie stałej galerii komiksu, na pewno pierwszej na Mazowszu, ale też chyba pierwszej w Polsce, ma na celu popularyzację tego gatunku sztuki wśród wszystkich grup wiekowych, animowanie polskiego środowiska komiksowego, edukację i podnoszenie świadomości warsztatowej komiksu.