Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa oddała hołd bohaterom

04-08-2021 20:59 | Autor: MBL
W niedzielę 1 sierpnia w godzinę „W”, o 17:00, w Warszawie rozległy się syreny alarmowe, a miasto na minutę się zatrzymało, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Przedstawiciele władz i organizacji powstańczych uczcili pamięć bohaterów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Co roku Warszawa dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu swoich mieszkańców w 1944 r. i oddać cześć poległym oraz zamordowanym. Tak było i teraz, podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania. Oficjalne uroczystości w rocznicę niepodległościowego zrywu rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Wiejskiej i J. Matejki.

– My wszyscy z pokoleń średnich i z pokoleń młodszych – tutaj jeszcze raz całą młodzież pozdrawiam – mogą się uczyć właśnie z tego, że nie tylko doraźność i nie tylko dzień dzisiejszy, ale przyszłość powinna nam dyktować to, jak się będziemy zachowywać. I za to chciałem Wam - spadkobiercom Polskiego Państwa Podziemnego - bardzo serdecznie podziękować – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

W godzinę „W” zebrani pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach uczcili minutą ciszy pamięć Powstańców. Odegrano hymn państwowy i hejnał warszawski. Na uroczystości wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i premier Mateusz Morawiecki. Wieniec w imieniu mieszkańców Warszawy złożył prezydent miasta Rafał Trzaskowski, któremu towarzyszyli powstańcy.

Z Powązek oficjalne obchody przeniosły się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odbyła się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 100 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. Pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, zaapelowała do zgromadzonych przedstawicieli władz i mieszkańców Warszawy, aby nigdy więcej nie dopuścić do wybuchu wojny. W uroczystości uczestniczył premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

– Musimy mieć mądrych dowódców i wspaniałych rządzących, żeby pilnowali, by nigdy nie doszło z nikim do wojny. Pamiętajmy o tym, pamiętając o tym cmentarzu, jak straszna jest wojna – zaapelowała Wanda Traczyk-Stawska. Pokreśliła, że nigdy nie wolno być obojętnym wobec zła. – Nie stój, jeśli widzisz zło, ale reaguj. Każdy, kto widzi zło dziejące się w tym kraju ma obowiązek stawać przeciwko – powiedziała sanitariuszka powstania.

– Klamrą tych uroczystości jest kwestia porozumienia, wybaczenia i wyciągania wniosków. Mówiąc ważne - szczególnie w takim miejscu - słowa o bohaterstwie i daninie krwi, nie możemy zapominać o tym, co z tego wynika – o przesłaniu pokoju, o potrzebie wyciągania ręki do drugiego człowieka – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Uroczystości zakończył Apel Poległych oraz złożenie wieńców pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Wcześniej odmówiono modlitwę międzyreligijną w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania, której przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. Po uroczystościach odbyła się msza św. polowa pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA