Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa może pomóc uchodźcom z Afganistanu

25-08-2021 22:21 | Autor: red.
Interpelację w sprawie pomocy uchodźcom z Afganistanu złożyli radni Ursynowa: Magdalena Rogozińska i Paweł Lenarczyk. W piśmie skierowanym do Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy, radni zaproponowali stworzenie rozwiązania systemowego dla osób uciekających do Polski przed reżimem talibów.

– Z kilku dzielnic Warszawy płyną deklaracje pomocy uchodźcom z Afganistanu. My proponujemy rozwiązanie systemowe, które ma być kompleksowe, przemyślane i przede wszystkim skuteczne. Jestem przekonany że nasza propozycja to sposób na efektywną pomoc, której bez wątpienia jako stolica Polski powinniśmy udzielić – powiedział ursynowski radny Paweł Lenarczyk z Polski 2050.

W założeniach pomysłodawców rozwiązanie systemowe może objąć w szczególności: wsparcie tłumaczy, opiekę urzędnika miejskiego w sprawach urzędowych, dedykowanie doradcy zawodowego (który pomoże odnaleźć się tym osobom na rynku pracy), wsparcie psychologa (dla osób, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w swoim kraju), wsparcie Biura Edukacji (dla dzieci uchodźców przy znalezieniu szkoły i adaptacji w nowych warunkach).

Radni proponują, aby po przeprowadzeniu analizy potrzeb oraz z uwzględnieniem możliwości budżetowych miasta, zaplanować w budżecie Warszawy na następny rok środki finansowe na pomoc uchodźcom.

W naszej historii Polacy wielokrotnie otrzymywali pomoc z innych krajów. Dziś to mieszkańcy Afganistanu – nierzadko współpracujący na miejscu z polskim wojskiem – potrzebują pomocy i naszym moralnym obowiązkiem jest udzielenie im tego wsparcia – piszą w złożonej interpelacji radni.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA