Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa miesiąc po rozpoczęciu wojny

30-03-2022 21:43 | Autor: MBL
Minął miesiąc od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od tego momentu liczba ludności Warszawy wzrosła o około 17 procent. Według szacunków w stolicy zatrzymało się około 300 tys. uchodźców. Miasto nadal organizuje pomoc dla osób uciekających przed wojną zza polsko-ukraińskiej granicy.

Od 24 lutego br. służby miejskie i warszawscy wolontariusze udzielili wsparcia ponad 218 tys. uchodźców. Tylko wczoraj było to ponad 6 tys. osób. Przybywający z Ukrainy mogą liczyć m.in. na informacje, miejsca noclegowe, pomoc medyczną, darmową komunikację czy wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Miejsca noclegowe i pobytowe dla uchodźców

Do tej pory z miejskiej oferty pobytu lub noclegu skorzystało niemal 41 tys. ukraińskich uchodźców. W obiektach przygotowanych przez Warszawę zakwaterowanych jest obecnie ponad 1,5 tys. osób, z czego 40 procent stanowią dzieci.

Działa też punkt humanitarny przy Dworcu Wschodnim, utworzony wspólnie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i miasto stołeczne Warszawa. Schronienie znajdują tam osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Obok powstaje również punkt tworzony przez Norwegian Refugee Council we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Aby dotrzeć do wyznaczonego miejsca zakwaterowania, uchodźcy mogą skorzystać z miejskich autobusów. Od początku działań warszawski ZTM zapewnił 1287 kursów, przewożąc w sumie ponad 42 tys. osób. Wczoraj tym środkiem transportu do wybranych lokalizacji na terenie m.st. Warszawy i województwa mazowieckiego przewieziono ponad tysiąc potrzebujących.

Pomoc w sprawach urzędowych

Od 16 marca br. ukraińscy uchodźcy mogą ubiegać się o nadanie numerów PESEL. Od tego momentu w stolicy otrzymało je 15,5 tys. osób, z czego wczoraj niemal 3 tys. Formalności związanych z nadaniem numeru PESEL można dopełnić zarówno w punktach uruchomionych w każdej z warszawskich dzielnic, jak i na Stadionie Narodowym.

Każdego dnia obywatele Ukrainy rejestrują się również w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy, uruchomionym 15 marca br. przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Tylko wczoraj zarejestrowano 71 osób (88 skorzystało z pośrednictwa pracy), a od momentu uruchomienia punktu – łącznie 409 osób.

Edukacja dla ukraińskich uczniów

Według szacunków, około 35 procent z przybyłych do stolicy uchodźców stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia. Wzrost tej grupy osób widać też w stołecznych szkołach – już teraz naukę kontynuuje w nich 12,5 tys. ukraińskich uczniów. Każdego dnia przybywa tam kolejnych kilkaset osób. Rośnie też liczba oddziałów przygotowawczych w warszawskich placówkach oświatowych – obecnie jest ich ponad 120.

Informacja

Nadal działają punkty informacyjne: przy Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ oraz przy dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Pod numerem 505 700 701 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00) dostępna jest specjalna infolinia – tylko wczoraj odebrano 750 połączeń dotyczących pomocy uchodźcom. Mieszkańcy stolicy i uchodźcy swoje wątpliwości i pytania kierują również do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Od 24 lutego br. odebrano tam łącznie 3740 zgłoszeń związanych ze wsparciem dla osób uciekających z Ukrainy. Tylko w ciągu ostatniej doby było to 169 zgłoszeń, najwięcej z nich dotyczyło kwestii związanych z nadaniem numeru PESEL.

Najważniejsze informacje dla uchodźców znajdują się także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.

Ułatwienia dla kierowców z Ukrainy

W życie weszły kolejne zmiany prawa, które ułatwią obywatelom Ukrainy życie i pracę w naszym kraju. Już obowiązuje ustawa, która umożliwia przedłużenie świadectw kierowcom zawodowym, a pozostałym pozwala poruszać się po Polsce na podstawie uprawnień i dokumentów uzyskanych w Ukrainie.

Zgodnie z postanowieniami Ustawy o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, znowelizowana została m.in. Ustawa o kierujących pojazdami. Do końca 2022 r. obowiązywać będą przepisy, dzięki którym obywatele Ukrainy posiadający prawo jazdy wydane na terytorium tego kraju nie muszą go wymieniać na polskie prawo jazdy. Tym samym zawieszone zostały przepisy obligujące Ukraińców do uzyskania takiego dokumentu w ciągu sześciu miesięcy od daty uzyskania prawa pobytu. Dodatkowo ukraińskie prawa jazdy, które utraciły ważność po 24 lutego 2022 r., również będą honorowane do końca roku.

Uproszczenie formalności i ułatwienia dotyczą także kierowców zawodowych. Ukrainki i Ukraińcy, którzy będą chcieli podjąć pracę w transporcie drogowym, nie muszą martwić się utratą ważności świadectwa kierowcy. Świadectwa, które utraciły ważność po 24 lutego 2022 r., z mocy prawa będą uznawane do końca 2022 roku. Ponadto przedsiębiorcy, którzy zatrudnią Ukraińców, będą mogli wystąpić do Głównego Inspektora Transportu Drogowego o wydanie takiego dokumentu, według uproszczonej procedury.

Opisywane zmiany prawa weszły w życie 26 marca 2022 r., z mocą obowiązywania od dnia 24 lutego 2022 r.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA