Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa i Ursynów grają z Orkiestrą Owsiaka!

26-01-2022 21:24 | Autor: Piotr Celej
Już w niedzielę finał 30. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku tysiące Polaków będzie obdarowywać się serdecznością i oferować swój czas i pasję w zamian za wsparcie służby zdrowia. Do akcji włącza się tradycyjnie stolica, jak i dzielnica Ursynów.

30. Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Celem jest zbiórka pieniędzy dla zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje. Niedzielny finał orkiestry to okazja, by przez dobrą zabawę pokazać, że Polaków więcej dzieli niż łączy. Taki był bowiem zawsze cel organizacji charytatywnej Jurka Owsiaka.

Orkiestra polskich serc

Z rodzimą służbą zdrowia przez ostatnie dekady nie jest dobrze. Pandemia choroby koronawirusowej tą zapaść jeszcze powiększyła. Ciężko więc stwierdzić, że misja orkiestry, która zebrała dotychczas 1 mld 330 mln złotych, została ukończona. W tym roku charytatywna zbiórka odbywa się dla okulistyki dziecięcej. Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów.

Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści zwracają uwagę również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Zbiórka 30. Finału orkiestry pozwoli pozyskać: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń tomografia dna oka, mikroskopy, stoły operacyjne – w skrócie wszystko, co potrzebne nowoczesnej okulistyce.

Warszawa gra z WOŚP

Tradycyjnie to w Warszawie odbędzie się najważniejszy koncert. W niedzielę, 30 stycznia pod Pałacem Kultury i Nauki pojawi się wiele znanych i lubianych gwiazd muzyki, które wspólnie zagrają dla okulistyki dziecięcej. Na scenie i w namiocie –studiu telewizyjnym pojawią się gwiazdy muzyki rockowej, m. in.: Nocny Kochanek, happysad, Ira czy Voo Voo. Koncert jest darmowy, ale obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny. Niestety, na chwilę wydawania tego numeru PASSY, wszystkie bilety są zarezerwowane. Koncert będzie można oglądać za pośrednictwem stacji TVN, TTV i TVN24.

Pozostały za to pakiety startowe na bieg 16. Bieg “Policz się z Cukrzycą”, który ruszy ulicami Warszawy w sobotę 29. stycznia. Wydarzenie od 16 lat towarzyszy finałowi WOŚP. Akcja ta ma na celu promocję zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. Bieg jest w pełni charytatywny, co znaczy, że za wszystkie zebrane środki z pakietów startowych kupujemy pompy insulinowe dla kobiet w ciąży.

Idea warszawskiego biegu w skali lat spopularyzowała się na tyle, że finałowe biegi odbywają się obecnie także w wielu miejscach w Polsce i poza granicami. Podczas 29. Finału WOŚP odbyła się jedynie edycja biegu, w której udział wzięło 15 887 uczestników z ponad 3 500 miejscowości, którzy przebiegli razem 130 932 kilometrów. Również i w tym roku można przebiec dystans w dowolnym miejscu na Ziemi. Dzięki biegom „Policz się z cukrzycą” organizowanym przez WOŚP w latach 2014-2021 kupiono 195 pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Koncert, walka z rycerzem lub myśliwiec na Ursynowie

Zawiedzionych rezerwacjami miejsc na koncert główny pocieszyć należy, że praktycznie każda dzielnica ma swoje własne imprezy WOŚP. W charytatywnej zabawie aktywny jest również i Ursynów. Do 30 stycznia można wrzucać datki do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ustawionej na parterze w holu urzędu. W tym roku burmistrz Ursynowa, Robert Kempa, przekazał na aukcję kolekcjonerską – ręcznie malowaną dioramę myśliwca P11c z repliką samolotu z 1939 roku. Dodatkowo w dniu finału w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, około godz. 12:00, zostanie przeprowadzona licytacja dwóch voucherów przekazanych przez burmistrza Roberta Kempę: na kolację w restauracji Karpielówka oraz partię kręgli w Arenie Ursynów.

Mnóstwo atrakcji przygotował też dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów. 30. Finał w DOK Ursynów rozpoczynamy już w sobotę 29.01.2022 r. – o 18.00 odbędzie się koncert ORKIESTRY SPOŁECZNEJ, laureata Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, zaś o 19.00 spektakl teatralny Teatru Kapslok pt. ,,Sceny z życia" w reż. Grzegorza Reszki. Na wydarzenia obowiązują zapisy od 20.01.2022r. pod nr tel. 22-125-56-02. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza z kolei na koncert Komety + Pavement Pizza.

Swoją cegiełkę dokłada też podpisany powyżej. Redaktor PASSY, Piotr Celej, oferując organizację rycerskich urodzin w ramach aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję trafił bowiem... do wyboru pojedynek rycerski lub... rycerski w-f. W pierwszym przypadku rycerz oferuje przeszkolenie praktyczne, pożyczenie zbroi i pojedynek (zapraszamy również i panie). Druga opcja ucieszy najmłodszych. To opracowany przez instruktora wychowania fizycznego zestaw ćwiczeń i zabaw przybliżający świat średniowiecza. Dzieci przez godzinę poznają podstawy szermierki, ale również kodeksu rycerskiego. Po przeszkoleniu nastąpi bitwa, a później pojedynek z rycerzem. Wszystko przy średniowiecznym podkładzie muzycznym i z użyciem replik uzbrojenia z czasów średniowiecza, a także piankowych imitacji mieczy. Zajęcia rycerskiego w-f odbywały się m. in. w Centrum Kultury Wilanów. Ze zwycięzcą będzie walczyć Piotr Celej, od 19 lat związany z ruchem rycerskim, medalista mistrzostw Polski i świata, uczestnik pojedynku średniowiecznego na FAME MMA. Termin: do ustalenia w 2022 roku. Atrakcję można licytować do niedzieli 30 stycznia.

Fot. Łukasz Widziszow

 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA