Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Walka o działkę wygrana

03-03-2021 21:53 | Autor: Sławomir Litwin i Stefan Karpiński
Spieszę donieść mieszkańcom ulicy Zamiany (ale i sąsiednim), że udało się przekonać władze Warszawy do załatwieniu prośby licznych mieszkańców ul. Zamiany i okolic o lepszym, niż dotychczas, sposobie społecznego wykorzystania działki nr 9 z obrębu 1-10-09 zarządzanego przez SPZOZ Warszawa-Ursynów.

Reprezentując poglądy mieszkańców, podjęliśmy próbę utworzenia dla dzieci i seniorów skweru rekreacyjno - sportowego. Nasz, wydawało się że trafny pomysł można zrealizować w ramach świetnego działania, jakim jest Budżet Obywatelski. Niestety, odpadliśmy z naszym projektem podczas kwalifikacji – z jednego powodu. To działka na cele zdrowotne. Tak określa wykorzystanie ww. terenu „plan zagospodarowania przestrzennego(B.15.UZ)". TAK STANOWI SUCHY PRZEPIS. Rzeczywistość jest jednak inna. To po prostu od lat szczelnie zagrodzona działka. Całkowicie niedostępna dla ludzi.

Taki bezsensowny stan tej działki od lat obserwuje z okien bloku radny SBM Stokłosy, mój kolega S. Karpiński. Postanowiliśmy się nie zgodzić z takim stanem działki i niezasadnym przepisem prawa. Złożyliśmy petycję do Pana Prezydenta Warszawy i Pana Burmistrza Ursynowa. Petycja trafiła do warszawskiego Biura Polityki Zdrowotnej.

Wsparcie i nagłośnienie sprawy uzyskaliśmy w ursynowskiej i warszawskiej Radzie Seniorów, Kierownictwie Dzielnicy Ursynów. W tej sprawie poparł nas interpelacją radny Dzielnicy. Poparła nas „Passa”. Naszym uporem i nagłośnieniem sprawy znaleźliśmy zrozumienie także w Biurze Polityki Zdrowotnej Warszawy. Sensowne działania i analiza tego wniosku przez urzędników decydentów z Urzędu Stołecznego Warszawy sprawiły, że zaakceptowano naszą propozycję. Chodziło przecież nie o przejęcie, a dopuszczenie do wydzielenia i przeznaczenia działki na ogólnodostępny skwer rekreacyjno-sportowy.

Za takie społeczne działanie i pogląd w ww. sprawie pragniemy złożyć każdemu, kto poparł naszą propozycję, wielkie podziękowanie. Uważamy, że przebywanie w przestrzeni blokowisk powinno w każdy możliwy sposób pozwalać na wyjście z mieszkania i spacer bądź rekreację w sąsiedztwie, na sąsiedzkie spotkanie i pogawędki, w szczególności dla dzieci i seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Takiego odpoczynku i rekreacji nie są w stanie spełnić ważne, ale inną rolę dobrze spełniające Domy Kultury.

To dla osiedla Stokłosy już drugi sukces. Przypomnę że po dwuletnich bojach z różnymi poglądami niektórych warszawskich firm stacja metro Stokłosy otrzymała do użytku nowe, bezpieczne dla ludzi schody.

Refleksja: warto mieć oczy otwarte na otaczające nas środowisko i jego wyposażenie. Znajdzie się wiele rzeczy wymagających zmiany (przepisów i eliminacji często niebezpiecznych urządzeń). Do tego potrzebny jest także upór i walka o likwidację bubli.

Życie staje się wówczas ciekawsze. Mieszkańców osiedla Stokłosy wkrótce zaprosimy na nowy teren rekreacyjny.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA