Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

W Wilanowie powstaje archiwum społeczne

19-01-2021 12:29 | Autor: Piotr Celej
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie kolekcjonuje wspomnienia związane z królewską rezydencją i zaprasza do wspólnego tworzenia archiwum społecznego. Muzeum to nie tylko zabytkowe budynki oraz zgromadzone w nich eksponaty, ale także (a może przede wszystkim) emocje, historie i wspomnienia osób związanych z tym miejscem.

Coraz częściej więc rzeczywistym przedmiotom i muzealnym wnętrzom towarzyszą wirtualne wystawy i aktywność osób zrzeszonych wokół instytucji kultury. Utworzenie społeczności miłośników historycznego Wilanowa i związanych z nim rodzinnych opowieści jest jednym z celów projektu zainicjowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W czasie pandemii, kiedy drzwi pałacu muszą zostać zamknięte, jego przyjaciele prężnie działają w sieci.

– Placówka wilanowska jest jednym z najstarszych polskich muzeuów sztuki. Jej tradycja sięga 5 sierpnia 1805 r., kiedy Stanisław Koska Potocki udostępnił swoje zbiory sztuki publiczności. Przez ponad dwa wieki istnienia dzieje instytucji splatały się z losami ludzi, tworząc fascynujące historie, niewyczerpywalne możliwości narracyjne i interpretacyjne. – mówi dyrektor muzeum Paweł Jaskanis – Zależy nam na kolekcjonowaniu wspomnień, związanych z pałacem w Wilanowie i jego otoczeniem, i ich świadectw, ponieważ dzięki nim nasze muzeum stanie się punktem odniesienia dla mieszkańców dzielnicy, Warszawy, Polski i, być może, świata. Przypominamy w ten sposób, że to ludzie tworzą historię miejsc i instytucji.

Pamiętacie Pałac w Wilanowie z czasów wycieczki szkolnej? A kto wie, gdzie znajdowały się łuk triumfalny w formie antycznej ruiny? Albo w którym miejscu widywano ducha lub dlaczego z okazji pobytu Charlesa de Gaulle’a w wilanowskim pałacu trzeba było specjalnie dla niego przedłużyć łóżko? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie znaleźć na Facebooku w grupie o nazwie Pewnego razu w Wilanowie (https://www.facebook.com/groups/pewnegorazuwwilanowie). Już ponad 400 osób dzieli się tam wspomnieniami, pocztówkami i zdjęciami z domowych archiwów, które odkrywają nieznane dotąd fakty dotyczące pałacu i jego otoczenia.

Ojciec Pana Tadeusza, stolarz, był odpowiedzialny za mebel do spania dla generała de Gaulle’a, Pani Iwona jako dziecko witała w pałacu Indirę Gandhi i cesarza Etiopii Haile Selassie. Takich historii w grupie na Facebooku można znaleźć więcej. Zrzesza ona nie tylko pasjonatów historii, ale też wolontariuszy, byłych i obecnych pracowników muzeum oraz ludzi, których życiorysy splecione są z tą częścią Warszawy. Organizatorzy mają nadzieję, że również nowi mieszkańcy Wilanowa, którzy chcą poznać historię swojej dzielnicy, zaangażują się w inicjatywę. Projekt archiwum społecznego tworzą przyjaciele historycznego Wilanowa i wolontariusze.

Muzeum szuka zdjęć z rodzinnych albumów, filmów, pocztówek i pamiątek, które zostaną zeskanowane i opisane, by potem wrócić do właścicieli. Nie trzeba martwić się ich stanem zachowania czy zauważalnym zniszczeniem. Te najciekawsze zostaną poddane cyfrowemu retuszowi specjalistów z Fundacji Archeologia Fotografii i odzyskają swój dawny blask.

Wszystkich zainteresowanych przekazaniem relacji lub pamiątek do archiwum społecznego muzeum, zapraszamy do kontaktu: pewnegorazu@muzeum-wilanow.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA