Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

W trosce o zieleń

20-01-2020 13:13 | Autor: red.
Kilka dni temu mieszkańcy zaalarmowali urząd dzielnicy Ursynów, że na skwerku przy ul. Cybisa kierowca samochodu wykonujący prace porządkowe zniszczył fragment terenu zieleni. Urzędnicy ustalili, że samochód należy do firmy mającej podpisaną umowę z dzielnicą. Po interwencji firma zobowiązała się do naprawienia szkód. Urząd dzielnicy wprowadził także procedurę uzyskiwania przez wykonawców prac każdorazowo zgody Wydziału Ochrony Środowiska na wjazd na dzielnicowe trawniki w parkach i na skwerach.

Urząd dzielnicy od razu po otrzymaniu informacji o zdarzeniu podjął działania. Firma przyznała, że to jej pracownicy wjechali omyłkowo na teren zielony, a szkody powstały w trakcie zawracania samochodu. Firma zobowiązała się do odtworzenia zniszczonego trawnika oraz naprawy ewentualnych innych zniszczeń. Urząd dzielnicy złożył zawiadomienie na policję, od której będzie oczekiwał wyciągnięcia konsekwencji wobec kierowcy samochodu.

Urząd zdecydował się wprowadzić procedurę wydawania zgód na wjazdy na tereny zielone dla wykonawców prac na zlecenie dzielnicy. – Rozumiemy, że czasami nasi wykonawcy muszą wjechać pojazdem mechanicznym na trawnik, np. transportując sprzęt do wykonania prac czy większe drzewo do posadzenia. Jednak chcemy mieć nad tym mieć pełną kontrolę i oczekujemy, aby takie wjazdy odbywały się w sposób rozsądny i z pełnym poszanowaniem istniejącej zieleni – mówi zastępca burmistrza Bartosz Dominiak.

Od 14 stycznia br. wszystkich wykonawców dzielnicy obowiązuje bezwzględny zakaz wjeżdżania pojazdami mechanicznymi na tereny zieleni, bez uprzedniego każdorazowego otrzymania mailowej zgody Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. O zgodę na wjazd należy występować mailowo na co najmniej 2 dni robocze przed planowanym rozpoczęciem prac.

W marcu planowane jest spotkanie urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad terenami zieleni na Ursynowie z pracownikami wszystkich firm wykonujących tego typu prace dla dzielnicy. Celem spotkania będzie rozpoczęcie dialogu nt. podnoszenia standardów dbania o ursynowską zieleń.

Gdyby nie obywatelska postawa mieszkanki okolic skweru przy ul. Cybisa, być może nie udałoby się ustalić sprawcy zniszczeń terenu zieleni. Dlatego urząd dzielnicy Ursynów prosi o społeczne wsparcie w nadzorze wykonawców działających na nasze zlecenie i wykonujących jakiekolwiek prace na terenach zieleni. Każdy taki sygnał jest bardzo ważny. – Jeśli mieszkanka lub mieszkaniec widzi, że wykonawcy usług na terenach publicznych wykonują je ze szkodą dla przyrody lub estetyki przestrzeni publicznych, prosimy o zgłaszanie takich sytuacji do urzędu. Najlepiej wykonując zdjęcia, koniecznie z podaniem daty, godziny, a w przypadku samochodów również numeru rejestracyjnego – apeluje Bartosz Dominiak. Zgłoszenia najłatwiej przekazywać przez aplikację Warszawa 19115 lub mailowo na adres ogrodnik@ursynow.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA