Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

W niedzielę galopem na Służewiec

27-06-2018 22:13 | Autor: Tadeusz Porębski
W najbliższą niedzielę 1 lipca na służewieckim hipodromie odbędzie się Gala Derby, jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń wyścigowych w sezonie. Tego dnia oprócz sportowych emocji na gości czekać będzie wiele atrakcji, m. in. konkurs dla pań na najpiękniejszy kapelusz. Bomba pójdzie w górę o 14.00

Podczas gali rozegranych zostanie 8 gonitw. Najważniejszą z nich są Derby (start godz. 17.45), klasyk dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej. Prestiż biegu o Błękitną Wstęgę wynika z faktu, że koń może wziąć w nim udział jedynie raz w życiu – jako trzylatek. W tym roku zgłoszono aż 18 uczestników (16 ogierów i 2 klacze). Faworytami są Fabulous Las Vegas – zwycięzca gonitw o nagrody Rulera i Iwna, Medrock – triumfator tegorocznej nagrody Strzegomia, Fox Trot Galeste – najlepszy w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego oraz klacz Akademia – pierwsza w wyścigu o nagrodę Soliny. Pula nagród w Derby wynosi 175 tys. zł (100 tys. zł za pierwsze miejsce). W tym roku dodatkowe nagrody w wysokości 50 tys. zł dla pierwszej piątki ufundowała firma Westminster – Partner Główny Służewca w Sezonie 2018.

Tegoroczne Derby zapowiadają się fascynująco nie tylko ze względu na dużą liczbę zgłoszonych koni. Brak jest zdecydowanego faworyta, jakim w ubiegłym roku był Bush Brave, który wygrał tę prestiżową gonitwę dowolnie. Co prawda triumfy ogiera Fabulous Las Vegas w nagrodach Rulera oraz Iwna wyniosły go na piedestał, ale Derby rządzą się własnymi prawami, a dystans 2400 m promuje przede wszystkim konie silne. Moim zdaniem Fabulous Las Vegas chyba jest bardziej szybki niż wytrzymały. Dlatego jego szanse na zwycięstwo oceniam jedynie na 50 procent. Znacznie więcej szans, bo aż 75 proc., przyznaję Xaweremu, który co prawda przegrał bezpośrednią rywalizację z Fabulousem, ale chyba nie pokazał w tych pojedynkach wszystkich swoich walorów. Groźny będzie Pilecki (50 proc.), kolega stajenny Xawerego, ze względu na świetne pochodzenie oraz dystansowe predyspozycje.

"Czarne konie" tegorocznych Derby? Tradycyjnie są wśród uczestników tzw. konie "schowane" w trakcie sezonu przez jeźdźców i trenerów, które apogeum swoich możliwości ujawniają dopiero w gonitwie o Błękitną Wstęgę. Moim zdaniem należy baczyć na wrocławskiego King Archibala oraz trenowane na Służewcu Gardemarina i Dark Kinga, który dysponuje piorunującym finiszem. Typ "Passy": Xawery, Fabulous Las Vegas, Pilecki, Dark King.

Oprócz gonitwy Derby warto zwrócić uwagę na wyścig o nagrodę prezesa Totalizatora Sportowego dla najlepszych 4-letnich i starszych folblutów (godz. 16.45). Ciekawie zapowiada się także rywalizacja w Memoriale Fryderyka Jurjewicza (godz. 15.30) oraz w gonitwie o nagrodę Novary (godz. 16.00). Podczas Gali Derby odbędzie się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy kapelusz. Co roku jego uczestniczki prześcigają się w fantazyjnych nakryciach głowy, które są dodatkową atrakcją tego dnia. Na panie, których kapelusze zauroczą jury, czekają atrakcyjne upominki. Z myślą o najmłodszych przygotowana została specjalna strefa, w której dzieci będą miały możliwość pojeździć elektryczną kolejką, poskakać na mini bungee, wspiąć się na ściankę, czy zrobić zdjęcie w foto-budce.

Ceny biletów: do strefy B – 12 zł, na parter Trybuny Honorowej – 40 zł. Dzieci i młodzież szkolna oraz seniorzy powyżej 60. roku życia wchodzą do strefy B za darmo. Bilety do nabycia również na www.eventim.pl lub w kasach w dniu wydarzenia.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.