Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

W 2018 – bogaty program sportowy

17-01-2018 23:23 | Autor: Rafał Kos
Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Antonim Pomianowskim.

PASSA: Jakie są plany urzędu na rozpoczęty właśnie rok?

ANTONI POMIANOWSKI: Rok ten będzie obfitował w wiele wydarzeń sportowych, to także kontynuacja prowadzonych z sukcesem programów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkańcy Ursynowa mają bardzo szeroki dostęp do sportu i jako Dzielnica staramy się go jeszcze bardziej poszerzać, zgodnie z łacińską sentencją „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Najbardziej rozpoznawalną imprezą sportową jest oczywiście Bieg Ursynowa, który odbędzie się czerwcu, już po raz dwunasty.  Chcemy w tym roku pobić kolejny rekord frekwencji i zgromadzić na trasie ponad 3 tysiące biegaczy. Przewidujemy również rozmaite atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych nieco starszych, aby kibice nie mogli narzekać na nudę. W tym roku rangę imprezy dodatkowo podwyższa to, że decyzją Polskiego Związku Lekkiej Atletyki uzyskała ona oficjalnie tytuł 7. Otwartych Mistrzostw Polski w Biegu na 5 km Mężczyzn. Co zresztą wcale nie zmienia jej charakteru! Wciąż każdy będzie mógł wystartować i sprawdzić się, bo przecież chodzi przede wszystkim dobrą zabawę.

Obecny rok to także kontynuacja wyjątkowych programów sportowych dla ursynowskiej młodzieży. Za sprawą programu „Sportowe Przedszkole” najmłodsi ursynowianie mają szansę na podniesienie sprawności fizycznej, co jest nieocenioną korzyścią dla ich przyszłej aktywności. Również w szkołach podstawowych uczniowie biorą udział w programie „Od zabawy do sportu”, jako Dzielnica finansujemy także dodatkowe zajęcia z pływania dla trzecioklasistów. Młodzież szkolna może korzystać z bardzo bogatej oferty prężnie działających klubów sportowych, które rokrocznie są wspierane w formie dotacji. Wszystko to przekłada się na rezultaty – w ubiegłym roku w klasyfikacji generalnej Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zarówno podstawówki, jak i gimnazja ursynowskie były najlepsze ze wszystkich dzielnic Warszawy. I choć liceów jest u nas niewiele, więc ciężko jest przegonić dzielnice „naszpikowane” szkołami średnimi, ursynowskie LXX im. A. Kamińskiego wywalczyło złoto w indywidualnej klasyfikacji! W tym roku mamy nadzieję przynajmniej na powtórkę tych wyników.

W przypadku sportu ważna jest infrastruktura..

Oczywiście. Dostępność do infrastruktury sportowej w naszej dzielnicy systematycznie się poprawia. Powstają m. in. kolejne boiska i siłownie plenerowe. Dbamy także o stan istniejących obiektów – w tegorocznym budżecie mamy na ten cel ponad 1 mln złotych. Ale mówiąc o sporcie, nie sposób też nie wspomnieć o inwestycji, którą udało mi się wywalczyć wraz z wejściem do Zarządu Dzielnicy we wrześniu 2017. Jest nią realizacja hali szermierczej w Szkole Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego. Młodzi szermierze z tej szkoły, wraz z działającym przy niej klubie D’Artagnan, osiągają wiele sukcesów zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie szermierczej. Niestety, warunki, w jakich zmuszeni są trenować, są iście spartańskie. To na szczęście niebawem się zmieni, bo już rozpoczęliśmy przygotowania do inwestycji, którą udało się wpisać do budżetu dzielnicy. I co prawda planowo w tym roku powstanie tylko koncepcja, projekt i niezbędna dokumentacja, a sama budowa jest zaplanowana na rok przyszły, to robię wszystko, aby pierwsza łopata poszła w ruch już w tym roku!

A co w zakresie spraw społecznych i potrzeb seniorów?

Nie zapominamy także o dorosłych mieszkańcach, w szczególności tych najstarszych. Planujemy kontynuację cieszących się dużym powodzeniem zajęć z Nordic Walkingu, a także programu „Fit 45+” adresowanego do pań w średnim wieku. Dzięki takim bezpłatnym programom mieszkańcy Ursynowa mają szansę na regularną aktywność fizyczną, a to ma wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie. Jesteśmy też w trakcie rozstrzygania konkursów dotacyjnych dla organizacji pozarządowych na szereg aktywności, w tym  działania na rzecz seniorów – od akcji sportowych, poprzez angielski, aż po rozmaite warsztaty tematyczne. Ten rok przyniesie jeszcze więcej projektów adresowanych do rodzin, osób niepełnosprawnych oraz w zakresie profilaktyki alkoholowej. Dzięki wsparciu Dzielnicy organizacje pozarządowe na Ursynowie mogą zaoferować mieszkańcom szereg propozycji, z których każdy będzie w stanie wybrać coś dla siebie.

Jakie istotne działania zostały jeszcze zaplanowane?

Nowy rok to także kontynuacja działań na rzecz uregulowania stanu gruntów na Ursynowie. W tej kadencji, po raz pierwszy od kilkunastu lat rozwiązujemy problemy własnościowe tysięcy mieszkańców, których bloki stały na gruncie o niejasnym statusie prawnym. Pod koniec ubiegłego roku udało się podpisać szereg umów ustanawiających użytkowanie wieczyste dla budynków m. in. w SMB „Jary” oraz SM „Wyżyny”. Będziemy kontynuować te działania we wszystkich ursynowskich spółdzielniach. Niestety, w wielu przypadkach stoją tu na przeszkodzie roszczenia byłych właścicieli i jesteśmy zmuszeni do oczekiwania na zakończenie tych postępowań, których akurat nie prowadzi nasz Urząd, ale starostwa oraz sądy. Jestem jednak dobrej myśli i mam nadzieję, że do końca roku kolejni mieszkańcy będą mogli się cieszyć możliwością założenia ksiąg wieczystych dla swoich mieszkań.

A co dla Pana jest szczególnie istotnym celem w tym roku?

Moją prywatną ambicją jest otóż jeszcze jeden temat – doświetlenie przejść dla pieszych. Od kilku lat, jeszcze przed objęciem funkcji w Zarządzie Dzielnicy Ursynów, zacząłem walczyć o to, aby wszystkie ursynowskie „zebry” nieposiadające sygnalizacji świetlnej były prawidłowo doświetlone. Koszty takich lamp w skali ogółu wydatków drogowych są niewielkie, a w dużym stopniu wpływają one na poprawę bezpieczeństwa przechodniów. Mamy na ten rok plany doświetlenia kolejnych przejść na Ursynowie i będę bardzo skrupulatnie pilnował, aby doszły do skutku.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.