Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynowski Nordic Walking dla wszystkich

29-01-2020 20:49 | Autor: Bogusław Lasocki
Kolejny cykl zajęć "Ursynowski Nordic Walking" ruszył 18 stycznia. Darmowe treningi będą odbywać się w ustalonych terminach do 30 sierpnia i prawdopodobnie jak co roku będą kontynuowane jesienią. Zróżnicowany program i styl prowadzenia zajęć dostosowany jest dla wszystkich grup wiekowych, z seniorami włącznie. Program realizowany jest z inicjatywy i ze środków finansowych Dzielnicy Ursynów.

Nordic Walking staje się na Ursynowie coraz intensywniej uprawianą dziedziną sportową. Jeszcze 10 lat temu w Lesie Kabackim spotkać można było zaledwie pojedyncze osoby z kijkami. Natomiast w ostatnim okresie, bez względu na porę roku, dni deszczowe czy zimą mroźne, podczas jakiegokolwiek weekendowego spaceru, można spotkać nawet setkę "kijkowców".

Jest mżyste, wczesne sobotnie popołudnie, z pól pod lasem Kabackim wyłania się ponad dwudziestoosobowa grupa osób z kijkami. Przeciętnie pięćdziesięciolatkowie, ale są zarówno młodsi, jak i starsi. Widać uśmiechnięte, zadowolone twarze, ani krzty zmęczenia, chociaż przeszli przecież spory kawałek drogi.

- Teraz była grupa średnio zaawansowana - mówi Marta Shinili - Radomska, trenerka programu "Ursynowski Nordic Walking". - Dzisiaj była mżawka, ale to nikomu nie przeszkadzało. W lesie zawsze wszystko dużo lepiej wygląda niż przez okno, więc nawet jak pada, to warto wychodzić. Przeszliśmy około 7 km, a w międzyczasie były rozciągające i wzmacniające ćwiczenia w parach. Za chwilę rozpoczynamy kolejne zajęcia. Tym razem będzie to grupa początkująca, będziemy szkolić technikę od zera. Jest jeszcze sporo miejsca, więc zapraszam serdecznie.

- A co z grupami seniorskimi? - pytam trenerkę. - W tym roku mamy dwie grupy seniorskie - odpowiada Marta Shinili - Radomska. Pierwsza grupa na godzinę 11 jest grupą szybszą, która już chodziła w ubiegłym roku. Nowa grupa rozpoczyna zajęcia o 12.45 i jest dedykowana początkującym lub wolącym wolniejsze tempo - wyjaśnia trenerka.

Właśnie oddaje kijki kolejna osoba, kończąca już trening. Jest wyraźnie w wieku senioralnym, ale z kondycją chyba lepszą niż nie jedna czterdziestolatka. - Z kijkami chodzę już drugi rok - opowiada pani Ewa z Imielina. - Bardzo dobrze mi to robi i naprawdę czuję się świetnie, dużo lepiej niż dawniej, zwłaszcza z kończynami. Pamiętam również cały czas o rozgrzewce i rozciąganiu po treningu, bo to jest bardzo ważne, żeby nie nabawić się kontuzji. Ale jest świetnie i po każdym treningu nie mogę doczekać się następnego - mówi z entuzjazmem pani Ewa.

Nordic Walking rekreacyjnie uprawiać mogą właściwie wszyscy, którzy są w stanie chodzić, bez względu na wiek. W przeciwieństwie do biegów nie powoduje zagrożeń dla aparatu ruchowego. Przy prawidłowym marszu angażuje do 90% mięśni ciała, więcej niż podczas biegania czy jazdy na rowerze. Odpowiednio prowadzony trening z dobrze dobranymi  kijami do Nordic Walking,  to świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej i osiągnięcie korzyści zdrowotnych. Marsz z kijkami jest skuteczniejszy niż zwykły dynamiczny spacer. U osób trenujących tę dyscyplinę poprawia się  wydolność fizyczna, a także parametry dotyczące funkcjonowania układu oddechowo-krążeniowego.

Nordic Walking jest specyficznym elementem "łańcucha rozwojowego" wśród sportów biegowych. Wielu biegaczy - amatorów wykorzystuje marsze z kijkami jako elementy treningu kondycyjnego. Gdy pojawiają się kontuzje uniemożliwiające biegania, do dyspozycji pozostaje marsz z kijkami. Nic więc dziwnego, że zawodnicy 60+ stanowią najsilniejszą po ok. 30- latkach grupę 'walkerów', często skutecznie rywalizując o pierwsze miejsce na zawodach. Kariera biegacza kiedyś się kończy, z kijkami można chodzić praktycznie do końca życia, ułatwiając znakomicie funkcjonowanie całego organizmu.

W ramach "Ursynowskiego Nordic Walking" zajęcia odbywają się w środy - dwie grupy dla seniorów oraz w soboty i w niedziele. Organizator zapewnia sprzęt (kije po 20 par na grupę) dla uczestników zajęć w każdej z grup. Marsz leśnymi ścieżkami prowadzi wykwalifikowana i doświadczona instruktorka Marta Radomska, która zapoznaje wszystkich chętnych  z zasadami tej aktywności fizycznej oraz doskonali ich umiejętności.

Zapisy do grup  odbywają się pod numerem telefonu 793 111  008 (w godz. 10:30 -18:30 w dni powszednie) lub adresem email:  radom.marta@gmail.com.  Przez cały czas trwania cyklu można    także zapisywać się u instruktorki bezpośrednio przed zajęciami - w przypadku pozostawania wolnych miejsc na liście. Zbiórka każdorazowo odbywa się u zbiegu ulicy Kabackiej i Zaruby.

W okresie od 18 stycznia 2020 r. do 30 sierpnia 2020 r. (oprócz niedzieli wielkanocnej 12 kwietnia) zajęcia będą odbywać się z godnie z poniższym harmonogramem:

Grupy sobotnie.

Grupa nr 1  prozdrowotna. Wolniejsze tempo, nastawiona również na ćwiczenia prozdrowotne -  w soboty w godz. 12.10-13.40. W okresie od 4 lipca do 29 sierpnia zajęcia w soboty w godz. 13.45-15.15.

Grupa nr 2  początkująca. Nauka i szlifowania techniki – w soboty w godz.  13.45-15.15. 

Zajęcia grupy nr 2 nie odbywają się w trakcie wakacji tj. w okresie od 4 lipca do 30 sierpnia.

Grupy niedzielne.

Grupa nr 3  - grupa szybka – sportowa. W niedziele  w godz. 12.10-13.40. Zajęcia nie odbywają się w trakcie wakacji tj. w okresie od 4 lipca do 30 sierpnia.

Grupa nr 4    - grupa prozdrowotna – wolniejsze tempo. W niedziele w godz. 13.45-15.15.

W okresie od 4 lipca do 30 sierpnia zajęcia tej grupy odbywają się w soboty o w godzinach 12.10-13.40

Grupy środowe dla seniorów.

Grupa nr 5  - przeznaczona specjalnie dla seniorów. Środy w godz. 11.00-12.30.

Grupa nr 6  - przeznaczona specjalnie dla seniorów. Środy w godz. 12.40-13.50.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA