Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynów śpiewa o Powstaniu Warszawskim

31-07-2019 22:13 | Autor: Bogusław Lasocki
Już tradycyjnie w dniach poprzedzających rocznicę Powstania Warszawskiego ursynowianie spotkali się, by śpiewać piosenki powstańcze. Gościnny placyk przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN w niedzielny wieczór 28 sierpnia zgromadził kilka tysięcy osób. Tegoroczne okoliczności były szczególne ze względu na przypadającą 75. rocznicę zrywu warszawiaków do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Wśród uczestników spotkania, siłą rzeczy głownie osób starszych i w średnim wieku, rzucała się w oczy spora ilość małych dzieci. Czas szybko płynie, uczestnicy walk w większości już nie żyją, a ci najmłodsi to przecież ich prawnukowie! To dobrze, że rodzice - wnukowie Powstańców przyprowadzają również te maluchy, pokazując przez piosenki czym jest patriotyzm i walka o Ojczyznę.

Na zaimprowizowanej na schodach kościoła widowni wystąpiły trzy chóry - ursynowski Ars Chori, Iuvenis oraz występujący gościnnie chór Ave z Białołęki. Połączonymi chórami dyrygował znany świetnie ursynowianom Zbigniew Tupczyński, prowadzący zespół wokalny Ars Chori. Zebrani ursynowianie otrzymali śpiewniki, których tym razem nie zabrakło. Śpiewniki i chorągiewki rozdawali osobiście radni oraz burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Ursynowianie wraz z chórami zaśpiewali 19 najpopularniejszych piosenek powstańczych i patriotycznych. Pięknie brzmiały "Pałacyk Michla", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Marsz Mokotowa", wzbudzając entuzjazm uczestników. Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie finałowe "Warszawskich dzieci" – ursynowianie śpiewali tę pieśń stojąc.

To pierwszy ursynowski akcent obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. W dniu 1 sierpnia o godz. 9 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem przy Wyścigach Konnych, zaś o godz. 17 uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt Urzędu Dzielnicy Ursynów. W dniu 2 sierpnia o godz. 10 planowane jest złożenie przez przedstawicieli dzielnicy kwiatów na grobie Krystyna Krahelskiej na cmentarzu Służewieckim.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA