Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

24°
12°

Ursynów Północny – bezpieczniej na Bartóka

09-05-2018 22:27 | Autor: Bartosz Zawadzki
Pamiętacie Państwo, gdy mniej więcej półtora roku temu powstrzymywaliśmy zwężenie kolejnych ulic na Ursynowie w celu wymalowania tam niebezpiecznych pasów rowerowych? Tym razem była to walka o Bartóka i Jastrzębowskiego, leżących w północnej części naszej dzielnicy. Dzięki działaniom PROJEKTU URSYNÓW, udało się zahamować tę osobliwą modę, panującą aktualnie w mieście.

To, co widzimy dzisiaj, to efekt postulatów, które zgłaszaliśmy jako alternatywę dla koncepcji przeforsowanej przez środowiska rowerowe w Budżecie Partycypacyjnym. Idąc za głosem mieszkańców Osiedla Stokłosy, których na spotkanie przyszła wtedy ponad setka, przedstawiliśmy merytoryczną propozycję budowę azylów dla pieszych na środkach przejść oraz poszerzenia chodników nad przejściami podziemnymi, które – nawiasem mówiąc – także potrzebują renowacji i mają doczekać się jej już w tym roku. Pomysły te powtarzały się również na spacerach z burmistrzem Robertem Kempą, jakie odbyły się w ramach lokalnych konsultacji w tej sprawie.

Tego rodzaju rozwiązania sprawią, że przekraczanie jezdni stanie się bezpieczniejsze, a w przypadku dotychczas wąskich, dosłownie „chodniczków” na Bartóka, przestanie być konieczny odbywający się tam… ruch wahadłowy pieszych. Osoby bardziej niecierpliwe korzystały niekiedy z prawego pasa ulicy.
To bardzo dobra wiadomość, że te chodniki zostaną poszerzone. Był to przykład infrastruktury nieprzyjaznej pieszym i potencjalnie niebezpiecznej dla wszystkich korzystających z ulicy. – mówi Piotr Antosiuk ze stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW. Nierzadko dochodziło też do incydentów w postaci drobnych zahaczeń przez rowerzystów.

Jeśli już o rowerach mowa, jako PROJEKT URSYNÓW nie uważamy sprawy za zamkniętą. Czekamy, aż na Bartóka i Jastrzębowskiego pojawią się pożądane i chętnie używane przez wszystkich fanów dwóch kółek, drogi dla rowerów. Mowa jest o popularnych „ścieżkach”, które odseparowane są od jezdni i sprawiają, że rowerzysta może bezpiecznie poruszać się bez ryzyka kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Wielokrotnie udowadnialiśmy, że największą przeszkodą jest jedynie urzędnicze „nie da się” i tak prawdopodobnie jest i w tym przypadku.

Malowanie pasów rowerowych na krawędziach ulic uważamy za rozwiązanie nieodpowiedzialne, niestosowne i wykluczające te grupy rowerzystów – w tym często najmłodszych, a także seniorów – które jazdy razem z samochodami zwyczajnie obawiają się podjąć.

Mogą być Państwo pewni, że PROJEKT URSYNÓW będzie zawsze interweniował, gdy pewna grupa interesów – jaką na pewno stało się zamknięte środowisko tzw. „radykalnych rowerzystów” – będzie próbowała zamieniać nam infrastrukturę drogową lepszą na gorszą. Będziemy tam, gdzie bez pytania nikogo o zdanie zostanie zagrożona jakość i komfort życia mieszkańców Ursynowa.

Wróć

Inne artykuły

Za co wojewoda karze ursynowian? Decyzją wojewody mazowieckiego wstrzymana została inwestycja drogowa pod nazwą „Budowa ul. Rosoła/Relaksowej na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Rosnowskiego”. Ukończono odcinek od Wąwozowej do Rosnowskiego, przywracając przejezdność tej ostatniej dwupasmówki, natomiast nieoczekiwana decyzja powzięta przez wojewodę wstrzymuje poszerzanie Rosoła na odcinku Jeżewskiego - Wąwozowa.
Kolejna Noc Muzeów za nami! Po raz szósty mieszkańcy Ursynowa znaleźli w Noc Muzeów wiele atrakcji niedaleko swojego domu. Nie sposób policzyć ilu nas było dokładnie, ale bez wątpienia – wielu.
Sąsiedzki piknik przy Kajakowej W minioną sobotę 19 maja odbył się DZIEŃ SĄSIADA na Zielonym Ursynowie. Na terenie zielonym, przed Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b, na najmłodszych sąsiadów czekało wiele atrakcji.
Festiwal Kolorów na Ursynowie! Już 26 maja o godz. 15.00 na Kopie Cwila zagości Festiwal Kolorów! Będzie to już jego szósta odsłona, a pierwsza na Ursynowie. Oprócz niezapomnianej atmosfery wśród unoszących się w powietrzu kolorów Holi, uczestników czekać będzie m. in. koncert znanego i lubianego rapera B.R.O! Urząd Dzielnicy Ursynów jest partnerem przedsięwzięcia.