Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynów podbił Wilno

14-11-2018 20:33 | Autor: Rafał Kos
Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili także Polacy mieszkający na Litwie. We wtorek 13 listopada, w Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Wilnie, odbył się uroczysty koncert „Na skrzydłach Orła Białego”.

Oprócz miejscowych zespołów (Grzegorzanie oraz Młodzieżowa Orkiestra ze szkoły muzycznej w Nowej Wilejce), do udziału w koncercie, pani, prezes Centrum Kultury w Wilnie Apolonia Skakowska zaprosiła także gości z Polski. Wszyscy reprezentowali Ursynów! W specjalnie przygotowanym na tę okazję programie wystąpili artyści mieszkający na Ursynowie: Klaudia Kulik, Marcin Molski i Wojciech Dąbrowski.

Klaudia, na co dzień doktorantka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jest laureatką wielu konkursów wokalnych (Kultura Romansu, Festiwal piosenek Anny German).

Marcin, tegoroczny absolwent ursynowskiego liceum im. Aleksandra Kamińskiego, jest obecnie studentem Wydziału Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Mimo młodego wieku, jest już uznanym twórcą, stypendystą ursynowskiej Fundacji Arkona za utwory poetyckie, kompozytorem i multiinstrumentalistą, gra na fortepianie, skrzypcach, akordeonie, trąbce i gitarze (pisaliśmy o nim w „Passie”: artykuł Brylant z Kamyka, nr 39/2017).

Wojciech Dąbrowski, nasz redakcyjny kolega, od 15 lat jest dyrektorem artystycznym Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga (Klaudia i Marcin są laureatami konkursów wokalnych tego Festiwalu).

W programie koncertu w Wilnie znalazły się zarówno pieśni legionowe i wojenne, jak i współczesne piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, własna kompozycja Marcina do słów Zbigniewa Herberta, utwory Fryderyka Chopina z tekstami Wojciecha Dąbrowskiego.

Licznie zgromadzona publiczność przyjęła koncert z wielkim aplauzem i ogromnym wzruszeniem, nagradzając wykonawców rzęsistymi brawami i podziękowaniami.

Kolejny koncert pieśni patriotycznych z okazji 100-lecia Niepodległości, organizowany przez Fundację Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Wojtek Dąbrowski poprowadził dzień później (14 listopada), w auli głównej SGH w Warszawie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA