Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ursynów nie siedzi na kanapie

27-03-2019 23:15 | Autor: red.
Wywiad z zastępcą burmistrza Ursynowa Piotrem Zalewskim.

PASSA”: W obecnej kadencji ursynowskiego samorządu przypadły Panu m. in. kwestie sportu i rekreacji. Jak z tej nowej perspektywy ocenia Pan sportowy potencjał i ofertę naszej dzielnicy?

PIOTR ZALEWSKI: Niezmiernie mi miło, że w tej kadencji będę miał przyjemność zajmować się ursynowskim sportem. Tematyka jest mi dobrze znana, ponieważ od najmłodszych lat aktywność fizyczna jest dla mnie jednym z istotnych elementów życia. Sam również regularnie biegam, szczególnie bliskie są mi trasy biegowe zlokalizowane na terenie naszego skarbu przyrodniczego, czyli Lasu Kabackiego. Mieszkańcy Ursynowa są bardzo aktywni fizycznie – zarówno ci młodsi, jak i starsi. Ursynowskie propozycje dotyczące sportu i rekreacji do nich adresowane – to zarówno te samorządowe, jak i prywatne czy oferowane przez kluby sportowe. Ważną rolę pełni tutaj nasz dynamicznie działający dzielnicowy ośrodek, czyli Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji, dysponujące trzema pływalniami, dwiema halami sportowymi i klubami fitness.

Obecna oferta dzielnicowa jest więc zróżnicowana i obejmuje dużo dyscyplin oraz aktywności. To nie lada wyzwanie sprostać najróżniejszym, często zmieniającym się oczekiwaniom, ale sądzę, że dostępne propozycje są atrakcyjne dla ursynowian.

Jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach Ursynowa, świadc zy chociażby liczba dzieci i młodzieży trenujących w klubach, a także duża frekwencja na najróżniejszych imprezach, w obiektach sportowo-rekreacyjnych czy na popularnych ścieżkach biegowych w Lesie Kabackim. Reprezentanci naszych klubów uzyskują bardzo dobre wyniki w zawodach, m. in. w pływaniu, lekkiej atletyce, judo, szermierce, siatkówce, koszykówce czy innych dyscyplinach, w tym także w rywalizacji ogólnopolskiej. Doskonale wypadamy w sportowych starciach ze szkołami z innych dzielnic, w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W ubiegłym roku szkolnym Ursynów zdobył drugie miejsce w Warszawie w klasyfikacjach generalnej i medalowej, a w punktacji dzieci do 13 lat stanęliśmy na najwyższym stopniu podium.

Dostrzegam także duże możliwości rozwoju potencjału lekkiej atletyki w naszej dzielnicy – bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych na Ursynowie, mamy też prężnie działający Akademicki Klub Lekkoatletyczny, a na terenie obiektów Szkoły Podstawowej nr 303 przy ul. Koncertowej treningi prowadzi czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski.

Jak wyglądają sprawy infrastruktury sportowej w naszej dzielnicy?

Ostatnie lata to przede wszystkim konsekwentna realizacja planów dotyczących budowy i modernizacji szkolnej bazy sportowej. Ubiegła kadencja upłynęła pod znakiem finalizowania wieloletniego procesu budowy boisk przy szkołach podstawowych. Teraz już wszystkie z nich mają własne boiska. Nie zapominamy również o najmłodszych – w przyszłym roku przy ul. Teligi powstanie pierwsze na Ursynowie boisko piłkarskie dla przedszkolaków. Trwa także proces modernizacji przedszkolnych placów zabaw.  

Stopniowo rozwijamy sieć siłowni plenerowych wraz z urządzeniami do ćwiczeń kalistenicznych, czyli o opartych o masę własnego ciała, powstały także kolejne ogólnodostępne boiska. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy również dwa ciekawe projekty z Budżetu Partycypacyjnego, adresowane do miłośników jazdy na rowerze – pod Górką „Kazurką”. W pobliżu Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK powstał pumptrack czyli rodzaj toru do wyczynowej jazdy rowerowej, gdzie można rozwinąć swoje umiejętności przed wyruszeniem na bardziej wymagające trasy. Na osiedlu przy ul. Kazury pojawiło się natomiast miasteczko ruchu drogowego, zaś na terenie tzw. Sadku Natolińskego sportowy plac zabaw. Śmiało mogę więc powiedzieć, że obecnie Ursynów obfituje w różne obiekty do uprawiania sportu – do dyspozycji są zarówno hale i sale sportowe, pływalnie, siłownie oraz kluby fitness, korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, bieżnie, ścieżki biegowe jak i bogata infrastruktura rowerowa oraz inne urządzenia.

W tym roku planujemy budowę kolejnego pumptracka, połączonego ze skateparkiem – w kultowym dla fanów deskorolki miejscu, czyli na terenie starych betonowych kortów, zlokalizowanych po północnej stronie Kopy Cwila.

Mamy także dobre informacje dla ursynowskich miłośników szermierki. Jest już gotowy projekt hali szermierczej, a także pozwolenie na jej budowę. W tej chwili dzielnica jest na etapie przygotowywania postępowania przetargowego oraz pozyskiwania dofinansowania na realizację tej inwestycji.

Bardzo brakuje jednak pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z 400-metrową bieżnią...

Tak, niewielki stadion piłkarsko-lekkoatletyczny to obiekt sportowy, którego brak odczuwamy już od dawna. Poważnie ogranicza to możliwości rozwoju naszych klubów sportowych. Największy dzielnicowy klub piłkarski, zrzeszający ponad 600 zawodników SEMP Ursynów, swoje spotkania w Lidze Okręgowej, jak i w wyższych klasach w rozgrywkach juniorskich, zmuszony jest rozgrywać na boisku w Ursusie. Chcemy także jeszcze bardziej postawić na lekką atletykę, mamy przecież na Ursynowie świetnych trenerów i utalentowanych zawodników. Bez odpowiedniej infrastruktury możliwości rozwoju są jednak ograniczone.

Przy planowaniu powstania takiego obiektu najistotniejszym problemem jest brak odpowiedniego terenu, na którym mógłby on powstać. W planach było wybudowanie stadionu na działkach zlokalizowanych u zbiegu ulic Gandhi i Pileckiego, w pobliżu „Areny Ursynów”. Niestety pojawiły się roszczenia do części tego terenu. Rozpatrzenie wniosków o zwrot nieruchomości potrwa zapewne jeszcze kilka lat. Od dłuższego czasu szukamy więc innych lokalizacji, w tej chwili nie chciałbym jednak zdradzać jeszcze szczegółów.

A co z rozwojem pozostałych aktywności sportowych i rekreacyjnych?

Będziemy kłaść nacisk na dalsze wspieranie seniorów w podejmowaniu aktywności fizycznej. Jest już sporo programów obejmujących różne zajęcia tego dotyczące. To m. in. programy gimnastyczne i fitnessowe, obejmujące pilates, nordic walking, prowadzone zarówno przez dzielnicę, jak i przez dofinansowane ze środków dzielnicy organizacje pozarządowe. Te zajęcia cieszą się one dużą popularnością.

Nie zapominamy rzecz jasna także o innych grupach wiekowych. Będziemy kontynuować i rozwijać programy oraz imprezy sportowe, zarówno dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, dorosłych jak i całych rodzin. Trudno w skrócie opisać wszystkie propozycje, ale szczegółowo można im się przyjrzeć na naszej stronie internetowej www.sport.ursynow.pl.

Możliwości do aktywnego spędzania czasu jest więc wiele, najważniejsze to wstać z kanapy, by zadbać o swoją kondycję i zdrowie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA