Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Uroczysta sesja Rady Dzielnicy Ursynów

06-09-2018 00:51 | Autor: Bogusław Lasocki
Odczytana przez wiceprzewodniczącą Rady Dzielnicy Ursynów Ewę Cygańską uchwała podkreślająca znaczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była zasadniczym punktem uroczystej sesji Rady w dniu 1 września i jednocześnie ważnym elementem lokalnych obchodów tej okrągłej rocznicy.

Sesja uroczysta, ale dla ludzi

Wydarzenia typu „sesja rocznicowa„ mają zwykle bardzo oficjalny charakter, często są sztywne, napuszone i nudne. Sobotni wieczór w ursynowskim ratuszu był nietypowy. Najpierw na zaproszenie burmistrza Roberta Kempy wszyscy uczestnicy wyszli na zewnątrz budynku, by obejrzeć włączenie na frontowej ścianie iluminacji "Stolica wolności", którą okazała się wyświetlona wielka flaga narodowa. Może pierwsze wrażenie nie było wielkie – ze względu na wczesny wieczór i zaledwie półmrok, ale już po godzinie nasza Biało-Czerwona dumnie prezentowała się na budynku od strony ul. Gandhi, będąc najlepiej widoczna z głębi al. KEN. I będzie tam wyświetlana aż do końca listopada br.

Również sam program zapowiadał się interesująco. Po powrocie na salę uczestnicy sesji wspólnie z chórem Ars Chori odśpiewali hymn narodowy i już w podniosłej atmosferze wysłuchali fascynującego wykładu pt. "Stolica wolności", wygłoszonego przez Jerzego S. Majewskiego. Prelegent jest nie tylko wybitnym varsavianistą, autorem wielu książek, przewodników, publikacji i wykładów, ale również świetnie potrafi prezentować swoją bogatą wiedzę. Wykład miał trwać ok. 20 minut, ale był tak niezwykle interesujący, że na prośby uczestników został dwukrotnie przedłużony.

Wyróżnienie ursynowian

Wielkie, 150 -tysięczne "prawie" miasto, jakim jest Ursynów, ma w swoich zasobach wiele wybitnych postaci. Jakiś czas temu, na wniosek Teresy Jurczyńskiej - Owczarek, ówczesnej przewodniczącej, Rada Dzielnicy Ursynów wystąpiła o przyznanie odznak "Zasłużony dla m. st. Warszawy". W czerwcu br. Rada jednogłośnie przyznała odznaczenia trzem osobom. Otrzymali je: Anna Szumiec-Mitera, Marek Gaszyński i Franciszek Maśluszczak. Podczas uroczystości odznaczenia wręczali: Ewa Janczar – radna m. st. Warszawy z Ursynowa, przewodniczących Rady Dzielnicy Michał Matejka, wiceprzewodnicząca Ewa Cygańska oraz radni Katarzyna Polak i Tomasz Sieradz. Sylwetki i dokonania odznaczonych prezentowała Ewa Janczar.

Pierwsza odznaczona – Anna Szumiec-Mitera jest wieloletnim pedagogiem, pierwszym i wciąż trwającym na posterunku dyrektorem LXX liceum im. Aleksandra Kamińskiego. Pod jej dyrekcją liceum uzyskało znakomite wyniki edukacyjne, uczniowie osiągali znaczące sukcesy na różnego rodzaju olimpiadach, szkoła współpracowała z licznymi wyższymi uczelniami.

Drugim posiadaczem odznaki "Zasłużony dla m. st. Warszawy" został Marek Piotr Gaszyński. Znany z redakcji muzycznych, pracował w Polskim Radiu i Rozgłośni Harcerskiej. Napisał ponad 150 tekstów piosenek dla różnych wykonawców, w tym ponadczasowy "Sen o Warszawie" dla Czesława Niemena i liczne popularne przeboje, takie jak "Gdzie się podziały tamte prywatki" czy "Nie zadzieraj nosa". Jest również autorem książek o tematyce muzycznej.

Trzeci odznaczony to Franciszek Maśluszczak. Artysta plastyk, malarz, rysownik, grafik. Mieszkaniec Ursynowa. Jego prace znajdują się zarówno w zbiorach muzealnych, jak i w zbiorach prywatnych. Autor wielu ilustracji książek dla dzieci i dla dorosłych. Żywo uczestniczy w życiu Ursynowa, wiele swoich prac oddał na cele charytatywne na rzecz potrzebujących.

– To niezwykle piękne osoby i niezwykle zasłużone dla naszej dzielnicy – stwierdziła Teresa Jurczyńska-Owczarek, gratulując odznaczonym. – Myślę, że ten pomysł to dopiero początek nagradzania ludzi. Mam nadzieję, że będzie to kontynuowane, bo mamy jeszcze ogromną grupę osób naprawdę zasłużonych w naszej dzielnicy – powiedziała pani Teresa.

Kulminacyjnym i najbardziej wzniosłym momentem uroczystości stało się odczytanie i przyjęcie stanowiska na 100-lecie odzyskania niepodległości (jego treść – obok). Jak można było się spodziewać, stanowisko to zostało przyjęte przez uczestników sesji przez aklamację.

A politycy jakby z innego świata?...

Uroczystą sesję uświetniła obecność chóru Ars Chori, pogłębiając zarazem atmosferę pamięci. Znane wszystkim od kolebki (no, może prawie wszystkim...) pieśni patriotyczne i legionowe – piękne, melodyjne, wzmagające zadumę nad przeszłą historią, bardzo dobrze korespondowały z przyjazną postawą uczestników tej sesji, zwłaszcza radnych. Sala im. Juliana Ursyna Niemcewicza w ursynowskim ratuszu zna atmosferę z niektórych bardzo burzliwych sesji, pełnych sprzeczek, nerwów, nawet osobistych docinków. Tym razem było zupełnie inaczej. Uśmiechnięci do siebie radni z różnych opcji politycznych, rozmawiający przyjaźnie, brak zaciętości, a w zamian widoczne pozytywne nastawienie. Czyżby rodziła się nowa tradycja i nowe zasady partnerstwa?

Warto tu przytoczyć słowa, które wypowiedziała odznaczona tego wieczora Anna Szumiec-Mitera, cytując prof. Aleksandra Kamińskiego: "... Można dyskutować, mieć różne zdania, ale trzeba umieć różnić się pięknie. Zawsze można wydyskutować, dojść do konsensusu, dla dobra czegoś ważniejszego, istotniejszego, niż nam się w danym momencie wydaje...".

Taka powinna być nie tylko twarz, ale i dusza samorządowca. Bo przecież idzie tu o interes naszej dzielnicy, a nie o sprawowanie osobistej władzy – indywidualnej lub grupowej, do czego przede wszystkim dążą politycy.

Radni podczas ostatniej uroczystej sesji pokazali, że potrafią funkcjonować jak prawdziwi samorządowcy. Nie miało znaczenia czy PO, czy PiS, lewica, czy jeszcze inne opcje. Ale czy będą chcieli i potrafili tak dalej? Niech pamiętają to obecni radni - politycy, że wybory samorządowe już 21 października, a więc tuż, tuż. My, ursynowianie, jesteśmy bardzo wyczuleni na politykierstwo i na pewno damy temu wyraz podczas najbliższych wyborów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA