Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Uroczyście na Ursynowie i w Wilanowie

06-06-2018 22:06 | Autor: mp
Za nami seria pięknych uroczystości kościelnych, które wypadły tym okazalej, że sprzyjała im wspaniała słoneczna pogoda.

W naszym rejonie dobrym wstępem do świętowania była 27 maja wieczorna msza w kościele św. Katarzyny, odprawiona przez metropolitę warszawskiego, ks. kardynała Kazimierza Nycza w intencji wszystkich sześciu prezydentów Rzeczypospolitej na uchodźstwie, czyli: Władysława Raczkiewicza (1939 - 1947), Augusta Zaleskiego (1947 - 1972), Stanisława Ostrowskiego (1972 - 1979), Edwarda Bernarda Raczyńskiego (1979 - 1986), Kazimierza Sabbata (1986 - 1989) i Ryszarda Kaczorowskiego (1989 - 1990). Wygłoszony przed rozpoczęciem mszy wykład prof. Marka Drozdowskiego przybliżył wiernym postaci i zasługi każdego z nich, upamiętnione zresztą w kościele tablicą z nazwiskami.

W czwartek 31 maja główne uroczystości Bożego Ciała na lewym brzegu Wisły odbyły się na Trakcie Królewskim, na Placu Piłsudskiego i w okolicznych świątyniach. Na prawym brzegu zaś – w rejonie kościoła św. Floriana. Na Ursynowie procesja przeszła aleją Komisji Edukacji Narodowej, Bartoka i Jastrzębowskiego. Wreszcie w niedzielę 3 czerwca mieliśmy 11. Święto Dziękczynienia. O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Miasteczku Wilanów została odprawiona msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski – arcybiskupa Wojciecha Polaka.

W ogólnopolskim dziękczynieniu za odzyskanie niepodległości sto lat temu uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent zapalił pamiątkową świecę, podarowaną nam w roku 1867 przez papieża Piusa IX z życzeniem, by zapłonęła, gdy Polska będzie wolna.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.