Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

27°
16°

Uroczyście na Ursynowie i w Wilanowie

06-06-2018 22:06 | Autor: mp
Za nami seria pięknych uroczystości kościelnych, które wypadły tym okazalej, że sprzyjała im wspaniała słoneczna pogoda.

W naszym rejonie dobrym wstępem do świętowania była 27 maja wieczorna msza w kościele św. Katarzyny, odprawiona przez metropolitę warszawskiego, ks. kardynała Kazimierza Nycza w intencji wszystkich sześciu prezydentów Rzeczypospolitej na uchodźstwie, czyli: Władysława Raczkiewicza (1939 - 1947), Augusta Zaleskiego (1947 - 1972), Stanisława Ostrowskiego (1972 - 1979), Edwarda Bernarda Raczyńskiego (1979 - 1986), Kazimierza Sabbata (1986 - 1989) i Ryszarda Kaczorowskiego (1989 - 1990). Wygłoszony przed rozpoczęciem mszy wykład prof. Marka Drozdowskiego przybliżył wiernym postaci i zasługi każdego z nich, upamiętnione zresztą w kościele tablicą z nazwiskami.

W czwartek 31 maja główne uroczystości Bożego Ciała na lewym brzegu Wisły odbyły się na Trakcie Królewskim, na Placu Piłsudskiego i w okolicznych świątyniach. Na prawym brzegu zaś – w rejonie kościoła św. Floriana. Na Ursynowie procesja przeszła aleją Komisji Edukacji Narodowej, Bartoka i Jastrzębowskiego. Wreszcie w niedzielę 3 czerwca mieliśmy 11. Święto Dziękczynienia. O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Miasteczku Wilanów została odprawiona msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski – arcybiskupa Wojciecha Polaka.

W ogólnopolskim dziękczynieniu za odzyskanie niepodległości sto lat temu uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent zapalił pamiątkową świecę, podarowaną nam w roku 1867 przez papieża Piusa IX z życzeniem, by zapłonęła, gdy Polska będzie wolna.

Wróć

Inne artykuły

Kandydaci na prezydenta Warszawy znów na Ursynowie Początek tygodnia znów zaowocował ważnymi wizytami na Ursynowie. W poniedziałek 17 września swój briefing prasowy realizował kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki w towarzystwie Piotra Guziała. We wtorek 18 września gościliśmy konkurencyjnego kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.
Nasz Ursynów i Otwarty Ursynów poparli Jacka Wojciechowicza - oświadczenie W dniu 16 września jako Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Ursynów + Otwarty Ursynów ogłosiliśmy swoją decyzję dotyczącą wyborów na Prezydenta Warszawy i do Rady Warszawy.
Mocne otwarcie sezonu artystycznego na Ursynowie Początek września był na Ursynowie wyjątkowy dla miłośników kultury. Dzielnica zaprosiła mieszkańców na tradycyjny cykl wydarzeń w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019.
Jesienny namiot burmistrza Kempy na Imielinie W czwartkowe popołudnie 13 września rozpoczął się kolejny cykl spotkań burmistrza z mieszkańcami Ursynowa. Początek na Imielinie, w dalszej kolejności namiot pojawi się na Kabatach, obok DOK-u przy ul. Kajakowej i przy stacji metra Ursynów. Spotkania tego typu organizowane są już od 2015 roku i wywołują duże zainteresowanie mieszkańców.