Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

18°
11°

Uroczyście na Ursynowie i w Wilanowie

06-06-2018 22:06 | Autor: mp
Za nami seria pięknych uroczystości kościelnych, które wypadły tym okazalej, że sprzyjała im wspaniała słoneczna pogoda.

W naszym rejonie dobrym wstępem do świętowania była 27 maja wieczorna msza w kościele św. Katarzyny, odprawiona przez metropolitę warszawskiego, ks. kardynała Kazimierza Nycza w intencji wszystkich sześciu prezydentów Rzeczypospolitej na uchodźstwie, czyli: Władysława Raczkiewicza (1939 - 1947), Augusta Zaleskiego (1947 - 1972), Stanisława Ostrowskiego (1972 - 1979), Edwarda Bernarda Raczyńskiego (1979 - 1986), Kazimierza Sabbata (1986 - 1989) i Ryszarda Kaczorowskiego (1989 - 1990). Wygłoszony przed rozpoczęciem mszy wykład prof. Marka Drozdowskiego przybliżył wiernym postaci i zasługi każdego z nich, upamiętnione zresztą w kościele tablicą z nazwiskami.

W czwartek 31 maja główne uroczystości Bożego Ciała na lewym brzegu Wisły odbyły się na Trakcie Królewskim, na Placu Piłsudskiego i w okolicznych świątyniach. Na prawym brzegu zaś – w rejonie kościoła św. Floriana. Na Ursynowie procesja przeszła aleją Komisji Edukacji Narodowej, Bartoka i Jastrzębowskiego. Wreszcie w niedzielę 3 czerwca mieliśmy 11. Święto Dziękczynienia. O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Miasteczku Wilanów została odprawiona msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski – arcybiskupa Wojciecha Polaka.

W ogólnopolskim dziękczynieniu za odzyskanie niepodległości sto lat temu uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent zapalił pamiątkową świecę, podarowaną nam w roku 1867 przez papieża Piusa IX z życzeniem, by zapłonęła, gdy Polska będzie wolna.

Wróć

Inne artykuły

Mundial 2018 pod Kopą Cwila Na cześć Krychowiaka wszyscy hip-hip-huuurrra! – nawoływał spiker po zakończonej transmisji meczu z Senegalem. Kibice podjęli wyzwanie, jednak nie było słychać wielkiego entuzjazmu. Przecież ten zdawałoby się prosty mecz został przegrany.
MAL już działa!! W sobotę 16 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) na Zielonym Ursynowie przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b.
Nowa parkowa alejka Mieszkańcy Ursynowa Północnego, zwłaszcza ci z okolic Puszczyka, Pięciolinii i Wiolinowej, mają kolejny powód do dumy. Na terenie zielonym, znajdującym się pomiędzy tymi ulicami, powstała zupełnie nowa, parkowa alejka – wykonana w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego.
Głosujmy na projekty BP jak najszybciej! Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.