Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Uroczyście na Ursynowie i w Wilanowie

06-06-2018 22:06 | Autor: mp
Za nami seria pięknych uroczystości kościelnych, które wypadły tym okazalej, że sprzyjała im wspaniała słoneczna pogoda.

W naszym rejonie dobrym wstępem do świętowania była 27 maja wieczorna msza w kościele św. Katarzyny, odprawiona przez metropolitę warszawskiego, ks. kardynała Kazimierza Nycza w intencji wszystkich sześciu prezydentów Rzeczypospolitej na uchodźstwie, czyli: Władysława Raczkiewicza (1939 - 1947), Augusta Zaleskiego (1947 - 1972), Stanisława Ostrowskiego (1972 - 1979), Edwarda Bernarda Raczyńskiego (1979 - 1986), Kazimierza Sabbata (1986 - 1989) i Ryszarda Kaczorowskiego (1989 - 1990). Wygłoszony przed rozpoczęciem mszy wykład prof. Marka Drozdowskiego przybliżył wiernym postaci i zasługi każdego z nich, upamiętnione zresztą w kościele tablicą z nazwiskami.

W czwartek 31 maja główne uroczystości Bożego Ciała na lewym brzegu Wisły odbyły się na Trakcie Królewskim, na Placu Piłsudskiego i w okolicznych świątyniach. Na prawym brzegu zaś – w rejonie kościoła św. Floriana. Na Ursynowie procesja przeszła aleją Komisji Edukacji Narodowej, Bartoka i Jastrzębowskiego. Wreszcie w niedzielę 3 czerwca mieliśmy 11. Święto Dziękczynienia. O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Miasteczku Wilanów została odprawiona msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski – arcybiskupa Wojciecha Polaka.

W ogólnopolskim dziękczynieniu za odzyskanie niepodległości sto lat temu uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent zapalił pamiątkową świecę, podarowaną nam w roku 1867 przez papieża Piusa IX z życzeniem, by zapłonęła, gdy Polska będzie wolna.

Wróć

Inne artykuły

Sławomir Rosłon uczczony w Powsinie W Parku Kultury w Powsinie odbył się w sobotę 17 listopada Cross Rosłon Kabaty – impreza poświęcona pamięci zmarłego w tym roku trenera lekkiej atletyki Sławomira Rosłona, byłego pracownika SGGW, – znanego z działalności na terenie Piaseczna, Ursynowa oraz... Nowej Zelandii.
Polska grafiką wciąż stoi Już po raz szósty w Galerii Okręgu Warszawskiego Związku Artystów Plastyków na ul. Mazowieckiej prezentowana jest wystawa grafiki – Grafiteka. Pomysłodawcami i Grafiteki są artyści, członkowie sekcji grafiki OW ZPAP. Jej ideą jest pokazywanie dorobku grafików, zasłużonych i uznanych, jak młodych, dla których jest to szansa zaistnienia i skonfrontowania się z pozostałymi. Wystawa jest szóstą z kolei tego rodzaju prezentacją.
Filmowy wieczór wspomnień Zgodnie z wieloletnią tradycją, listopadowy pokaz w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie przyjął nazwę „Zaduszki Filmowe”. Licznie przybyli widzowie uczcili minutą ciszy polskich filmowców, którzy odeszli w okresie dzielącym ubiegłoroczny dzień Wszystkich Świętych od tegorocznego.
Cicho, bo przyjdzie Zdzicho... Gdy powstało Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, nazwanych złośliwie przez zawistników – „lemingami”, jeden z nowo wprowadzonych miasteczkowiczów napisał na forum internetowym: nareszcie czuję się dobrze pośród podobnych mi ludzi, którzy muszą spłacać wysoki kredyt.