Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Uczniowie pomagają powstańcom

19-06-2019 14:54 | Autor: red.
Szkoła Podstawowa nr 107 przy ul. Nowoursynowskiej 210/212 nawiązała kontakt z powstańcem warszawskim, panią Ireną Paśnik – pseudonim Irka. Ta cenna i ważna znajomość zaczęła się w roku 2017, kiedy uczniowie ówczesnej klasy szóstej zaprosili panią Paśnik na lekcję historii przy okazji omawiania tematyki Powstania Warszawskiego.

Spotkanie zaowocowało przyjaźnią z panią Ireną, która bardzo sobie ceni kontakt z młodzieżą i chętnie dzieli się wspomnieniami z 1944 roku, uważa bowiem, że jest to ważna lekcja patriotyzmu.

Uczniowie odwzajemniają się pani Paśnik sympatią, o czym świadczy fakt, iż przy okazji świąt oraz imienin Ireny przekazują jej własnoręcznie wykonane okolicznościowe kartki z życzeniami, przesyłają pozdrowienia z wakacji.

We wrześniu 2018 r., kiedy szkoła organizowała środowiskowy piknik integracyjny z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, pani Paśnik była na nim gościem honorowym. Z tej okazji na dziedzińcu szkolnym został posadzony dąb właśnie przez panią Irenę.

W tym roku szkolnym pani Paśnik zaprosiła uczniów klasy siódmej na spotkanie w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22. W ten sposób siódmoklasiści dowiedzieli się o istnieniu takiego miejsca i możliwości odwiedzania go. Dzięki temu kilkoro z nich zaangażowało się w wolontariat. Systematycznie uczestniczą oni w spotkaniach z powstańcami, słuchając ich opowieści, które są rejestrowane dla potomnych w cyklu „Moja Warszawa”. Pomagają przy organizacji tych spotkań, przygotowując sale spotkań, obsługując szatnie itp.

Jest to z ich strony bezinteresowne i dobrowolne działanie, z którego czerpią satysfakcję i podczas gdy większość nastolatków siedzi przed komputerem, oni – siódmoklasiści – co dwa tygodnie przemierzają drogę z Mokotowa na Nowolipie, by wspomóc organizatorów spotkań z powstańcami i jednocześnie uczyć się uczestnictwa w życiu społeczeństwa obywatelskiego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA