Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Uczczono Dzień Sybiraka na Ursynowie

23-09-2020 21:29 | Autor: red.
17 września, w rocznicę napaści Sowietów na Polskę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sybiraka. Na Ursynowie uroczystość zorganizowało Koło Sybiraków Mokotów, Ursynów, Wilanów przy pomniku upamiętniającym zesłanych na Sybir, znajdującym się w Parku im. Jana Pawła II.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz dzielnicy i miasta. Ursynów reprezentował zastępca burmistrza, Jakub Berent oraz wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy, Karolina Zdrodowska. W uroczystości uczestniczyli również wiceprzewodniczący Warszawskiej Rady Seniorów, Wojciech Kałużyński, przewodnicząca Rady Seniorów Irena Wuttke – Miszczak oraz członkowie URS.

Po przemówieniu Prezesa Koła prof. Jana Monkiewicza, zebrani odśpiewali Hymn Sybiraków, a następnie przedstawiciele dzielnicy i koła złożyli wieńce i kwiaty.

Pomnik upamiętniający miliony Polaków wywiezionych na Syberię w latach 1939-1956 powstał z inicjatywy prezesa SBM Ursynów – sybiraka, Stanisława Olszewskiego. Głaz narzutowy wydobyty w trakcie budowy Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego został przekazany na pomnik przez proboszcza ks. Tadeusza Wojdata i poświęcony w 1999 roku. Opiekę nad pomnikiem sprawuje Koło Sybiraków.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA