Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ucieczka ulicami Ursynowa

18-03-2019 12:43 | Autor: pol
Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.

Według ustaleń ursynowskich kryminalnych około godziny 8:50 policjanci ze stołecznej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód. Funkcjonariusze prowadzili rutynowe czynności, sprawdzając również trzeźwość kierowców. Pojazd zatrzymał się kilkanaście metrów od miejsca wskazania przez mundurową. Funkcjonariuszka podeszła do samochodu, przedstawiła się i wskazała kierującemu oraz pasażerowi powód kontroli. Mężczyzna siedzący za kierownicą został poproszony o dmuchnięcie w urządzenie pomiarowe, które wykazało obecności 0,31 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca został poproszony o dokumenty. Powiedział, że ma je w bagażniku. Wysiadł z auta, ale chwilę wrócił na miejsce, twierdząc, że jednak ma je przy sobie. W tym czasie odepchnął kontrolującą go policjantkę i ruszył energicznie do przodu.

Mundurowy asekurujący swoją koleżankę wsiadł do radiowozu i razem ruszyli w pościg za suvem. Po drodze powiadomili inne załogi. Mężczyźni przejechali wiadukt na ul. Pileckiego, Roentgena, a następnie zatrzymali się na parkingu przed hipermarketem przy ul. Puławskiej, po czym opuścili samochód i pobiegli w okolice Puławskiej.

Mimo tego, że auto było leasingowane funkcjonariusze ustalili operacyjnie, że samochód jest użytkowany przez 41-letniego Adama N. Rozpoczęte zostały poszukiwania za mężczyznami. Kiedy funkcjonariusze prowadzali oględziny samochodu i zabezpieczali ślady, do auta podszedł mężczyzna z kluczykami, który chciał nim odjechać. Zostało mu to udaremnione. W trakcie rozmowy przyznał policjantom, że to on kierował pojazdem, odjechał z miejsca kontroli i odepchnął policjantkę. Aby zweryfikować to, o czym zapewniał ich wylegitymowanych 44-latek, na miejsce przyjechała mundurowa, która prowadziła poranną kontrolę. Kobieta powiedziała, że za kierownicą siedział ktoś inny, Wojciech M. jednak upierał się, że to on. Wobec powyższego został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Szybko jednak okazało się, że kłamał, bo na Komisariat Policji na Ursynowie zgłosił się ruszony sumieniem, Adam N., który powiedział, że to on prowadził auto i zbiegł z miejsca kontroli. Mężczyzna również został zatrzymany.

Następnego dnia, po zebraniu niezbędnych materiałów dowodowych, z których jasno wynikało, kto kierował pojazdem, obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty. 41-latek odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycie siły fizycznej wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej, za co grozi mu kara do 5 lat więzienia. Jego koledze również grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności za utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie. Obaj mężczyźni wyrazili skruchę i przeprosili za swoje zachowanie. 41-latek dodatkowo odpowie za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu. Czeka go grzywna i utrata prawa jazdy. Wobec obu mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA