Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Twarze Wojnarowskiego

05-12-2018 22:03 | Autor: Mirosław Miroński
Wśród licznych wydarzeń kulturalnych dostępnych teraz w Warszawie na uwagę zasługuje wystawa „Twarze III” Antoniego Janusza Wojnarowskiego w Galerii 022 na ul. Mazowieckiej 11 A.

Artysta znany jest warszawskiej publiczności z realistycznych obrazów, których bohaterami są ludzie, zwierzęta, czasem pejzaże. To co autora wyróżnia, to operowanie szerokimi płaszczyznami tworzonymi z rozprowadzanych starannie farb. W wyniku tego autor uzyskuje czytelne dla widza, kontrastujące z otoczeniem formy.

Obrazy na wystawie to wyłącznie portrety. Z płócien „spoglądają” na widza twarze znanych osób ze świata kultury, m. in. Witkacego, Herberta, Hłaski. Są wśród nich znajomi artysty, żyjący współcześnie malarze, koledzy.

Portretowanie to umiejętność, której nie można nauczyć się łatwo. Trzeba znaleźć w osobie portretowanej „to coś”. Coś, co wynika nie tylko z powierzchownego wizerunku portretowanego, ale też odnaleźć w nim jego charakter, nastrój, zajrzeć do wnętrza, wydobyć towarzyszące danej osobie emocje, określić własny stosunek do osoby, którą chce się sportretować.

Januszowi Wojnarowskiemu to się udaje. Niekiedy w poszukiwaniu tożsamości bohatera obrazu idzie dalej. Podkreśla wybrane cechy fizyczne i duchowe. W efekcie powstaje portret ocierający się o karykaturę z elementami anegdoty, satyry. Nie traci przy tym życzliwości do swoich bohaterów. Tę życzliwą akceptację i zrozumienie dla wad i zalet widać we wszystkich malowanych przez niego portretach. Każdy z nich jest wyrazem fascynacji autora osobą portretowaną, życiem które odcisnęło się na twarzy, przeżyciami które pozostawiły swoje ślady.

Janusz Wojnarowski to artysta z liczącym się dorobkiem. Jest autorem 23 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie i na wsi w Wólce Garwarskiej. W 1999 r. otrzymał stypendium twórcze Fundacji Pollock-Krasner z Nowego Jorku.

Wystawę można oglądać do 11 grudnia.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.