Już wkrótce wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa przejmie kolejne fragmenty ulic – ul. Jana III Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej między ul. van Beethovena a Branickiego. To umożliwi przebudowę wodociągu i odwodnienia, a następnie przeniesienie rur ciepłowniczych. Wszystkie te prace wiążą się z wykonaniem głębokich wykopów, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Z tego powodu na ulicach w rejonie placów budowy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Roboty przygotowawcze już trwają, m.in. przy przystankach autobusowych.
Zmiany dla kierowców w trzech etapach
Wraz z początkiem ferii, w nocy z piątku na sobotę, z 10 na 11 lutego, tramwajarze przełożyli ruch w obu kierunkach na ul. Jana III Sobieskiego na jezdnię zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z ulicą van Beethovena do skrzyżowania z aleją Witosa. Jadący do centrum będą przejeżdżali na drugą jezdnię przed skrzyżowaniem z Idzikowskiego. Ulica van Beethovena będzie kończyła się ślepo.
Ruch na jezdni zachodniej będzie odbywał się po trzech pasach ruchu: dwa do centrum (przy czym jeden z nich będzie zarezerwowany dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek, pojazdów MTON, motocykli i pojazdów uprzywilejowanych) i jeden w stronę Wilanowa.
Zmiany w organizacji ruchu kierowcy napotkają także na skrzyżowaniu ulicy Jana III Sobieskiego z alejami Witosa i Sikorskiego.
Mapy oraz opisy przedstawiające szczegóły nowej, czasowej organizacji ruchu znajdują się na stronie infoulice.um.warszawa.pl.
W kolejnym etapie – w nocy ze środy na czwartek, z 15 na 16 lutego – ruch na zachodnią jezdnię ulicy Jana III Sobieskiego zostanie przeniesiony na odcinku od skrzyżowania z aleją Witosa do skrzyżowania z aleją Wilanowską. Natomiast w połowie ferii – w weekend, 18-19 lutego – zmiany będą wprowadzane w alei Rzeczypospolitej. Na odcinku od al. Wilanowskiej do ulicy Klimczaka robotnicy przeniosą ruch w obu kierunkach na jezdnię zachodnią, zaś na odcinku od ul. Klimczaka do ulicy Branickiego – na jezdnię wschodnią. Wdrożenie wszystkich zmian w ruchu uzależnione będzie od warunków atmosferycznych.
Autobusy pojadą inaczej
Już od poniedziałku, 13 lutego, nowe połączenie z Wilanowa do metra linii M1 zapewniają autobusy linii 217 na wydłużonej trasie – z Metra Wilanowska, przez ul. Branickiego, Płaskowickiej, Cynamonową, Gandhi do stacji metra Imielin. Do tego przystanku podziemnej kolei można dojechać również autobusami linii 263 i 319.
Po czterokilometrowym buspasie, który zostanie wyznaczony na całej długości ulicy Jana III Sobieskiego, autobusy linii 522 będą kursowały równie często, jak w tej chwili, a pojazdy na linii E-2 będą woziły pasażerów także w ferie zimowe.
Z powodu prac zmieniony zostanie końcowy odcinek trasy autobusów linii 172. Ponieważ niemożliwy będzie skręt z ul. Jana III Sobieskiego w lewo – w św. Bonifacego, autobusy skręcą w prawo i dojadą do pętli Stegny zamiast do pętli Sadyba. Natomiast 163 i 263 pojadą prosto ulicą Powsińską do św. Bonifacego i w prawo do pętli Stegny. Pozostałe autobusy kursujące ul. Jana III Sobieskiego nie zmienią tras.
Więcej informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w czasie budowy linii tramwajowej do Wilanowa można znaleźć na stronie wtp.waw.pl.
Informacje o budowie
Po zakończeniu budowy w pierwszej połowie 2024 roku skróci się czas przejazdu mieszkańców Wilanowa do centrum. Podróż tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Trasa do Wilanowa będzie miała dwie odnogi: wzdłuż ul. Gagarina i wzdłuż ul. św. Bonifacego.
Cały czas działa specjalna strona dla mieszkańców tramwajdowilanowa.pl. Można się na niej zapisać do newslettera z aktualnościami na temat inwestycji. Więcej informacji także na stronie wtp.waw.pl.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.