Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

20°
12°

TESCO a sprawa ursynowska – głos radnych

07-02-2018 20:48 | Autor: red.
.

Wpisujmy protesty, internet czeka

W dniu 6 lutego miała posiedzenie komisja poświęcona sprawie budowy Galerii Tesco na Kabatach. Na komisję licznie przybyli mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się wybudowaniu w miejscu obecnego hipermarketu Tesco wielkiej galerii handlowej.

Dlaczego wielkiej? Tak wygląda to w liczbach: 4 ha powierzchni działki należącej do inwestora; 3,06 ha powierzchnia zabudowy, powierzchnia biologicznie czynna 4 020 m kw., powierzchnia terenów zieleni na działkach inwestora TYLKO 1 780 m kw. (nie jest określone jakiego rodzaju będą to tereny zieleni – czy np. mech, porosty na dachach, trawniki czy może krzewy lub rabaty z kwiatami); 65 000 m kw. powierzchnia handlowa galerii; szerokość budynku – 129 m i długość liczona wzdłuż zachodniej elewacji od wejścia głównego do zadaszenia w południowej części budynku: 309 m.

Pięć kondygnacji, dwie kondygnacje parkingów z 1600 stanowiskami dla aut, 28 m wysokość dominanty przy skrzyżowaniu KEN/Wąwozowa, 300 urządzeń generujących hałas na dachu (!!!), 64 wycięte drzewa, 13 z obecnych zostawionych bez pewności, że budowa ich nie zniszczy.

Zarówno radni, jak i mieszkańcy nie są przeciwni modernizacji czy nawet rozbudowie obecnego Tesco, jednakże nie do takiej skali. Tak jak pisałem w poprzednim numerze PASSY, do 21 lutego mieszkańcy mają czas zgłaszać swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko złożonego w mieście przez inwestora. Zainteresowanych tematem mieszkańców, którzy nie godzą się na skalę i uciążliwości Galerii Kabaty, zachęcam do składania pism z uwagami do instytucji, które opiniują raport (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Biuro Ochrony Środowiska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie)

Wzory pism są dostępne w ursynowskim ratuszu w Biurze Obsługi Rady. Osobom zainteresowanym mogę je również wysłać mailowo, po ówczesnym napisaniu do mnie maila na: krystianmalesa@gmail.com. Zapraszam do kontaktu również w innych sprawach, w których jako radny mógłbym pomóc.

Kolejne posiedzenie komisji Architektury i Ochrony Środowiska odbędzie się 15 lutego o godz. 18.00 (jak zawsze Al. KEN 61) i będzie poświęcone zanieczyszczeniom powietrza, smogowi a także filtrom i tunelowi Południowej Obwodnicy Warszawy. W komisji udział wezmą i przedstawią mini wykłady specjaliści – profesorowie zajmujący się tą tematyką. Na czwartkowe posiedzenie komisji serdecznie zapraszam już teraz.

Krystian MALESA

Przewodniczący Komisji Architektury i Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ursynów

 

 

Galeria Kabaty – politycy zawiedli, pomóc mogę jedynie mieszkańcy!

Zawód. Tym słowem można opisać wrażenia po przeczytaniu odpowiedzi wiceprezydenta Olszewskiego w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu obecnego TESCO na Kabatach. Na nic się zdały obietnice lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy zapewniali o „podejmowaniu starań”, „czynieniu kroków” i „trosce władz o mieszkańców”.

Kiedy przychodzi co do czego, to okazuje się, że albo nie chcą, albo nie umieją wpłynąć na swoje koleżanki i kolegów „w ratuszu na pl. Bankowym”. Nie pomoże tutaj zwoływanie „na szybko” Komisji Architektury i Ochrony Środowiska przez jednego z radnych PO i zaklinanie rzeczywistości. Każdy, kto zna ustrój m. st. Warszawy, wie, że komisja Rady Dzielnicy może dokładnie tyle co „nic”. Wykorzystywanie jej w celu dawania złudnego poczucia zaangażowania przewodniczącego w sprawę TESCO, jest obraźliwe dla tych dziesiątek osób, które społecznie poświęciły i dalej będą poświęcać wiele godzin w celu wstrzymania budowy „drugiej Galerii Mokotów” na Kabatach. To tyle narzekania na dużą partię polityczną, która już nieraz zawiodła nadzieje wielu obywateli.

Co natomiast my, jako mieszkańcy, możemy zrobić w tej sprawie? otóż wiele. Od 1 do 21 lutego jest okres na aktywność mieszkańców. W toku tzw. postępowania środowiskowego jest czas na zgłaszanie uwag do zaproponowanej inwestycji. Uwagi te można mnożyć. Braki w złożonej przez inwestora dokumentacji są dość duże. Do największych należy zaliczyć brak lokalizacji punktów pomiarów akustycznych, nielogiczne założenie (przy barku wyliczeń), że Galeria spowoduje zmniejszenie natężenia hałasu przy zwiększonym natężeniu ruchu czy brak opisów efektywności środków ochrony akustycznej.

Mam świadomość, że dokumentacja licząca kilkaset stron jest trudna do przebrnięcia przez osoby niezaangażowane w sprawę. W dziesiątkach map, wykresów i analiz, trudno laikowi wychwycić to, czego brakuje (chodź na marginesie należą się podziękowania burmistrzowi Robertowi Kempie za udostępnienie dokumentacji w Urzędzie Dzielnicy Ursynów). Dlatego wspólnie z grupą mieszkańców zaangażowanych w tę sprawę przygotowaliśmy łatwą możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec planowanej inwestycji. Wystarczy wejść na stronę www.kabaty.internetowe.pl i podpisać petycję. Każdorazowy podpis jest równoznaczny z wysłaniem maila z uwagami do stosownych instytucji.

Od tego, co zrobią teraz mieszkańcy, zależy jakość życia na Ursynowie! Jak pokazują wielorakie przykłady, budowa Galerii Handlowej może spowodować liczne utrudnienia, m. in. spadek wartości nieruchomości usytuowanych w jej bliższym i dalszym sąsiedztwie. Dlatego bardzo serdecznie Państwa zapraszam do podpisania petycji dostępnej pod adresem www.kabaty.internetowe.pl.

Politycy zawiedli, pomóc możemy jedynie sami sobie!

Kamil Orzeł

radny, prezes stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW

 

Wróć

Inne artykuły

XXI BIEG PASSY przed nami! Już w sobotę 29 września odbędzie się kolejny, już 21. Bieg Passy. Jak co roku spotykamy się pod Kopą Cwila, start punktualnie o 12. Obecność obowiązkowa.
Kandydaci na prezydenta Warszawy znów na Ursynowie Początek tygodnia znów zaowocował ważnymi wizytami na Ursynowie. W poniedziałek 17 września swój briefing prasowy realizował kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki w towarzystwie Piotra Guziała. We wtorek 18 września gościliśmy konkurencyjnego kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.
Nasz Ursynów i Otwarty Ursynów poparli Jacka Wojciechowicza - oświadczenie W dniu 16 września jako Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Ursynów + Otwarty Ursynów ogłosiliśmy swoją decyzję dotyczącą wyborów na Prezydenta Warszawy i do Rady Warszawy.
Mocne otwarcie sezonu artystycznego na Ursynowie Początek września był na Ursynowie wyjątkowy dla miłośników kultury. Dzielnica zaprosiła mieszkańców na tradycyjny cykl wydarzeń w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019.